Kontrast
Wielkość czcionki

Koncert dla Niepodległej 2022: „…oczy duszy mojej”

W 2022 roku obchodzimy 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji, jak co roku, nie może zabraknąć wyjątkowego Koncertu dla Niepodległej. Zanurzając się w poezje Adama Mickiewicza w Roku Romantyzmu Polskiego artyści połączą je z muzyką XXI wieku. Widowisko będzie można obejrzeć 13 listopada o godzinie 15:20 w TVP Kultura oraz później na kanale Youtube Niepodległa.

„…oczy duszy mojej” w 200. rocznicę opublikowania „Ballad i romansów”

W czerwcu 1822 roku Adam Mickiewicz opublikował „Ballady i romanse”. Wykreował w nich nową rzeczywistość, stworzył opowieści o świecie pełnym magii i ludowości. „Ballady i romanse” stały się manifestem nowej epoki, który otworzył w Polsce epokę romantyzmu. Muzyczne wydarzenie „…oczy duszy mojej” tytułem nawiązuje do motta poprzedzającego utwór „Romantyczność”.

Kilkakrotnie pojawiające się podczas widowiska fragmenty „Romantyczności” stanowią narracyjną nić spajającą całość. Stanowią klamrę otwierającą i zamykającą opowieść będącą próbą wpisania strof Poety w świat intrygującej muzyki XXI wieku. Projekt „…oczy duszy mojej” w całości wypełniają nowe utwory, skomponowane specjalnie do fragmentów wierszy Adama Mickiewicza. Oryginalne kompozycje były inspirowane m.in. pełnymi magii ludowymi pieśniami z rodzinnych stron Poety.

krajobraz ukwieconej łąki

Koncert dla Niepodległej 2022 w Warszawie

Do współpracy przy stworzeniu muzyki do projektu „…oczy duszy mojej” zaproszono troje wybitnie uzdolnionych kompozytorów młodego pokolenia. Katarzyna Piszek połączyła siły ze skrzypkiem Adamem Bałdychem i wiolonczelistą Tomaszem Pokrzywińskim. Ideą połączenia trzech kompozytorskich języków: alternatywnego popu, pogranicza jazzu i muzyki współczesnej oraz muzyki dawnej wplecionej w improwizacje zaowocowała stworzeniem palety dźwiękowej odmalowującej sylwetkę Adama Mickiewicza.

Podczas Koncertu dla Niepodległej 2022 przed gośćmi wystąpią wybitni artyści: Orkiestra AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia, Chór Polskiego Radia z Krakowa, trio Bastarda, duet Sutari, Adam Bałdych i wokalistki: Ania Dąbrowska, Kasai, Julia Marcell. Całość poprowadzą Katarzyna Sanocka i Paweł Siwek. Muzycy z ponadczasowych strof Mickiewicza stworzą widowisko „…oczy duszy mojej”, przenosząc utwory takie jak „Świtezianka”, „Kurhanek Maryli” czy „Pierwiosnek” w świat muzyki współczesnej. Koncert odbędzie się w wigilię Narodowego Święta Niepodległości w Warszawie, a jego retransmisję będzie można obejrzeć 13 listopada o godzinie 15:20 w TVP Kultura.

Serdecznie zapraszamy przed ekrany!

Koncert sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Wieloletniego Programu Rządowego „Niepodległa” na lata 2017-2022.
Sfinansowano z budżetu państwa w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości.