Kontrast
Wielkość czcionki

„100 na 100. Muzyczne dekady wolności” - koncerty w Polsce i na świecie 11 XI

Jedenaście koncertów w kraju, jedenaście na świecie, wszystko to 11 listopada 2018 roku, na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości – to kluczowy element projektu „100 na 100. Muzyczne dekady wolności”, flagowego przedsięwzięcia muzycznego celebrującego 100 lat od powrotu naszego kraju na mapę świata.

W interpretacjach znakomitych artystów o międzynarodowej renomie będzie można usłyszeć muzykę twórców, którzy znaleźli się na liście „100 na 100”, m.in.: „Harnasie” Karola Szymanowskiego, „I Koncert fortepianowy” Aleksandra Tansmana, „Uwerturę tragiczną” Andrzeja Panufnika, „Symfonię pieśni żałosnych” Henryka Mikołaja Góreckiego, „III Symfonię” Witolda Lutosławskiego czy „Not I” Agaty Zubel. 

rozrzucone kartki i broszurki programu "100 na 100. Muzyczne dekady wolności"

Koncerty w Polsce

Spośród koncertów na terenie Polski najbardziej niekonwencjonalnie zapowiada się wydarzenie w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Stefan Wesołowski i Michał Jacaszek, obaj poszukujący niekonwencjonalnych dróg w muzyce, obaj eksperymentujący z audiowizualnymi spektaklami i muzyką elektroniczną, zaprezentują takie utwory, jak chociażby „Etiuda
na jedno uderzenie w talerz” Włodzimierza Kotońskiego czy też „Szeptet” Wojciecha Michniewskiego, opisywany jako utwór na 2 soprany, 2 mezzosoprany, 2 alty i kulturystę.

Klasyczniej przedstawia się repertuar Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie, gdzie usłyszymy m.in. koncert fortepianowy a-moll op. 17 Ignacego Jana Paderewskiego czy też „Te Deum” Krzysztofa Pendereckiego. W Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu zabrzmią utwory Witolda Lutosławskiego, a w Katowicach Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia zaprezentuje m.in. kompozycje Wojciecha Kilara. 

Mapa z zaznaczonymi 11 polskimi koncertami

Koncerty w Polsce – 11 listopada 2018 roku w ramach programu „100 na 100. Muzyczne dekady wolności”

Polska muzyka na świecie

11 listopada także publiczność w 11 miastach na świecie, takich jak Tokio, Chicago, Melbourne, Lwów czy Paryż będzie mogła usłyszeć znakomite dzieła polskich kompozytorów w wykonaniu zarówno polskich, jak i zagranicznych artystów.

Bardzo ciekawie prezentuje się program wydarzenia w Melbourne – grupa ELISION Ensamble, znana z wirtuozerskich interpretacji współczesnej muzyki poważnej, wykona m.in. „Fantasmagorię” Kazimierza Serockiego czy też „Hgrrrsht” Dobromiły Jaskot. Równie nowocześnie zapowiada się nowojorski koncert, podczas którego usłyszymy przede wszystkim kompozycje z XXI wieku.

W Tokio wystąpi Kwartet Śląski, który zaprezentuje utwory Szymanowskiego, Pendereckiego i Górskiego. W Wiedniu z kolei posłuchać będzie można kompozycji na fortepian, a w Kopenhadze Theatre of Voices postawił na wątki muzyki ludowej.

Koncerty na pełną orkiestrę symfoniczną zobaczymy m.in. w Royal Festival Hall w Londynie czy w Chicago, gdzie zabrzmi msza Wojciecha Kilara.

Mapa z zaznaczonymi 11 światowymi koncertami

Koncerty na świecie – 11 listopada 2018 roku w ramach programu „100 na 100. Muzyczne dekady wolności”

Większość występów będzie dostępna nie tylko dla publiczności w salach koncertowych – dzięki licznym transmisjom radiowym i telewizyjnym melomani na całym świecie będą mogli uczestniczyć w wydarzeniu. 

„100 na 100. Muzyczne dekady wolności” to program, który ma nie tylko zaproponować rodakom spektakularny sposób na świętowanie dorobku niepodległej Polski, ale także promować polską muzykę poza granicami naszego kraju. Mamy się przecież czym pochwalić.