Kontrast
Wielkość czcionki

Mobilny Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” na polskich drogach

Biuro Programu „Niepodległa” zaprasza do odwiedzin niezwykłego mobilnego centrum edukacyjnego – Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa”. Multimedialna wystawa wybranych eksponatów prezentujących niepospolitą historię II RP rusza w trasę wokół Polski. Do października zaplanowano 20 przystanków i trasę o długości ponad 2000 km.

20 przystanków Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa”

Wyjątkowe muzeum na kołach tylko w tym roku dotrze do 20 miast i kurortów wypoczynkowych od Mazowsza, przez Warmię i Mazury, Pomorze, Lubuskie, Wielkopolskę, Śląsk, Małopolskę i Świętokrzyskie, by wrócić jesienią na Mazowsze. Pierwszym przystankiem Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa” jest Ostrów Mazowiecka, w której mobilne centrum zawita 31 lipca i zostanie na 3 dni, do 2 sierpnia włącznie.

zdjęcie ukazujące ekran multimedialny i fragment dekoracji graficznej wnętrza tira

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa”.
Fot. BPN

„Niepodległa zawsze stawiała sobie za cel wspieranie inicjatyw lokalnych i regionalnych tak, by wszyscy Polacy mogli przyłączyć się do wspólnego świętowania setnej rocznicy odzyskania niepodległości i odbudowy naszej państwowości. Stąd programy dotacyjne, z których na przestrzeni zaledwie kilku lat skorzystało już ponad 1000 instytucji lokalnych i regionalnych” – wyjaśnia Jan Kowalski, dyrektor Biura Programu „Niepodległa”. – „Tym razem chcemy zaproponować Polakom nieco inne spojrzenie na historię naszego kraju, a zwłaszcza kształtowania się Polski sto lat temu. Chcemy zachęcić ich do zapoznania się z wybranymi aspektami historii poprzez technologię. Stąd plan, by w tym roku rozpocząć projekt mobilnego Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa”. Tylko w ciągu najbliższych dwóch miesięcy, do początku października multimedialne muzeum na kołach odwiedzi 20 miast w całym kraju. W każdym naszym przystanku, przez 3 dni, każdy zainteresowany będzie mógł poznać kawałek naszej niecodziennej historii z czasów odbudowy Polski po Wielkiej Wojnie”.

Mobilne centrum edukacyjne

Mobilne centrum edukacyjne, umieszczone w specjalnym, rozsuwanym samochodzie ciężarowym, podzielono na kilka stref, które łączą się z działalnością zajmuje się Biuro Programu „Niepodległa”. Pokazują one siły, które łączyły Polaków i które pozwoliły na odrodzenie się Polski, Można tu znaleźć część poświęconą symbolom narodowym, poznać najważniejsze wydarzenia i osiągnięcia Polaków z lat 1918–1921, zobaczyć artefakty ojców niepodległości i pamiątki po Legionach Polskich zeskanowane w 3D i prezentowane jako hologramy. Poszukiwaczy dowodów na kreatywność i innowacyjność Polaków zainteresuje makieta polskiego pawilonu, który zbudowano na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej i Wzornictwa w Paryżu w 1925 roku. Wtedy Polacy pokazali całemu światu, że z wraz niepodległą Polską odrodziła się kultura i sztuka, czego dowodem było aż 205 nagród przyznanych polskiej sekcji.

zdjęcie ukazujące makietę pawilonu i hologram marszałka multimedialny i fragment dekoracji graficznej wnętrza tira

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa”.
Fot. BPN

Nie zabrakło informacji o lokalnych bohaterach z czasów międzywojnia. Dokonano wyboru 100 postaci ważnych dla lokalnych społeczności i regionów, które znalazły się na trasie Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa” – działaczy, nauczycieli, inżynierów i społeczników, którzy przyczynili się do odbudowy polskiej tożsamości w swoich małych ojczyznach. Gości mobilnego centrum edukacyjnego żegna naturalnej wielkości hologram Piłsudskiego przemawiający głosem Marszałka, zarejestrowanym w 1924 roku.

Z kolei dla szukających wrażeń „Niepodległa” przygotowała projekcje fabularnego filmu VR „Wiktoria 1920” pokazywanego na specjalnych goglach pozwalających na przeniesienie się w wirtualną rzeczywistość. Całość szlaku zwiedzania kończy fotobudka, która uwieczni i wyśle na podany adres mailowy zdjęcie z jednym z wybranych ojców niepodległości.

zdjęcie ukazujące piramidę holograwiczną i ekran multimedialny i fragment dekoracji graficznej wnętrza tira

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa”.
Fot. BPN

2000 km po polskich drogach

„Niepodległa” zaplanowała 20 przystanków na trasie Wirtualnego Teatru Historii. Pierwsze w kolejności będą:

 • Ostrów Mazowiecka – Plac przed MOSiR (ul. Henryka Trębickiego 10) – 31.07-02.08.2021
 • Suwałki – ul. Ks. Kazimierza Aleksandra Hamerszmita (przy Parku Konstytucji 3 Maja) – 03-05.08.2021
 • Augustów – Rynek Zygmunta – 06-08.08.2021
 • Olsztyn – Plac Solidarności – 09-11.08.2021
 • Puck – Stary Rynek – 14-16.08.2021
 • Lębork – Plac Pokoju – 17-19.08.2021
 • Darłowo – Plac Tadeusza Kościuszki – 20-22.08.2021
 • Kołobrzeg – Plac przed miejskim stadionem piłkarskim (wejście od ul. Śliwinskiego) – 23-25.08.2021
 • Stargard – Parking przy Placu Wolności – 26-28.08.2021
 • Żary Rynek Miasta – 1-3.09.2021
 • Leszno – Rynek – 4-6.09.2021
 • Kalisz – Główny Rynek – 7-9.09.2021
 • Wieluń – Plac Legionów – 10-12.09.2021
 • Lubliniec – Rynek Miejski – 13-15.09.2021
 • Olkusz – Rynek – 16-18.09.2021
 • Myślenice – Plac Kilińskiego – 21-23.09.2021
 • Skarżysko-Kamienna Parking przy Miejskim Centrum Kultury przy ul. Słowackiego – 24-26.09.2021
 • Mińsk Mazowiecki – Stary Rynek – 27-29.09.2021
 • Wołomin – Parking przy kościele Św. Józefa robotnika – 30.09-3.10.2021
 • Radzymin – Parking przed budynkiem Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Radzymin (wzdłuż ul. Pogonowskiego) – 4.10-5.10.2021

Koniec tegorocznej trasy zaplanowano na początku października. Informacji o dokładnych lokalizacjach w danych miejscowościach, jak również o kolejnych przystankach, można szukać na stronie niepodlegla.gov.pl w specjalnej zakładce poświęconej Wirtualnemu Teatrowi Historii „Niepodległa”.

plakat wydarzenia z mężczyzną w googlach VR do którego rękę wyciąga Józef Piłsudski, hasłem dotknij, zobacz, doświadcz niebieskim tłem i czerwonymi wzorami

Zwiedzanie Mobilnego Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa” jest bezpłatne i nie wymaga wcześniejszej rezerwacji. Jest możliwe przy zachowaniu obowiązujących zasad związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Goście powinni stosować się do poleceń personelu obsługującego oraz do zapisów regulaminu, który jest dostępny przy wejściu oraz na stronie niepodlegla.gov.pl. Wystawa jest dostępna także dla dzieci i dorosłych poruszających się na wózkach, dzięki specjalnie rozkładanej rampie. Osoby z niepełnosprawnościami mogą liczyć na pomoc obsługi Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa”.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.