Kontrast
Wielkość czcionki

Przytul Polskę! Wystawa i warsztaty dla rodzin w Warszawie

„Przytul Polskę” to wyjątkowa wystawa dla rodzin, podczas której najmłodsi wraz z rodzicami będą mogli zastanowić się nad tym, czym jest dla nas ojczyzna. To także znakomita okazja by – dosłownie – przytulić Polskę! Wszystko to w Centrum Praskim Koneser, do 8 grudnia. „Niepodległa. Miejsce spotkań” organizuje także warsztaty towarzyszące wystawie.

Centralnym punktem wystawy jest miejsce pełne poduch-przytulanek w kształcie Polski o różnych twarzach. Nawet najmłodsi uczestnicy mogą proponować własne zasady, jakie powinny panować w kraju albo zastanawiać się nad tym, czym jest patriotyzm na co dzień przy gigantycznej książce „Kto ty jesteś?”. Wystawa podejmuje różne zagadnienia w sposób przyjazny dzieciom, zachęcający je do aktywności i kreatywności. Dorośli oraz dzieci zapraszani są do rozmowy o ważnych sprawach, takich jak postawa obywatelska, wspólnota czy konstytucja, ale też o tych podstawowych i codziennych, jak kuchnia, język czy przyroda.


W części Galeria Sztuki Polskiej będzie można odkryć jak łączy nas kultura  i bawić się w rozpoznawanie dzieł sztuki słuchając Chopina. – Chcemy rozmawiać z dziećmi o Polsce bez zadęcia, za to z sympatią i poczuciem humoru – deklarują kuratorki wystawy –  Pola Amber, Joanna Studzińska i Małgosia Żmijska. Stworzyły tę przestrzeń z przymrużeniem oka – najwięcej śmiechu wywołuje gra w której zostaniemy zapytani m.in. o to, czy nosimy skarpety do sandałów, albo jakie pierogi wolimy. Kącik Kibica daje możliwość robienia sobie zabawnych zdjęć z szalikami, w czapce w kształcie skoczni narciarskiej w śmiesznych okularach i sumiastych wąsach.

W Kuchni Polskiej można bawić się w zgadywanie charakterystycznych zapachów, tworzyć własne kompozycje na niedzielny obiad albo głosować na ulubioną wigilijną zupę. Rodziny staną również przed wyzwaniami lingwistycznymi grając w łamańce językowe i tropiąc polskie regionalizmy. PrzytuLas to sekcja, w której rodziny mogą odpocząć, pobawić się drewnianymi zabawkami i zastanowić się, po co nam las i jak dobrze go znamy.

Pytania o Polskę – po ludzku

– Polskość, kultura, język, postawa obywatelska – to sprawy, o których nie zawsze łatwo jest rozmawiać z dorosłymi, a co dopiero z dziećmi, dlatego skupiamy się na stworzeniu takiej przestrzeni, w której rodziny podczas wspólnej zabawy będą mogły zastanowić się nad tym tematem. Wystawa nie daje odpowiedzi, ale zachęca każdego do poszukiwania własnych odpowiedzi na ważne pytania – mówią autorki.

Piękne ilustracje Patriciji Bliuj-Stodulskiej oraz ciekawa aranżacja przestrzeni autorstwa studia projektowego bro.Kat sprawiają, że goście czują się na wystawie miło i bezpiecznie. Zapraszamy na wystawę „Przytul Polskę” po to, by wspólnie z dziećmi móc spojrzeć na Polskę na nowo, porozmawiać i zastanowić się, co w niej lubimy i co możemy zrobić, żeby wszystkim nam żyło się tu dobrze. Warszawska odsłona to finał projektu, który zaczął się w ubiegłym roku i odwiedził kilka polskich miast.

Wstęp na wystawę jest bezpłatny, a zwiedzać można od wtorku do piątku w godzinach 9.00-18.00, a w weekendy od 12:00 do 18:00. Grupy mogą zwiedzać wystawę z animatorem, link do zapisów dla grup powyżej 10 osób na stronie internetowej wydarzenia.

24 listopada w kawiarni „Niepodległa. Miejsce Spotkań” odbędą się warsztaty twórcze „Moja mapa Polski”, towarzyszące wystawie „Przytul Polskę”. Będą to warsztaty podczas których wspólnie puścimy wodze fantazji i stworzymy Polskę – taką, jaką chcielibyśmy, aby była. Radosna? Przyjacielska? Otwarta? A może cała w zieleni? Korzystając z różnych mediów plastycznych narysujemy nasz kraj marzeń, gdzie wszystko jest możliwe. Warsztaty odbędą się w dwóch turach – o 12:00 i o 13:30. Zapraszamy!