Kontrast
Wielkość czcionki

Fortepiany Wolności - cykl kameralnych koncertów na rocznicę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski w czerwcu 1979 roku była bez wątpienia wyjątkowym wydarzeniem w naszej historii. Papież Polak w ciągu dziewięciu dni odwiedził zaledwie kilka miast, ale poruszył serca milionów i pozwolił rodakom uwierzyć, że wolność jest na wyciągnięcie ręki. W czterdziestą rocznicę tej wyjątkowej pielgrzymki zapraszamy na cykl kameralnych fortepianowych koncertów w miejscach, które odwiedził Karol Wojtyła. 

Koncerty w wielu miastach

Projekt będzie miał zatem swoje odsłony w kolejno w Gnieźnie, Częstochowie, Krakowie, Kalwarii Zebrzydowskiej, Wadowicach, Oświęcimiu, Nowym Targu i ponownie w Krakowie. Lokalizacje występów zostały wybrane tak, by kojarzyły się bezpośrednio z Janem Pawłem II oraz nadzieją, jaką wtedy ze sobą przywiózł. Wybrano m.in. Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze, okno papieskie na Franciszkańskiej w Krakowie czy też Sanktuarium Świętego Wojciecha w Gnieźnie.

W trakcie koncertów zabrzmią utwory dedykowane konkretnym wydarzeniom, kompozycje stworzone ku czci Jana Pawła II a także melodie, które papież cenił. Będą to więc utwory skomponowane m.in. przez Henryka Mikołaja Góreckiego, Krzysztofa Pendereckiego, Zygmunta Koniecznego, utwory związane z polską historią i sztuką religijną. Usłyszymy specjalne wykonania takich pieśni jak „Oj maluśki, maluśki”, tak pięknie nucone przez Ojca Świętego „Ojcze nasz” czy „Gaude Mater Polonia”. Jan Paweł II lubił muzykę, podśpiewywał wraz z wiernymi i w pełni rozumiał stwierdzenie, że kto śpiewa, modli się dwa razy. Dlatego też organizatorzy pragną, by koncerty miały otwartą formę. Będą się odbywać w przestrzeni publicznej, dostępnej dla każdego. Taki właśnie sposób muzykowania ma dać zasłuchanym chwilę na wspomnienie wizyty papieża i wzruszającej refleksji nad tym, ile znaczyła dla naszego kraju. 

Wśród artystów, którzy wystąpią w cyklu Fortepiany Wolności znaleźli się Adam Kośmieja, jeden z najbardziej wyrazistych i poszukujących nowych form pianistów młodego pokolenia, Kuba Sokołowski, znany ze współpracy chociażby z Juliuszem Machulskim oraz z udziału w prestiżowym kursie muzycznym w brooklyńskim konserwatorium School for Improvisational Music czy Aleksander Dębicz, niezwykle zdolny pianista specjalizujący się w interpretacji muzyki klasycznej, co nie przeszkadza mu w dokonaniach na polach muzyki współczesnej. 

plakat ze zdjęciem zakkonic i informacjami o cyklu kameralnych koncertów, miejscowościami i logami

Poniżej przedstawiamy harmonogram koncertowy (wkrótce zostanie uzupełniony o kolejne lokalizacje):