Kontrast
Wielkość czcionki

edu.nid.pl - nowa baza wiedzy o dziedzictwie

Narodowy Instytut Dziedzictwa zaprasza do odwiedzania nowego portalu edu.nid.pl! Portal powstał z myślą o nauczycielach i edukatorach, rodzicach i opiekunach. Stanowi skarbnicę inspiracji i ciekawych pomysłów na zabawy z dziećmi czy warsztaty z młodzieżą i dorosłymi, zawiera najważniejsze definicje dotyczące dziedzictwa i relacje z pomysłowych wydarzeń edukacyjnych. Udostępnione materiały zostały opracowane i zebrane we współpracy z instytucjami z całej Polski – partnerem portalu jest także Biuro Programu „Niepodległa”.

Dziedzictwo praktycznie i wirtualnie

Co to jest dziedzictwo? Jakie są rodzaje zabytków? Co oznacza niematerialne dziedzictwo kulturowe? Między onnymi na te pytania odpowiedzi można znaleźć w nowym portalu. Definicje zgromadzono w zakładce Baza wiedzy, gdzie można znaleźć także informacje jak rozróżniać rodzaje zabytków, poznać podstawowe pojęcia archeologiczne i dowiedzieć się czym są archiwa społeczne.

Oprócz wiedzy teoretycznej nie brakuje ciekawych, praktycznych zastosowań wiedzy o dziedzictwie. W jednym miejscu zebrano filmy, scenariusze lekcji o architekturze, pomysły na gry terenowe. Materiały edukacyjne udostępniane na platformie zostały opracowane i zebrane przez Narodowy Instytut Dziedzictwa we współpracy z instytucjami kultury, muzeami i organizacjami pozarządowymi z całej Polski. Można także znaleźć podpowiedzi, jak zorganizować atrakcyjną wycieczkę, by miło spędzić czas w otoczeniu zabytków w gronie rodziny. Zakładka Inspiracje gromadzi informacje i relacje z najciekawszych minionych wydarzeń, a w zakładce Wydarzenia znajdują się zapowiedzi nadchodzących imprez i projektów związanych z dziedzictwem. 

Każdego dnia do portalu dodawane są kolejne treści, wydarzenia, definicje i inne informacje. Zapraszamy do korzystania z pomysłów zabaw dla młodszych i starszych i dzielenia się doświadczeniami z poznawania swojego dziedzictwa na edu.nid.pl!