Kontrast
Wielkość czcionki

Dobre wieści w konkursie „Stulecie polskiego kryminału”

100 lat polskiej policji. 27 tysięcy znaków. Milion pomysłów. I czas, którego jest… nieco więcej!

Konkurs na opowiadanie kryminalne lub sensacyjne „Stulecie polskiego kryminału” został ogłoszony przez Biuro Programu „Niepodległa” oraz Komendę Główną Policji w połowie lutego br. Deadlinem, do którego można było przesyłać opowiadania, był 15 czerwca. Konkurs wzbudził spore zainteresowanie – podobnie jak towarzyszące mu spotkania kryminalne, zarówno te bardziej teoretyczne, jak i idące nieco bardziej w stronę praktyki. Dlatego też, odpowiadając na liczne prośby o wydłużenie czasu na zgłoszenia, mamy wielką przyjemność ogłosić, że na Wasze opowiadania czekamy do 24 lipca br.!

To oznacza również przesunięcia innych terminów: 24 lipca zamykamy zgłoszenia do konkursu, natomiast wyniki ogłosimy w zupełnie wyjątkowych okolicznościach – podczas tegorocznego Poznańskiego Festiwalu Kryminału GRANDA. Oczywiście wyniki pojawią się także na stronie www.niepodlegla.gov.pl.

Już dziś zatem zapraszamy do Poznania – nie tylko na samo rozstrzygnięcie konkursu, ale również na Festiwal (który w tym roku obchodzi swoje piąte urodziny!).

Opowiadanie na medal

W uaktualnionym regulaminie konkursowym znalazła się również jeszcze jedna doskonała informacja – dyrektor Biura Programu „Niepodległa”, Jan Edmund Kowalski, postanowił przyznać nagrodę specjalną. Biuro Programu „Niepodległa” zostało powołane do koordynacji obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości. Proces odbudowy kraju nie był dziełem jednej osoby w jednym dniu – to złożony, wieloletni proces. Dlatego też, chcąc podkreślić charakter działalności Biura, będącego instytucją kultury, dyrektor Kowalski postanowił dodatkowo wyróżnić jedno z opowiadań z kategorii retro, które w ciekawy sposób będzie przedstawiało realia okresu odbudowy kraju i wyjątkowego trudu włożonego w zjednoczenie trzech pozaborczych ziem. Nagroda finansowa w wysokości 1000 zł może być przyznana niezależnie od konkursowych decyzji Jury.

Kryminał młodymi stoi

Doprecyzowania w regulaminie została jeszcze jedna kwestia – wieku uczestników. Ze względu na niezwykle duże zainteresowanie konkursem wśród młodych ludzi, do udziału zapraszamy wszystkich urodzonych przed 1 stycznia 2004 roku. Oznacza to, że do konkursu zostają dopuszczeni wszyscy ci, którzy rocznikowo będą mieli w tym roku ukończone 16 lat. Oczywiście wciąż konieczna będzie pisemna zgoda rodzica bądź opiekuna.

osoba stojąca w drzwiach i rzucająca cień

Partnerem konkursu jest Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji, które w tym roku świętuje sto lat polskiej policyjnej kryminalistyki, wydawnictwo Czwarta Strona, Szkoła Policji w Pile kształcąca policjantów służby kryminalnej, Maszyna do Pisania – najlepsza szkoła pisania, Poznański Festiwal Kryminału GRANDA oraz portal Kryminalna Piła

Partnerem medialnym konkursu jest Portal Kryminalny. Portal Kryminalny istnieje od 2007 roku i jest jedną z najpopularniejszych stron internetowych dotyczących tematyki literatury kryminalnej i sensacyjnej w Polsce. Portal jest współorganizatorem Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu.

Z kolei Czytam, bo lubię sprawuje nad konkursem patronat medialny.

Zatem – zapraszamy do piór i klawiatur oraz śledzenia naszych kanałów w social mediach – już niedługo będziemy publikować nagrania z kryminalnych spotkań towarzyszących konkursowi!

ciemne pomieszczenie z jasnym otworem drzwiowym, w którym stoi człowiek w kapeluszu. Na ziemi pada jego cień. Po jego lewej stronie napis "Stulecie polskiego kryminału"

Do pobrania:

Uaktualniony Regulamin Konkursu PDF

Załącznik nr 2 – oświadczenie uczestnika konkursu: Word lub PDF

Obowiązek informacyjny uczestnika konkursu: PDF