Kontrast
Wielkość czcionki

Wystawa Rówieśnicy Niepodległej i rozstrzygnięcie konkursu Pełnoletni 1918/2018

Kto lepiej pamięta nasze najciekawsze i najważniejsze historie niż nasi rówieśnicy? Kto inny może opowiedzieć o uczuciach, jakie towarzyszyły nam kilka, kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu? Kto bardziej potrafi zrozumieć wszystkie przemiany, doświadczenia i ich skutki niż ci, którzy przeżywali je razem z nami?

W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości to właśnie jej rówieśnicy, stulatkowie, dzielą się swoimi osobistymi historiami, które nierozerwalnie splatają się z losami naszej ojczyzny w ostatnim stuleciu. Ich relacje zostały nagrane, a fragmenty wspomnień, dotyczące m.in. dorastania w dwudziestoleciu międzywojennym, bolesnego doświadczenia II wojny światowej i codzienności w realiach komunistycznego państwa, zostały zaprezentowane na wystawie na symbolicznej osi czasu i zilustrowane zdjęciami z archiwów rozmówców.

Wernisaż wystawy „Rówieśnicy Niepodległej”, której autorami są Ewa Sowińska i Katarzyna Bock-Matuszyk, odbędzie się 10 listopada 2018 roku w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu. Ekspozycja w kolejnych dwóch latach odwiedzi kilkanaście miejscowości w Polsce. Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” we współpracy z partnerami z całej Polski będzie też kontynuował nagrywanie relacji najstarszych Polaków. W ramach projektu „100 100-latków na 100-lecie” powstanie również publikacja z fragmentami tych wspomnień.

Stulatkowie opowiadają, co ich zdaniem jest najważniejszymi osiągnięciami oraz wydarzeniami w burzliwej i ciekawej historii kraju i świata, której są świadkami. Dzielą się też tym, czym jest dla nich niepodległość i to ważne pytanie skierowanie jest również do odbiorców wystawy.

Pełnoletni 1918/2018

Wydarzeniem powiązanym z opowieściami stulatków jest konkurs „Pełnoletni 1918/2018”, skierowany do uczniów szkół średnich, których zadanie polegało na dotarciu do historii osób, które urodziły się około 1900 roku oraz opisanie ich losów w latach późniejszych. Chodziło o rozmowy ze zwykłymi ludźmi, pamiętającymi najważniejsze wydarzenia z naszej historii w XX wieku. Zakwalifikowane prace zostaną umieszczone na stronie internetowej projektu, która zostanie uruchomiona w listopadzie. Dla autorów trzech najlepszych prac przewidziano atrakcyjne nagrody rzeczowe. Dodatkowo szkoły laureatów otrzymają bony o wartości do 3 000 zł.