Kontrast
Wielkość czcionki

Konkurs na opowiadanie "Stulecie polskiego kryminału"

Rok 1919 to rok odbudowy i odnowy – powoływano wówczas kolejne instytucje niezbędne do funkcjonowania państwa, granice państwowe wciąż się kształtowały, prowadzono unifikację terenów dawnych trzech zaborów. W lipcu 1919 roku ogłoszono dekret o powołaniu Policji. Sto lat później, w związku z wyjątkową, setną rocznicą, Biuro Programu „Niepodległa” wraz z Komendą Główną Policji ogłaszają konkurs literacki na opowiadanie kryminalne lub sensacyjne „Stulecie polskiego kryminału”. Hasło to jest umowne i symboliczne w wydźwięku – sto lat temu powołano polską policję, sto lat temu rodziła się polska kryminalistyka.

Naszym konkursem chcemy zainspirować do sięgnięcia do początków działalności polskich służb oraz do puszczenia wodzy fantazji. Chcemy, aby uczestnicy stworzyli własne, wyjątkowe opowiadania. Może utrzymane w dawnym stylu, na wzór kryminałów z początku wieku XX? Może nowoczesne w formie, ale doskonale retro w treści?

Konkurs na opowiadanie

Nie ograniczamy jednak naszego konkursu wyłącznie do kryminału w dawnym stylu – proponujemy też pochylenie się nad tym, co mamy dzisiaj, nad bieżącymi trendami w literaturze kryminalnej, ale także – wybiegnięcie w przyszłość. Pragniemy, aby konkurs na opowiadanie stał się pomostem między przeszłością a przyszłością. Może za siedemdziesiąt lat, może za sto albo sto dwadzieścia – chcemy się dowiedzieć, jak widzicie przyszłość, czego się spodziewacie? Kto wie, może kiedyś te przyszłościowe prace będą czytane z równym zainteresowaniem, z jakim dziś oglądamy wizje XXI wieku tworzone ponad sto lat temu.

 

Jak wziąć udział w konkursie?

Zgłaszane opowiadanie musi być o charakterze kryminalnym lub sensacyjnym i nie może przekraczać 27 000 znaków (ok. 15 stron maszynopisu). Ze względu na okrągłą rocznicę powstania policji i polskiej kryminalistyki, zachęcamy, aby zgłaszane prace konkursowe zawierały mocno rozbudowany motyw policyjny. Konkurs jest przeznaczony dla osób od 16 roku życia.

Prace należy przesyłać do 24 lipca 2019 roku na adres . Jedna osoba może zgłosić opowiadanie w jednej z trzech kategorii:

  • kryminał sto lat temu – jeśli dobrze czujecie się w klimacie retro, jeśli fascynujecie się historią i ciekawi Was, jak odkrywano sprawców zbrodni bez pomocy zaawansowanej technologii znanej z popularnych seriali telewizyjnych;
  • kryminał dzisiaj – jeśli lubicie przyglądać się rzeczywistości, ciekawią Was aktualne głośne sprawy albo… od dziecka marzyliście o byciu policjantem;
  • kryminał za sto lat – jeśli nie boicie się wyzwań, lubicie puścić wodze fantazji i chcecie sprawdzić się jako wizjoner w sprawach technologii bądź w roli policjanta w społeczeństwie przyszłości.

UWAGA! Opowiadań nie należy podpisywać imieniem i nazwiskiem, a jedynie wybranym przez siebie pseudonimem i tytułem opowiadania. W treści maila należy podać swój pseudonim, tytuł opowiadania, kategorię oraz dane kontaktowe.

Wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych jest warunkiem udziału w konkursie. Wyrażenie zgody na akceptację Regulaminu następuje poprzez złożenie oświadczenia, którego wzór stanowi załącznik nr 2.

Zachęcamy do lektury regulaminu konkursu (na dole strony)!

osoba stojąca w drzwiach i rzucająca cień

„Stulecie polskiego kryminału” – Co (i kiedy) można wygrać?

W komisji konkursowej zasiądą między innymi Wojciech Chmielarz, Robert Małecki, Ryszard Ćwirlej, Anna Bińkowska, podinsp. Leszek Koźmiński ze Szkoły Policji w Pile, przedstawiciel wydawnictwa Czwarta Strona i przedstawiciel Komendy Głównej Policji. Ogłoszenie wyników nastąpi podczas Poznańskiego Festiwalu Kryminału GRANDA. Organizatorzy skontaktują się ze zwycięzcami, a lista pojawi się m.in. na naszej stronie internetowej www.niepodlegla.gov.pl.

Organizatorzy przewidzieli nagrody pieniężne (w każdej kategorii: 2 000 zł za pierwsze miejsce, 1 500 zł za drugie miejsce, 1 000 zł za trzecie miejsce). Dyrektor Biura Programu „Niepodległa”, Jan Edmund Kowalski, przyzna również dodatkową nagrodę finansową w pierwszej kategorii konkursowej w wysokości 1000 zł. Najlepsze prace zostaną opublikowane w antologii pokonkursowej wydanej nakładem Czwartej Strony. Niewykluczone są także nagrody dodatkowe, nieujęte w regulaminie.

Dzięki zaangażowaniu Czwartej Strony publikacja będzie mogła rozejść się szeroko wśród czytelników. Ponieważ pragniemy, aby publikacja nie była zwykłą książką – zyski z jej sprzedaży zostaną przeznaczone na Fundację Pomocy Wdowom i Sierotom Po Poległych Policjantach.

Warsztaty

Wraz z konkursem, dla osób które poszukują inspiracji lub chcą doszkolić swój warsztat pisarski, przygotowaliśmy specjalny cykl warsztatów. Będą one prowadzone przez doświadczonych pisarzy i specjalistów z wielu dziedzin kryminalistyki w Niepodległej – Miejscu Spotkań w Łazienkach Królewskich. Warsztaty są bezpłatne, ale obowiązują na nie zapisy – maile zgłoszeniowe należy kierować na adres  .

plakat z cieniem postaci rzucanym na podłogę

 

Partnerem konkursu jest Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji, które w tym roku świętuje sto lat polskiej policyjnej kryminalistyki, wydawnictwo Czwarta Strona, Szkoła Policji w Pile kształcąca policjantów służby kryminalnej, Maszyna do Pisania – najlepsza szkoła pisania, Poznański Festiwal Kryminału GRANDA oraz portal Kryminalna Piła

Partnerem medialnym konkursu jest Portal Kryminalny. Portal Kryminalny istnieje od 2007 roku i jest jedną z najpopularniejszych stron internetowych dotyczących tematyki literatury kryminalnej i sensacyjnej w Polsce. Portal jest współorganizatorem Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu.

Z kolei Czytam, bo lubię sprawuje nad konkursem patronat medialny.

ciemne pomieszczenie z jasnym otworem drzwiowym, w którym stoi człowiek w kapeluszu. Na ziemi pada jego cień. Po jego lewej stronie napis "Stulecie polskiego kryminału"

Do pobrania:

Uaktualniony Regulamin Konkursu PDF

Załącznik nr 2 – oświadczenie uczestnika konkursu: Word lub PDF

Obowiązek informacyjny uczestnika konkursu: PDF