Kontrast
Wielkość czcionki

Młoda Polska w Göteborgu

Wystawa poświęcona sztuce polskiej z przełomu XIX i XX wieku już w ten weekend zostanie otwarta w Muzeum Sztuki w Göteborgu, we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie i Instytutem Adama Mickiewicza. Eksponaty będzie można podziwiać do połowy marca 2019 roku.

Stanisław Wyspiański, "Helenka z wazonem", 1902 pastel, papier; 47,5 x 62,8 cm, fot. MNK

Stanisław Wyspiański, „Helenka z wazonem”, 1902, pastel, papier; 47,5 x 62,8 cm, fot. MNK

Ekspozycja ma na celu przybliżenie międzynarodowym koneserom dorobku Młodej Polski – okresu bardzo znaczącego dla polskiej sztuki, ale rzadko kiedy pokazywanego za granicą. Na wystawie znajdzie się ponad 60 dzieł, wypożyczonych z Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie i Muzeum Sztuki w Łodzi. Znajdą się wśród nich obrazy najbardziej znanych polskich artystów schyłku XIX i początku XX wieku, takich jak Olga Boznańska, Jacek Malczewski, Józef Chełmoński, Stanisław Wyspiański, Józef Mehoffer, Edward Okuń czy też Wojciech Weiss. 

Nie tylko Paryż

Wielu artystów żyło i tworzyło w Paryżu, dlatego też okres nazywany przez nas Młodą Polską w Europie Zachodniej i Skandynawii kojarzy się przede wszystkim z Francją i paryską sceną. Poprzez wystawę ten punkt widzenia ma zostać zaburzony – ekspozycja skupia się na tych artystach, którzy później wrócili do ojczyzny i podkreśla ich związki nie tylko z Paryżem, ale i z Monachium, Anglią, Włochami czy Sankt Petersburgiem. Wystawa doskonale koresponduje z imponującą kolekcją skandynawskiej sztuki końca wieku, zgromadzoną przez Muzeum Sztuki w Göteborgu.

Przy okazji wystawy organizatorzy zapraszają także na inne wydarzenia, jak wykłady, seminaria i rozmaite działania edukacyjne. Ich zadaniem jest pokazanie powiązań kulturowych i artystycznych, ich przenikanie, a także podkreślenie różnic między Polską i Szwecją, krajami rozdzielonymi na mapie jedynie przez Bałtyk. O tych różnicach będzie można przeczytać w specjalnym katalogu, w którym oprócz wstępu napisanego przez kuratorów, dr Kristoffera Arvidssona, szefa działu badań Muzeum Sztuki w Göteborgu i Evy Nygårds, kuratorki Muzeum Sztuki w Göteborgu, będzie można przeczytać teksty polskich autorów, takich jak dr Andrzej Szczerski z Muzeum Narodowego w Krakowie) czy Iwona Danielewicz i Agnieszka Morawińska z Muzeum Narodowego w Warszawie. 

Wystawa w Muzeum Sztuki w Göteborgu została zorganizowana z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Oprócz współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza, Muzeum Sztuki w Göteborgu nawiązało współpracę z Ambasadą RP i Instytutem Polskim w Sztokholmie, aby skutecznie promować to wydarzenie w Szwecji i krajach skandynawskich jako część programu obchodów 100. rocznicy odrodzenia po rozbiorach polskiej państwowości.