Kontrast
Wielkość czcionki

Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi - wyjątkowy koncert w Warszawie

Papież Jan Paweł II to wyjątkowa postać we współczesnej historii naszego kraju. Pierwszy Polak, który został głową Stolicy Apostolskiej odegrał wyjątkową rolę w pokojowym obaleniu komunizmu. To jego pierwsza pielgrzymka do Polski w 1979 roku i słowa modlitwy „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi” dały siłę tysiącom rodaków, którzy uwierzyli, że zjednoczeni i zdeterminowani mogą odmienić losy kraju. Dla uczczenia tych wydarzeń 2 czerwca o godzinie 20.30 na placu Piłsudskiego w Warszawie odbędzie się wyjątkowy koncert pt. „Wsłuchiwać się w Papieża”, poświęcony postaci Jana Pawła II. Wezmą w nim udział: Dawid Kwiatkowski, Kamil Bednarek, Stanisława Celińska, Ryszard Rynkowski, Krzysztof Cugowski, Natalia Kukulska, Halina Mlynkova, Barbara Kurdej-Szatan, Rafał Szatan, Agnieszka Musiał, Agnieszka Cudzich, Bogusia Kudasik, Andrzej Lampert, Aleksandra Gintrowska, Dariusz Łapiński, Adam Bałdych oraz zespoły: Golec uOrkiestra, Zakopower, Warszawska Orkiestra Sentymentalna, a także New Life’m, Warszawski Chór Chłopięcy, Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa, Polski Chór Kameralny, Chór młodzieżowy Jednego Serca, Jednego Ducha, „Servi Domini Cantores” – ks. Zdzisław Madej, ojciec Rafał Kobyliński, Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego

Jan Paweł II – koncert w Warszawie 2 czerwca

Koncert podzielony będzie na 11 części – każda z nich oprócz wstępu i zakończenia będzie opierała się o przesłanie papieża z jednego z 9 miejsc, które odwiedził podczas pielgrzymki. Widowisko rozpoczną dzwony kościelne, które zabrzmią z wież kościelnych w pobliżu placu Piłsudskiego. Co ważne, narratorem koncertu będzie sam Ojciec Święty – centralnym punktem sceny będzie telebim, pokazujący archiwalne nagrania kazań Jana Pawła II z 1979 roku, ale nie tylko – papież „ożyje” na naszych oczach dzięki najnowszym zdobyczom technologii i będzie wirtualnie towarzyszył nam podczas widowiska. 

plakat złożony z tytułu koncertu, daty i dawnego zdjęcia na którym jest grupa radosnych dzieci i siostra zakonna

Ulubione pieśni Jana Pawła II

Każda z części koncertu zawierać będzie najsłynniejsze piosenki poświęcone Janowi Pawłowi II oraz utwory, które w czasie pierwszej pielgrzymki były śpiewanie przez Polaków i samego Jana Pawła II, oraz te, o których papież chciał nam specjalnie opowiedzieć, jak na przykład „Bogurodzica”. W programie są najstarsze pieśni religijne i patriotyczne piosenki. Zabrzmią też pieśni ludowe towarzyszące naszej religijności, utwory wykonane przez Braci Golec i dzieci z ich Fundacji, czy zespół Zakopower, pokażą barwną ludową tradycję. W widowisku usłyszymy również spektakularnie wykonane pieśni religijne takie jak „Krzyżu Chrystusa bądźże pochwalony”, którą wykona niezwykły duet – Ryszard Rynkowski i Krzysztof Cugowski. Będą też piosenki – świadectwa, które pokazują zmagania współczesnego człowieka z Bogiem, zaśpiewane przez artystów młodszego pokolenia – Kamila Bednarka, Dawida Kwiatkowskiego czy Natalię Kukulską. Sam papież będzie współwykonawcą niektórych pieśni, które zabrzmią na placu Piłsudskiego.  

Ciekawym i bardzo ważnym elementem koncertu będzie pierwsze w Polsce muzyczne wykonanie „Inwokacji” Adama Mickiewicza. Interpretację wykona Stanisława Celińska wraz z pianistą Patrykiem Sikorą. Do tego właśnie fragmentu „Pana Tadeusza” odwoływał się Jan Paweł II w swoim przemówieniu podczas pobytu na Jasnej Górze. 

Witraże w oprawie multimedialnej

na lotnisku ustwione podium, na nim stoją papież i inny przemawiający mężczyzna, w tle rząd mężczyzn w odświętnych strojach

Powitanie papieża Jana Pawła II na lotnisku Okęcie w Warszawie rozpoczynające I pielgrzymkę do Polski; Autor: Zielaskowski Lech; Zbiory NAC online

Koncert będzie ucztą nie tylko dla ucha, lecz także dla oka – twórcy przygotowali wyjątkową scenografię, która będzie miała formę witrażowo-multimedialną. Zobaczymy odzwierciedlenie 9 dni, które Jan Paweł II spędził z Polakami na pierwszej pielgrzymce. W formie witraży pokazane zostaną obrazy – symbole nauczania w każdym z miejsc, gdzie Jan Paweł II przemawiał, takie jak jasnogórski wizerunek Czarnej Madonny, obraz Ducha Świętego, sylwetki św. Wojciecha i św. Maksymiliana Marii Kolbego, i wiele innych, które odgrywały ważną rolę w nauczaniu Ojca Świętego. 

Całość koncertu zakończymy odśpiewaniem Hymnu Polski po góralsku i rozłożeniem 100-metrowej flagi, którą 11 listopada zaprezentowali górale i dzieci z Fundacji Braci Golec.

Transmisja koncertu „Wsłuchiwać się w Papieża”

„Koncert będzie transmitowany w TVP 1, Super Polsacie, Polsacie Rodzina, TV Trwam oraz w radiowej Jedynce, Radiu Wnet, Radiu Plus. Podczas koncertu widzowie na placu Piłsudskiego oraz przed telewizorami, jak i słuchacze przed radioodbiornikami usłyszą utwory ważne i znaczące dla historii Polski, a także te szczególnie ukochane przez Jana Pawła II. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny i już teraz zapraszamy wszystkich chętnych na plac Piłsudskiego” – opowiada Jan Kowalski, dyrektor Biura Programu „Niepodległa”.

Aby każdy mógł aktywnie uczestniczyć w koncercie przygotowaliśmy specjalny Śpiewnik „Wsłuchiwać się w Papieża”. Zapraszamy do skorzystania – wystarczy kliknąć w tytuł śpiewnika.

Koncert poprowadzą Małgorzata Kożuchowska i Maciej Musiał. Zapraszamy gorąco 2 czerwca na plac Piłsudskiego w Warszawie!

 

logo Lotosu

logo PZU

Logo Fundacji PZU