Kontrast
Wielkość czcionki

Kreatywne warsztaty jazzowe w ramach Letniej Akademii Jazzu w Łodzi

Kolejna edycja łódzkiej Letniej Akademii Jazzu rusza już w drugim tygodniu lipca. Przez całe wakacje na festiwalowej scenie w klubie Wytwórnia prezentować się będą najbardziej wartościowe zjawiska międzynarodowej sceny jazzowej, ekscytujące kolaboracje muzyczne, obiecujący debiutanci oraz legendy jazzu. Od 11 lipca do 29 sierpnia łódzka publiczność będzie mogła spędzić czwartkowe wieczory słuchając i doświadczając koncertów w wykonaniu najwybitniejszych przedstawicieli gatunku. Już po raz siódmy w ramach festiwalu odbędą się kreatywne warsztaty jazzowe INTL Jazz Platform. 

Podczas warsztatów w dniach 22-25 lipca w Wytwórni spotkają się młodzi muzycy z różnych krajów Europy, aby pod okiem wybitnych europejskich jazzmanów w ciągu czterech dni uczyć się od siebie, wymieniać zdobytymi doświadczeniami, tworzyć i wykonywać muzykę. Tegoroczna edycja warsztatów będzie wyjątkowa – Fundacja Wytwórnia w tym roku jest partnerem europejskiego projektu współpracy „Jazz Connective” współfinansowanego przez Komisję Europejską w ramach programu Kreatywna Europa, który ma na celu m.in. wzmocnienie kompetencji młodych artystów na rynkach europejskich.

saksofon leżący na nutach

W ramach projektu Jazz Connective podczas warsztatów INTL Jazz Platform młodzi muzycy będą mogli uczestniczyć w specjalnie zorganizowanych seminariach i spotkaniach z promotorami – przedstawicielami polskich i zagranicznych festiwali, zaś publiczność zobaczy i usłyszy za darmo wyjątkowych artystów z Europy. Na scenie Wytwórni zagrają m.in. francuski zespół MONA z charyzmatyczną liderką Elodie Pasquier na klarnecie basowym, słoweńska pianistka Kaja Draksler w solowym projekcie, polski duet BACKSPACE tworzony przez Zbyszka Chojnackiego i Łukasza Czekałę, a także fortepianowe trio ENEMY z pianistą Kitem Downesem na czele. Jak co roku nie zabraknie również wieczornych jam sessions i wspólnego występu kadry mistrzowskiej w składzie: Ingebrigt Håker Flaten (Norwegia), Marius Neset (Norwegia), John Escreet (Wielka Brytania), Jim Black (Stany Zjednoczone) oraz Verneri Pohjola (Finlandia). Zakończeniem warsztatów będzie Koncert Finałowy wszystkich uczestników na wielkiej scenie.

Akademia jazzu pod dyktando kobiet

Organizatorzy Letniej Akademii Jazzu zapewniają, że i tym razem zaprosili przedstawicieli jazzu z najwyższej półki, znanych ze swojej kreatywności, artystycznych osiągnięć i międzynarodowych kooperacji. Poprzeczka wisi wysoko. W tym roku po raz kolejny Akademia zaprezentuje siłę kobiet – wystąpią m.in. amerykańska wokalistka jazzowo-soulowa, córka wielkiego Bobbiego McFerrina – Madison McFerrin – oraz amerykańska wokalistka gospel Michelle David, która zainauguruje festiwal i wystąpi z siedmioosobowym zespołem „The Gospel Sessions”. 

Oprócz tego nie zabraknie standardów jazzowych i improwizacji, odniesień do korzeni gatunku za sprawą afrykańskich brzmień, soulu, bluesa i gospel. Na scenie Wytwórni zaprezentują się artyści francuskiej, amerykańskiej czy skandynawskiej sceny jazzowej. Do Łodzi przyjadą legendy amerykańskiej sceny jazzowej i awangardowej: wirtuoz gitary i jeden z najwybitniejszych jazzmanów naszych czasów – Bill Frisell oraz wybitny saksofonista Joe McPhee, który będzie gościem specjalnym tria Mikołaja Trzaski. Francję reprezentować będzie skrzypek Clement Janinet z projektem O.U.R.S. – Ornette Under the Repetitive Skies, a Szwajcarę wspaniała wokalistka z polsko-japońskimi korzeniami: Yumi Ito.

muzycy w trakcie występu, na pierwszym planie zbliżenie na saksofon

Spośród polskich gwiazd zobaczymy i usłyszymy wspomniane trio Mikołaja Trzaski, Jerzego Małka z międzynarodowym kwintetem, Wojciecha Jachnę z projektem Jachna/Mazurkiewicz/Buhl, Piotra Damasiewicza i jego band Power of The Horns z udziałem Macieja Obary i Dominika Wani oraz trio Marcina Wasilewskiego, świętujące w tym roku 25-lecie wspólnej działalności scenicznej.

Letnia Akademia Jazzu jest realizowana dzięki dofinansowaniu z Urzędu Miasta Łodzi.

Warsztaty INTL Jazz Platform dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, a wydarzenie towarzyszące – Jazz Connective – ze środków Instytutu Adama Mickiewicza w ramach programu wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2021 oraz ze środków Komisji Europejskiej w ramach programu Kreatywna Europa.