Kontrast
Wielkość czcionki

Konkurs edukacyjny "40 Rocznica Pierwszej Pielgrzymki Jana Pawła II do Polski – Czy pamiętasz? Czy wiesz?"

Jak wyglądał Polska w 1979 roku? Jakie wspomnienia związane z przyjazdem papieża Polaka do ojczyzny zachowały się w naszych rodzinach? Z odpowiedzią na te pytania będzie mogła zmierzyć się młodzież w ramach konkursu „40 Rocznica Pierwszej Pielgrzymki Jana Pawła II do Polski – Czy pamiętasz? Czy wiesz?” organizowanego przez Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Zapraszamy do udziału!

na lotnisku ustwione podium, na nim stoją papież i inny przemawiający mężczyzna, w tle rząd mężczyzn w odświętnych strojach

Powitanie papieża Jana Pawła II na lotnisku Okęcie w Warszawie rozpoczynające I pielgrzymkę do Polski
Autor: Zielaskowski Lech
Zbiory NAC online

Prace powinny prezentować relacje ze wspomnień dotyczących pielgrzymki z czerwca 1979, które zachowały się w rodzinach i w lokalnych społecznościach. Mogą one przyjąć formę tekstową lub krótkich nagrań audio lub video. Aby wystartować w konkursie wystarczy stworzyć zespół złożony z prowadzącego (nauczyciela lub rodzica) i maksymalnie trzech członków i zarejestrować go poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego do 28 lutego 2019 roku. Gotowe prace konkursowe trzeba dostarczyć 6 maja 2019, a ogłoszenie wyników nastąpi do 7 czerwca 2019 roku.

W centrum Jan Paweł II przygotowuje się do homilii. Z lewej widoczny ceremoniarz papieski, ks. prał. Virgilio Noe przygotowujący mikrofon. Z prawej widoczny herb papieża Jana Pawła II jako element tronu papieskiego.

Pobyt papieża Jana Pawła II w Częstochowie podczas I pielgrzymki do Polski
Autor: Zielaskowski Lech
Zbiory NAC online

Głównym celem konkursu jest upamiętnienie przełomowego wydarzenia w najnowszej historii Polski, jakim była pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do ojczyzny. Jury przyzna nagrody w dwóch kategoriach wiekowych: dla młodzieży urodzonej w latach 2004-2005 i dla młodzieży urodzonej w latach 2000-2003. Na zwycięzców czekają smartfony, aparaty fotograficzne i czytniki książek.

Więcej informacji, regulamin konkursu i niezbędne formularze dostępne są na stronie Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Życzymy powodzenia!