Kontrast
Wielkość czcionki

Genealogie pamięci - konferencja "Pamięć i religia"

Czy religia ma wpływ na pamięć o traumatycznych doświadczeniach XX wieku? Czy to właśnie przez język religijny opisywana była ówczesna rzeczywistość?Europejska Sieć Pamięć i Solidarność zaprasza na 8. edycję konferencji z cyklu „Genealogie Pamięci”, tym razem poświęconą zależnościom między religią a pamięcią. Program trzydniowego wydarzenia, które rozpocznie się 16 października w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego, obejmuje wykłady, prezentacje, dyskusje panelowe i pokazy filmów, a także debatę z udziałem osób duchownych reprezentujących różne religie.

Zapomniana narracja

W obrębie badań nad pamięcią niewiele uwagi poświęca się religii i jej wpływowi na pamięć kulturową i rodzinną oraz współczesną politykę, a przecież to religia bardzo często kształtowała sposób narracji o najbardziej traumatycznych doświadczeniach różnych społeczności. Często bezwiednie słuchamy religijnych interpretacji tych wydarzeń nawet w debatach politycznych, nie zdając sobie sprawy z tego, jak bardzo ten sposób narracji ukształtował publiczne postrzeganie przeszłości.

Swoje dokonania i refleksje prezentować będą badacze z ponad 20 krajów w programie konferencji znalazły się m.in. wykłady prof. Alexandra Agadjaniana, prof. Ireny Borowik i prof. Geneviève Zubrzycki.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny po uprzedniej rejestracji przez formularz  events.enrs.eu/gene2018

Konferencja prowadzona będzie w języku angielskim, na język polski przetłumaczona zostanie wyłącznie dyskusja z udziałem osób duchownych reprezentujących różne religie, która odbędzie się 16 października o godz. 17:00.

Współorganizatorem tegorocznej konferencji jest Instytut Studiów Wschodnioeuropejskich Freie Universität w Berlinie.