Kontrast
Wielkość czcionki

Mapping w 100. rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego

2 maja 2021 roku przypada 100. rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego. Z tej okazji Biuro Programu „Niepodległa”, w ramach ogólnopolskiej kampanii „Śląsk wspólna sprawa”, przygotowało wielkoformatową animację komputerową (mapping), która opowiada o historii powstań śląskich. Ogólnopolską premierę zaplnaownano 25 kwietnia 2021 o godzinie 20:00 na Placu Piłsudskiego w Warszawie. Pliki zostaną dodatkowo udostępnione bezpłatnie organizatorom, którzy będą chcieli włączyć się w świętowanie i zrealizować u siebie 2 maja.

Pokazy w całej Polsce

Multimedialne wydarzenie kulturalno-edukacyjne, które będzie można zorganizować w każdym zakątku Polski, to wielkoformatowa animacja komputerowa 2D z elementami 3D opowiadająca o kluczowych dla historii Górnego Śląska i Polski wydarzeniach sprzed 100 lat. Stare granice przedwojennej Europy uległy zniszczeniu. W ich miejsce rysowane są nowe, ale nie jest to łatwy proces. Ślązacy w trzech powstaniach walczyli o przyłączenie do II Rzeczpospolitej. III Powstanie Śląskie wybuchło po ogłoszeniu niekorzystnych wyników plebiscytu. W mappingu wykorzystano materiały propagandowe przygotowane przez obie strony jak i symboliczne odniesienia do ich treści. Nie zabrakło również zdjęć z epoki, pokazujących twarze bohaterów, którzy brali udział w wydarzeniach historycznych. Od 25 kwietnia do 2 maja będzie można go oglądać od godziny 20:00 do 22:00 (6 pokazów w godzinie) na budynku Dowództwa Garnizonu Warszawa.

Biuro Programu „Niepodległa”, dzięki zgłoszeniom z całej Polski, nawiązało już współpracę z wieloma instytucjami. Pokazy zostaną zorganizowane 2 maja o godzinie 20:21 w poniższych lokalizacjach na terenie kraju (lista jest codziennie aktualizowana):

 • Góra św. Anny – Wojewoda Opolski (ogólnopolskie obchody z udziałem władz państwowych)
 • Wrocław – Wojewoda Dolnośląski we współpracy z wrocławskim Oddziałem IPN (budynek Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu, pl. Powstańców Warszawy 1)
 • Rzeszów – Wojewoda Podkarpacki (elewacja Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie, ul. Grunwaldzka 15,  od strony Ogrodów Bernardyńskich)
 • Lublin – Centrum Spotkania Kultur w Lublinie we współpracy z Wojewodą Lubelskim i Marszałkiem Województwa Lubelskiego (elewacja budynku Centrum Spotkania Kultur w Lublinie,  Plac Teatralny 1)
 • Kraków – Wojewoda Małopolski we współpracy z krakowskim Oddziałem IPN (lokalizacja: na murze Zamku Królewskiego na Wawelu od strony Placu im. Ojca Adama Studzińskiego w godzinach od 20.21 do 24)
 • Bieruń – Urząd Miejski w Bieruniu
 • Bytom – Bytomskie Centrum Kultury
 • Czerwionka-Leszczyny -Miejskim Ośrodkiem Kultury w Czerwionce-Leszczynach: NZOZ MEDIPOZ, przy ul. 3 Maja 36c w Czerwionce-Leszczynach
 • Dobromierz – Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Dobromierzu (lokalizacja: Scena – park rekreacyjny w Dobromierzu)
 • Gliwice – Muzeum w Gliwicach
 • Katowice – Teatr Śląski
 • Kobiór – Gminny Dom Kultury w Kobiórze
 • Kochanowice – Gminne Centrum Kultury i Informacji
 • Maciejowice – Gminny Ośrodek Kultury w Maciejowicach
 • Mogilno – Miejska Biblioteka Publiczna w Mogilnie: ul. Rynek 8
 • Nagłowice – Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Reja w Nagłowicach
 • Osjaków – Gminny Ośrodek Kultury w Osjakowie
 • Pawłowiczki – Gminna Biblioteka Publiczna w Pawłowiczkach
 • Stronie Śląskie – Centrum Edukacji, Turystyki i Kultury w Stroniu Śląskim (na budynku CETiK na ścianie od strony targowiska)
 • Pszczyna – Pszczyńskie Centrum Kultury (elewacja budynku przy ulicy Bankowej w Pszczynie)
 • Pyskowice – Miejski Ośrodek Kultury i Sportu w Pyskowicach
 • Radzyń Podlaski –  Radzyński Ośrodek Kultury (lokalizacja: Pałac Potockich w Radzyniu Podlaski)
 • Świebodzin – Świebodziński Domem Kultury (lokalizacja: Ratusz w Świebodzinie)
 • Świętochłowice – Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach
 • Wałbrzych – Wałbrzyski Ośrodek Kultury (lokalizacja: Urząd Miejski w Wałbrzychu)
 • Zabrze – Dom Muzyki i Tańca w Zabrzu
 • Żary – Żarski Dom Kultury (lokalizacja: Ogród Jordanowski od strony ul. Wrocławskiej 7 o godz. 20.21 i 21.00)

Wraz z kampanią „Śląsk – wspólna sprawa” prezentujemy także dwa plakaty do pobrania i wykorzystania przy okazji wydarzeń rocznicowych: Plakaty – 100-lecie Powstań Śląskich.

wizualizacja jednej ze scen na fasadzie

III Powstanie Śląskie w mappingu

Biuro Programu „Niepodległa” udostępni pliki bezpłatnie jednostkom samorządu terytorialnego, samorządowym instytucjom kultury, szkołom i innym podmiotom, które podejmą się przygotowania wydarzenia w swoich miastach i gminach, na bezpłatnej licencji niewyłącznej. Potrzebna jest fasada budynku oraz sprzęt do realizacji projekcji.

Mapping będący częścią ogólnopolskich obchodów 100. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego będzie można wyświetlać od 25 kwietnia do 5 lipca 2021 bez ograniczeń. Szczególną datą w tym przedziale jest 2 maja, czyli dzień wybuchu powstania. W scenariuszu animacji znalazły się odniesienia do momentu odzyskania przez Polskę niepodległości, nieocenionej roli bogactw Górnego Śląska, plebiscytu i przebiegu III Powstania Śląskiego. Projekt realizowany jest we współpracy z twórcami, którzy w ostatnich latach odpowiedzialni byli za produkcję m.in. materiału „Niezwyciężeni”.

Zainteresowanych organizacją wydarzenia w swojej miejscowości prosimy o kontakt mailowy pod adresem: .

wizualizacja jednej ze scen na fasadzie

Animacja wielkoformatowa – pytania i odpowiedzi

Czy animacja jest płatna?

Nie, animacja jest bezpłatna, jednak warunkiem jej udostępnienia jest podpisanie licencji. Animacja zostanie udostępniona bezpośrednio zainteresowanym jednostkom.

Na jakiej podstawie plik zostanie udostępniony?

Plik zostanie udostępniony na zasadzie licencji niewyłącznej. Animacja zostanie przesłana bezpośrednio zainteresowanym jednostkom. Treść dokumentu została udostępniona w celu zapoznania się: Licencja – wzór dokumentu. Organizatorów decydujących się na podpisanie dokumentu prosimy o kontakt: 22 182 26 09.

Kiedy pliki zostaną udostępnione?

Animacja zostanie udostępniona bezpośrednio zainteresowanym jednostkom w formacie .mp4 do 25 kwietnia 2021.

Jakie są dane techniczne pliku?

Plik przekazany zostanie w formacie .mp4 (obraz i dźwięk). Będzie on wymagał konwersji przez realizatora projekcji do formatu hap lub innego umożliwiającego projekcję. Format obrazu w pixelach: 3840 x 1080.

wizualizacja jednej ze scen na fasadzie

Na jakich fasadach może być wyświetlany mapping?

Animacja przeznaczona jest do wyświetlania na wielkoformatowych powierzchniach i fasadach budynków. Należy zwrócić uwagę, by fasada była w miarę jednolita. Jeśli posiada okna, to należy je zasłonić, aby szklana powierzchnia nie odbijała światła, bo skutkuje to ubytkami w jakości obrazu. Warto także pamiętać o wygaszeniu świateł oświetlających budynek.

Ile stanowisk projektorowych potrzeba do wyświetlenia mappingu?

Z uwagi na panoramiczny format obrazu sugerowane jest wyświetlanie animacji z wykorzystaniem dwóch stanowisk projektorowych. Możliwość projekcji z jednego źródła wymaga zachowania odpowiednich ustawień uwzględniających: odległości od powierzchni wyświetlania, wysokości i szerokości budynku (zachowanie proporcji obrazu oraz odpowiedniego natężenia oświetlenia).

Jakie wymagania musi spełniać sprzęt, by można było wyświetlić mapping?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Sprzęt każdorazowo dopasowuje się do budynku. Ważne, by fasada była w miarę równa, okna były wysłonięte, a światła oświetlające budynek i wokół niego – wygaszone.

wizualizacja jednej ze scen na fasadzie

Czy animację można wyświetlić na telebimie?

Mappingu nie można wyświetlić na telebimie. Ten typ animacji jest przeznaczony do wyświetlania na budynku, który stanowi dla niej naturalne tło. W przypadku ekranu telebimu nie ma tła.

Czy do mappingu będą materiały promocyjne (np. plakaty, spoty)?

Tak, spot dostępny jest na górze strony, można go embedować z kanału YT Niepodległa. Udostępniamy także dwa wzory plakatów kampanii „Śląsk – wspólna sprawa” w wersji do druku ze spadami: Plakat – 100-lecie Powstań Śląskich.

Czy wydarzenie można realizować w czasie COVID-19?

Projekcja wielkoformatowej animacji komputerowej jest nie tylko atrakcyjną formą uczczenia bohaterów walczących o polskość Śląska, ale odpowiada także na potrzebę zapewnienia bezpieczeństwa epidemicznego uczestnikom wydarzeń  kulturalnych. Pokaz na świeżym powietrzu pozwala rozproszyć widzów na otwartej przestrzeni i tak zorganizować pokaz przez zapętlenie animacji, aby oglądający mogli się zmieniać w trakcie spacerów, bez tworzenia zgromadzenia. Od oglądających wymaga się zachowania zgodnego z obowiązującymi przepisami (noszenie maseczek, zachowanie dystansu itp.).

Z kim mogę się kontaktować jeśli mam więcej pytań?

Zainteresowanych prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny pod adresem: lub numerem 22 182 26 09. Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania.

#ŚląskWspólnaSprawa

Mapping jest częścią obchodów 100. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego.
#ŚląskWspólnaSprawa

banner wydarzenia