Kontrast
Wielkość czcionki

„Najcenniejsze dziedzictwo. Odkryj nasze Pomniki Historii” na Lotnisku Chopina

Wakacje to czas wycieczek krajoznawczych. Na wszystkich amatorów zwiedzania czekają Pomniki Historii. Ponad 100 miejsc, stanowiących najcenniejsze zabytki kultury, zaprasza do poznawania fascynującej historii Polski. Z kolei 52 Pomniki Historii czekają na podróżnych na Lotnisku Chopina – odsłonięto tam drugą część wystawy „Najcenniejsze dziedzictwo. Odkryj nasze Pomniki Historii”. Wyjątkowe fotografie będzie można podziwiać do 30 listopada.

zdjęcie wystawy o Pomnikach Historii na lotnisku Chopina

Wystawa: „Najcenniejsze dziedzictwo. Odkryj nasze Pomniki Historii” w przestrzeni Lotniska Chopina / fot. BPN

Dziedzictwo na lotnisku

Wystawa „Najcenniejsze dziedzictwo. Odkryj nasze Pomniki Historii” to pięknie zilustrowana opowieść o polskiej historii, kulturze i tożsamości przez pryzmat obiektów o statusie Pomnika Historii. Pierwsza część, która pokazywała 53 wyjątkowe miejsca, została otwarta 8 października 2019. W wakacje 2020 nadszedł czas na drugą część ekspozycji.

Tym razem 52 Pomniki towarzyszą podróżnym na wszystkich etapach podróży: od stacji kolejowej, przez terminal odlotów po halę odbioru bagaży i przylotów. Dzięki gościnności Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze” wielkoformatowe wydruki fotografii, opatrzone eksperckim komentarzem, zdobią kolumny, hale i tunele. Główna część wystawy znajduje się za strefą kontroli bezpieczeństwa, gdzie pasażerowie oczekują na swoje loty. Opisy wszystkich wyjątkowych miejsc są dwujęzyczne – po polsku i po angielsku.

zdjęcie wystawy o Pomnikach Historii na lotnisku Chopina

Wystawa: „Najcenniejsze dziedzictwo. Odkryj nasze Pomniki Historii” w przestrzeni Lotniska Chopina / fot. BPN

Różnorodność najwyższej klasy

Tym razem w przestrzeni lotniska zagościły tak różnorodne obiekty jak: Twierdza Wisłoujście w Gdańsku, rezerwat archeologiczny w Biskupinie, Osada Fabryczna w Żyrardowie, zespół zamkowo-pałacowy w Krasiczynie, gmach Sejmu Śląskiego w Katowicach, Kopiec Kościuszki w Krakowie czy zespół katedralny w Kamieniu Pomorskim. By zachęcić podróżnych do odkrywania tych fascynujących historii, na fotografiach umieszczono także kody QR, które po zeskanowaniu otwierają stronę zabytku w portalu zabytek.pl. Można tam znaleźć więcej ciekawych informacji, różne zdjęcia obiektów, krótkie wizytówki filmowe, jak i zabytki znajdujące się w pobliżu, co pozwala zaplanować ciekawe wycieczki.

Każdemu obiektowi przygotowano starannie zaprojektowany, niepowtarzalny piktogram. Wraz z krótkimi opisami zebrano je w katalogu wystawy „Najcenniejsze dziedzictwo. Odkryj nasze Pomniki Historii”. Katalog jest dostępny online:
„Najcenniejsze dziedzictwo. Odkryj nasze Pomniki Historii” – katalog do pobrania.

zdjęcie wystawy o Pomnikach Historii na lotnisku Chopina

Wystawa: „Najcenniejsze dziedzictwo. Odkryj nasze Pomniki Historii” w przestrzeni Lotniska Chopina / fot. BPN

Ekspozycja „Najcenniejsze dziedzictwo. Odkryj nasze Pomniki Historii” została przygotowana przez Biuro Programu „Niepodległa”, a współorganizatorem jest Przedsiębiorstwo Państwowego „Porty Lotnicze”. Partnerem merytorycznym wystawy jest Narodowy Instytut Dziedzictwa. Projekt sfinansowano za środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz funduszy przekazanych przez Mecenasa Wystawy – PKN Orlen SA. Wystawa otrzymała Patronat Honorowy Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

logo orlenu i dopisek: Mecenas Wystawy Najcenniejsze Dziedzictwo. Odkryj nasze pomniki historii"