Kontrast
Wielkość czcionki

Po Wielkiej Wojnie. Nowa Europa 1918 - 1923 - plenerowa wystawa w Pradze

Pierwsza wojna światowa całkowicie odmieniła oblicze Europy. Rozpad czterech mocarstw i pojawienie się kilkunastu nowych państw, przesunięcia dotychczasowych i utworzenie nowych granic, lokalne konflikty zbrojne, ścieranie się ruchów społecznych, szukanie nowych rozwiązań mających zapewnić utrzymanie pokoju – w wielu miejscach procesy te zakończyły się dopiero w okolicach roku 1923. Tak na gruzach dawnego ładu powstawała nowa Europa.

Plenerowa wystawa „Po Wielkiej Wojnie. Nowa Europa 1918-23” opowiada o procesach odradzania się kontynentu po I wojnie światowej. Ekspozycja, przygotowana przez Europejską Sieć Pamięć i Solidarność we współpracy z historykami z kilkunastu krajów, stanowi próbę syntezy burzliwych początków dwudziestolecia międzywojennego, ze szczególnym uwzględnieniem historii Europy Środkowo-Wschodniej.

Wystawa do połowy listopada gości w czeskiej Pradze, a otworzył ją wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Ekspozycja przeniesie się następnie do Sarajewa.

Po Wielkiej Wojnie. Fot. Dominik Tryba. Copyright: Instytut ESPS

Treść i forma

Wystawa pokazuje zarówno niespotykaną skalę przemian politycznych, jakie zaszły w latach 1918 – 1923 w Europie, jak również ich wpływ na aktualne relacje międzynarodowe oraz współczesną politykę pamięci w różnych krajach. Ponad 200 materiałów archiwalnych – fotografii, dokumentów i filmów – oraz indywidualne wspomnienia z tamtego okresu złożyły się na opowieść o nowym początku kontynentu.  Wystawa ma formę biało-srebrnego pawilonu w kształcie sześcianu, wyróżniającego się oryginalną konstrukcją. Wykorzystane zostały w niej dźwięki i filmy z epoki. Teksty i materiały wizualne znajdują się zarówno wewnątrz pawilonu, jak i na jego zewnętrznych ścianach.

„Wystawa opowiada historię tworzenia się nowego ładu politycznego. Poprzez użycie dwóch kontrastujących ze sobą materiałów – sztywnej stali i jasnego, lekkiego materiału – chcemy pokazać zderzenie tego, co stare z tym, co nowe” – tłumaczy Andrzej Jaworski ze studia JAZ Architekci, odpowiedzialnego za projekt ekspozycji.

Więcej informacji na temat projektu, ekspertów zaangażowanych w przygotowanie wystawy oraz międzynarodowej trasy można znaleźć pod adresem http://www.enrs.eu/afterthegreatwar

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.