Kontrast
Wielkość czcionki

Historyczne kino VR w podróży po Polsce - Wirtualny Teatr Historii "Niepodległa" 2024

Kino historyczne VR po raz kolejny rusza w podróż po Polsce. W 2024 roku zaplanowano ponad 20 przystanków Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa”! Gogle, słuchawki i obrotowe fotele pozwalają widzom na niezwykłą podróż w czasie i stanie się częścią wydarzeń sprzed wieku. W filmach VR czekają wyjątkowe postaci z polskiej historii – Jadwiga Jędrzejowska, Aleksander Żabczyński czy żołnierze biorący udział w Bitwie Warszawskiej. Zapraszamy na bezpłatne seanse!

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” 2024

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” to stworzona przez Fundację Koncept Kultura oraz Biuro „Niepodległa” przestrzeń, w której popularyzujemy historię Polski za pomocą technologii Virtual Reality. Każdy gość otrzymuje gogle VR i słuchawki, dzięki czemu przenosi się do wirtualnego świata. Wydarzenia sprzed lat rozgrywają się dosłownie wokół niego – obraz projektowany jest dookoła widza (360 stopni), a obrotowe fotele umożliwiają swobodne obserwowanie akcji. Nowoczesna technologia sprawia, że goście Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa” mają wrażenie jakby sami uczestniczyli w przygodach bohaterów.

UWAGA! Filmy nie są przeznaczone dla widzów poniżej 12 roku życia. Nie zaleca się oglądania osobom z problemami z błędnikiem, które przechodziły ataki epilepsji oraz posiadającym wszczepione urządzenia wspomagające działające na fale radiowe, np. rozrusznik. Regulamin pokazów dostępny jest w każdej lokalizacji.

 plakat projektu

Ogólnopolska trasa kina VR

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” od początku zagościł w dziesiątkach miejsc w Polsce i zagranicą. Tylko w 2023 roku z wyjątkowej okazji do obejrzenia filmów VR skorzystało 15 tysięcy widzów! W roku 2024 okazja do poznania historii dzięki nowym technologiom będzie dostępna w ponad 20 lokalizacjach. Zapraszamy na fascynującą przygodę dla starszych i młodszych!

Ogólnopolska trasa pokazów Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa” 2024:

Lista przystanków będzie aktualizowana na bieżąco!

Wszystkie pokazy są bezpłatne. Pokazy VR mogą być też elementem zajęć dla grup zorganizowanych, w tym także seniorów. Z myślą o uczniach, seniorach i nauczycielach przygotowano materiały edukacyjne, pozwalające na przeprowadzenie ciekawych zajęć i utrwalające wiedzę o epoce międzywojennej:

Zachęcamy do skorzystania i pochwalenia się efektami!

Repertuar podróżującego kina VR:

W Wirtualnym Teatrze Historii „Niepodległa” w 2024 roku prezentowane będą filmy, których Biuro „Niepodległa” było producentem lub współproducentem. Widzowie będą mieli do wyboru kilka tytułów:

Film VR „Dża-Dża”

tenisistka w trakcie meczu

Zdjęcia z planu VR „Dża-Dża”
Fot. Marcin Suder / BPN

Lata 40. XX wieku, czas II wojny światowej. W jadłodajni w okupowanej Warszawie los splata ścieżki oficera wojsk niemieckich Fabiana z niepozorną kelnerką Jadzią. Fabian, miłośnik tenisa, rozpoznaje w niej słynną tenisistkę Jadwigę Jędrzejowską, która podbijała korty i serca widzów Rolanda Garrosa czy Wimbledonu. Prasa zagraniczna, niezdolna wymówić jej imienia i nazwiska, nadała jej pseudonim „Dża-Dża” bądź „Żaża” od jej inicjałów. Oficer składa jej propozycję zagrania niezwykłego meczu na korcie. Jak potoczy się pojedynek? Sprawdźcie w filmie VR „Dża-Dża”.

Film VR „Nie kochać w taką noc”

aktor we fraku otoczony przez tancerki z wielkimi pierzastymi wahlarzami

Zdjęcia z planu VR „Nie kochać w taką noc”
Fot. Marcin Suder / BPN

Lata dwudzieste, lata trzydzieste i olśniewająca międzywojenna rewia w kabarecie. Blask świateł, olśniewające kostiumy, akrobatyczna choreografia, a gwiazdą wieczoru Aleksander Żabczyński – artysta, jeden z najpopularniejszych aktorów dwudziestolecia międzywojennego i amant filmowy. I choć na scenie wszystko wygląda dobrze, na korytarzach zaplecza toczy się komediodramat – konferansjer pomylił damy, które przybyły na niezwykły wieczór i zamiast żony Żabczyńskiego, do jego garderoby wpuścił piękną nieznajomą, Inę Benitę. Jak wyjść cało z tego ambarasu? Trzeba obejrzeć film „Nie kochać w taką noc”!

Film VR „Kino”

prószyński pozuje obok pleografu

Zdjęcia z planu VR „Kino”
Fot. Marcin Suder / BPN

Rok 1902. Na świecie powstają pierwsze filmy. Kazimierz Prószyński za pomocą biopleografu – niezwykłej maszyny własnej konstrukcji – utrwala pierwsze sceny. Tak powstaje „Powrót birbanta”, który jest uznawany za pierwszy polski film. Jego fabuła jest stosunkowo prosta: tytułowy birbant, czyli (mówiąc współcześnie) imprezowicz, wraca dorożką do domu po zakrapianej imprezie. Co jednak się stanie, gdy obecni na planie konsultanci zaczną zgłaszać Prószyńskiemu swoje wątpliwości? Jak wyglądał plan filmowy na początkach XX wieku? I co to znaczy film szkatułkowy? Odpowiedzi szukajcie w filmie VR „Kino”!

Film VR „Wiktoria 1920”

czwórka aktorow przed wozem fotograficznym - elementem scenografii filmowej

Zdjęcia z planu VR „Wiktoria 1920”
fot. C. Pomykało

Sierpień 1920 roku. Polskie wojska wciąż cofają się pod naporem armii bolszewickiej. Wynik walk o Warszawę wydaje się być przesądzony. Do obozu wojsk polskich dociera jednak meldunek, który należy przekazać na Cytadelę. Czwórka żołnierzy postanawia spróbować dostarczyć wiadomość do Warszawy przedzierając się przez linie bolszewików. Wraz ze spotkaną fotografką Polą Lewicką mierzą się z wyzwaniami, pościgami i walkami kawalerii. Czy uda im się dostarczyć meldunek? Czy bohaterowie ryzykują na próżno? Zapraszamy na film VR „Wiktoria 1920”!

Film VR „MS Piłsudski – Podwodna Misja”

czwórka arystokratów przy stole w palarni, stoją pokojówka i młody chłopak

Kadr z filmu VR „MS Piłsudski – podwodna misja”. Palarnia.
Fot. dzięki uprzejmości Fundacji Koncept Kultura.

W 1935 roku legendarny polski transatlantyk MS „Piłsudski” wypłynął w pierwsze rejsy. Wśród rodzinnych opowieści wciąż żywe są historie, wśród których pierwsze zauroczenia przeplatają się ze snem o pływającej ambasadzie II RP. Dziś archeolodzy podwodni wyruszają z misją badawczą na wrak legendarnego statku. Czy załodze uda się zejść kilkadziesiąt metrów pod wodę i bezpiecznie wrócić z inwentaryzacji 3D „Piłsudskiego”? Czy odkryją skrywane na wraku skarby? Czy zniszczone wnętrza mogą ożyć? I jak historia miłosna dziadków może inspirować wnuki? Zapraszamy na podróż w batyskafie na dno Morza Północnego, aby poznać sekrety „polskiego Titanica”, w filmie VR „MS Piłsudski – Podwodna Misja”.

 

Zapraszamy!

Projekt sfinansowano z budżetu Państwa w ramach środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.