Kontrast
Wielkość czcionki

Wystawa „Polski Album Rodzinny” na Lotnisku Chopina w Warszawie

Pasażerowie Lotniska Chopina na warszawskim Okęciu mają możliwość oglądania wystawy pt. „Polski Album Rodzinny”. To nowoczesne przedsięwzięcie promujące polską sztukę w nietypowych przestrzeniach, z wykorzystaniem nowych technologii. Podróżni mogą oglądać reprodukcje dzieł ze zbiorów jednej z największych polskich placówek muzealnych – Muzeum Narodowego w Warszawie.

zdjęcie wystawy na lotnisku

fot. Biuro Programu „Niepodległa”

Lotnisko Chopina w nowej odsłonie

Terminal Lotniska Chopina, na którym obsługiwanych jest 16 milionów pasażerów rocznie, został zaaranżowany na potrzeby największej pod względem liczby odbiorców galerii sztuki w Polsce. Biuro Programu „Niepodległa”, we współpracy z Lotniskiem Chopina i PKN Orlen SA, przygotowało tę wyjątkową propozycję jako jeden z projektów w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości.

zdjęcie wystawy na lotnisku

fot. Biuro Programu „Niepodległa”

„Pasażerów podróżujących przez lotnisko Chopina witamy wystawą, która jest świadectwem siły, różnorodności i trwałości polskiej kultury w czasach, kiedy niepodległej Polski nie było na mapie świata” mówi Jan Kowalski, dyrektor Biura Programu „Niepodległa”. Dodaje, że „duża część ekspozycji to portrety Polek i Polaków: w ich twarzach i gestach odnajdujemy siebie samych, naszych bliskich, sąsiadów”.

zdjęcie wystawy na lotnisku

fot. Biuro Programu „Niepodległa”

Wystawa na Lotnisku Chopina

Na wystawę składają się wielkoformatowe reprodukcje portretów, pejzaży oraz innych ważnych dla polskiej kultury obrazów – łącznie ponad dwieście elementów wystawy. Największy element wystawy ma powierzchnię 243 metrów kwadratowych, a łączna powierzchnia prezentowanych dzieł jest większa niż 7 boisk do piłki siatkowej.

Pierwsza tak okazała lotniskowa wystawa w Polsce prezentuje podróżnym dzieła m.in. Olgi Boznańskiej, Józefa Chełmońskiego, Juliana Fałata, braci Gierymskich, Jacka Malczewskiego, Józefa Mehoffera, Stanisława Witkiewicza, Leona Wyczółkowskiego, Stanisława Wyspiańskiego i wielu innych. Zbiory z Muzeum Narodowego w Warszawie towarzyszą odbiorcy na terenie całego lotniska: w hali odlotów i przylotów, na całej długości pirsu głównego, w strefie VIP.

zdjęcie wystawy na lotnisku

fot. Biuro Programu „Niepodległa”

Dorobek polskiej kultury jest prezentowany przy wykorzystaniu nowych technologii. Tradycyjnym opisom dzieł towarzyszy interaktywna aplikacja mobilna bazująca na technologii rozszerzonej rzeczywistości – Augmented Reality. Pozwala ona pogłębić wiedzę o oglądanych dziełach. Wystawę uzupełnia film w technologii Virtual Reality 360° przedstawiający bogactwo historii, kultury i przyrody Polski.

Wystawa będzie prezentowana do końca sierpnia 2019 roku.

Organizatorami przedsięwzięcia są Biuro Programu „Niepodległa” oraz Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze. Mecenasem Wystawy jest PKN Orlen SA, a partnerem merytorycznym – Muzeum Narodowe w Warszawie.