Kontrast
Wielkość czcionki

Stulecie polskiego kryminału – wybierz kryminał stulecia razem z Niepodległą!

24 lipca 1919 roku został podpisany dekret o powołaniu Policji Państwowej. W 2019 roku świętujemy stulecie powołania policji, między innymi poprzez ogłoszenie konkursu „Stulecie polskiego kryminału” na opowiadanie kryminalne lub sensacyjne, osadzone w stylistyce retro, w świecie współczesnym bądź za sto lat.

widok czarnego pomieszczenia, z cieniem człowieka

 

Przez cały wiek postać policjanta na dobre zagościła w polskiej literaturze kryminalnej i sensacyjnej. Funkcjonariusze budzili zainteresowanie fanów mocniejszych literackich wrażeń w latach międzywojnia, wyglądali do nas z kart powieści Joanny Chmielewskiej czy Joe Alexa (który, wbrew obiegowej opinii, jest polskim autorem – tak naprawdę nazywał się Maciej Słomczyński), obecnie zaś towarzyszą nam podczas lektury książek Roberta Małeckiego, Wojciecha Chmielarza czy Ryszarda Ćwirleja. Po kryminały sięgano zarówno w epoce kryzysu ekonomicznego po 1928 roku, w czasach PRL-u czy w nowej, wolnej i demokratycznej Polsce. Który z kryminałów podbił jednak serca czytelników? Który sprawił, że najchętniej się do niego wraca? Jaki tytuł zasłużył na miano kryminału stulecia? Takie pytania zadajemy w setną rocznicę powołania polskiej policji państwowej, w roku świętowania odbudowy polskiej państwowości, w czasach, kiedy na polskim rynku rocznie ukazuje się ponad 200 powieści kryminalnych i sensacyjnych samych tylko polskich autorów.

Czas wyłonić najlepszy i najpopularniejszy kryminał ostatniego stulecia

24 lipca, kończąc konkurs na opowiadanie, ogłaszamy jednocześnie plebiscyt na najlepszą książkę kryminalną lub sensacyjną ostatnich stu lat. Plebiscyt będzie przebiegał dwuetapowo – do końca roku można zgłaszać swoje propozycje najlepszych publikacji mailowo pod adresem konkurs@niepodlegla.gov.pl – każdy może zgłosić do trzech pozycji. W mailu zgłoszeniowym należy umieścić imię i nazwisko autora powieści oraz tytuł – opcjonalnie można też podać rok wydania i wydawnictwo. Wszystkie propozycje zostaną zebrane i opublikowane na początku stycznia 2020 na stronie www.niepodlegla.gov.pl. Uruchomiony zostanie wówczas system do głosowania internetowego, w którym będzie można wybrać ostatecznie tylko jedną, konkretną pozycję.

O wybór najlepszej książki kryminalnej lub sensacyjnej spośród zgłoszonych propozycji poprosimy  przedstawicieli festiwali poświęconych tematyce literatury kryminalnej w całej Polsce, jak również i samych autorów kryminalnych.

Oficjalne ogłoszenie wyników nastąpi podczas Warszawskich Targów Książki w maju 2020.

Zachęcamy do zapoznania się z regulaminem plebiscytu i do zgłaszania swoich propozycji wykorzystując przygotowany przez nas

szablon – formularz zgłoszenia (załącznik nr 1)!

Pamiętajcie – w pierwszym etapie macie czas do końca roku!

KLAUZULA INFORMACYJNA