Kontrast
Wielkość czcionki

"Fotoblok. Europa Środkowa w książkach fotograficznych" - wystawa photobooków w Krakowie

Wystawa „Fotoblok. Europa Środkowa w książkach fotograficznych” jest pierwszą ekspozycją tak przekrojowo i krytycznie ujmującą burzliwą historię regionu poprzez publikacje albumowe, artystyczne i propagandowe. Szeroka, ponadnarodowa perspektywa pozwala dostrzec wspólny los mieszkańców Europy Środkowej. Wystawa będzie prezentowana od 22 listopada 2019 roku do 1 marca 2020 roku w Galerii Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie.

Na wystawie będzie można podziwiać ponad sto książek z Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Czech, Słowacji, Węgier i Rumunii pokazujących, jak fotografia odzwierciedlała procesy kształtowania się nowej tożsamości społeczeństw i młodych państw Europy Środkowej, wpływając na ich wizerunek, ideologię, marzenia o modernizacji i przyszłości. Wśród nich znajdą się zarówno artystyczne albumy autorstwa najwybitniejszych mistrzów obiektywu, takich jak Czech František Drtikol, jeden z najbardziej znanych na świecie polskich fotografów Edward Hartwig czy pochodząca z Rumunii Hedy Löffler, jak i wstrząsające zbiory zdjęć dokumentalnych.

plakat wystawy Fotoblok. Europa Środkowa w książkach fotograficznych

– Książki, które prezentujemy, opowiadają poprzez fotografie dzieje naszego regionu, ale same w sobie są też dokumentami zmieniających się stosunków społecznych, wizji politycznych oraz powinności fotografii i sztuki. Wystawa otwiera się na współczesność, stawia pytania o tożsamość i przyszłość naszej części Europy – wyjaśniają pomysłodawcy projektu badawczego poświęconego photobookom i współkuratorzy ekspozycji – Łukasz Gorczyca i Adam Mazur.

Droga przez fotograficzne dekady

Narracja ekspozycji podzielona jest na sześć rozdziałów tematycznych. Prowadzi odbiorcę przez wiek XX od momentu pojawienia się pierwszych książek ilustrowanych fotografiami, poprzez okres odradzających się i powstających państwowości, traumę kolejnej wojny światowej i zakrojoną na szeroką skalę modernizację, przeplataną powielanymi w celach propagandowych obrazami cierpienia i masowej śmierci. Będą również publikacje dokumentujące codzienne życie, procesy społeczne i obyczajowe z lat 60. i 70., aż po czasy nam współczesne, epokę transformacji zarówno politycznej, kulturowej i przede wszystkim technologicznej. Wystawa wyeksponuje nie tylko popularne i chętnie kolekcjonowane photobooki, lecz również kroniki filmowe, zdjęcia, grafikę i inne obiekty artystyczne. Zgromadzonych dzieł będzie można dotykać, nie tylko oglądać w gablotach czy w prezentacjach multimedialnych. To być może ostatnia szansa na tak bezpośredni kontakt z książką fotograficzną, obiektem coraz bardziej cenionym, poszukiwanym, a więc także nieuchronnie niedostępnym.

Ekspozycja będzie prezentowana od 22 listopada 2019 r. do 1 marca 2020 r. w Galerii Międzynarodowego Centrum Kultury przy Rynku Głównym 25. Towarzyszyć jej będzie specjalny program wydarzeń, których szczegóły można znaleźć na stronie internetowej MCK.