Kontrast
Wielkość czcionki

Dziękujemy za wspólne świętowanie setnej rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego!

W grudniu 2018 roku świętowaliśmy setną rocznicę wybuchu zwycięskiego powstania wielkopolskiego! Radosne festyny, imponujące rekonstrukcje, piękne koncerty i niezwykłe spotkania sprawiły, że były to wyjątkowe obchody. Dziękujemy, że mogliśmy być razem w tym wyjątkowym czasie i wspólnie przeżywać chwile wzruszeń.

Kulminacja obchodów przypadła na dni równo sto lat po wydarzeniach z roku 1918. 26 grudnia, na Dworcu Letnim, tłumnie powitano Ignacego Jana Paderewskiego. Ceremonii towarzyszyło wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych z czasów powstania oraz kolęd. Następnego dnia, po zmroku,  zgromadzeni na rynku poznańskim wysłuchali płomiennego przemówienia mistrza fortepianu, a potem rekonstruktorzy odtworzyli potyczki z Niemcami przed Odwachem. Ostatnią scenę zwycięstwa Polaków zwieńczył wspaniały pokaz fajerwerków.

Z kolei 28 grudnia miał miejsce wyjątkowy koncert na Starym Rynku „Wielkopolanie śpiewają Niepodległej – w chwilach próby zwycięstwo” połączony ze wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych. Dla zgromadzonej publiczności wystąpili m.in.: Rafał Brzozowski, Luxtorpeda, Rey Wilson, czy Katarzyna Cerekwicka. W odpowiedni nastrój widzów dodatkowo wprowadziły krótkie filmy o historii powstania i rekonstruktorzy ubrani w mundury jak sprzed stu lat.

Choć była to kulminacja, to świętowanie setnej rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego, na różne sposoby, trwało już od listopada. Dofinansowanie ze środków Programu Wieloletniego „Niepodległa” otrzymały 23 projekty wielkopolskich stowarzyszeń i instytucji kultury. Były rekonstrukcje historyczne, koncerty, konkursy, pokazy filmów i występy teatralne, wystawy i publikacje popularyzujące lokalną historię. Inicjatywy gromadziły lokalne społeczności i przynosiły wiele wzruszeń. Galerię zdjęć z tych wydarzeń można zobaczyć poniżej.

Koncert „Bedziemy dumac, spiewac” - ZPiT Chludowianie

Koncert „Bedziemy dumac, spiewac” - ZPiT Chludowianie
Obraz 1 z 18

Dziękujemy, że byliście razem z nami!