Kontrast
Wielkość czcionki

Niepodległa. Miejsce Spotkań - zapraszamy na śląski weekend!

W roku 2019 świętujemy stulecie powstań śląskich. W nocy z 16 na 17 sierpnia 1919 roku wybuchło I powstanie, które wraz z kolejnymi dwoma, doprowadziło do włączenia dużej części Górnego Śląska w granice II RP. Z tej okazji w „Niepodległa. Miejsce spotkań” przygotowano liczne bezpłatne wydarzenia kulturalne w ramach Weekendu śląskiego. Zapraszamy do wspólnego świętowania!

Kino letnie: „Paciorki jednego różańca”

W kinie letnim, w ogródku za pawilonem, odbędzie się bezpłatny pokaz słynnego filmu Kazimierza Kutza z tzw. trylogii śląskiej. „Paciorki jednego różańca” opowiadają historię rodziny Habryków, mieszkającej na osiedlu górniczym na Śląsku. Na życie codzienne emerytowanego przodownika pracy i powstańca śląskiego składa się hodowanie królików i pielęgnowanie ogródka. Harmonii zagraża projekt wyburzenia osiedla pod budowę bloków. Część mieszkańców wyprowadza się do nowych mieszkań, inni są w trakcie przeprowadzki, Habryka natomiast zapowiada, że nie opuści swojego domu. 

w ciemności na ekranie w plenerze wyświetlany filn, przed ekranem rzędy publiczności

Film otrzymał liczne nagrody m.in. Grand Prix na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku w 1980r. i Nagrodą Specjalną na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach. W „Niepodległa. Miejsce spotkań” będzie go można zobaczyć 16 sierpnia o 20:00. Pokaz poprzedzi prelekcja filmoznawcza.

Potańcówki z muzyką na żywo dla dzieci i dorosłych

Potańcówki i dancingi są jedną z ulubionych rozrywek Polaków od pokoleń. Odwołując się do tradycji w ramach cyklu, 17 sierpnia, od godziny 18:00, zostanie zagrana muzyka śląska. Zagrają Kapela Fedaków i Kapela Dejcie Pozór. Obie kapele specjalizują się w śląskich tradycjach i deklarują, że będą „basować, skrzypieć, piskać, bębnić i śpiewać” do tańca!

pary tańczące na parkiecie

fot. Kamila Szuba

Potańcówki poprzedzą potańcówki dla dzieci o godzinie 17:00. Dzieci, pod okiem muzyków i doświadczonych instruktorów z Akademii Tańca Tradycyjnego, poznają podstawowe kroki tańców tradycyjnych, zaśpiewają regionalne piosenki, zapoznają się z rozmaitymi instrumentami i będą mogły zadać pytanie artystom.

Koncert w Warszawie: Alternative Ensemble

Kwintet Alternative Ensemble to śląski zespół założony w 2017 roku przez Przemka Dudę. Zespół, jego brzmienie i repertuar są syntezą klasyki, muzyki elektronicznej i ambientu. W trakcie koncertu usłyszymy aranżacje śląskich pieśni i melodii ludowych oraz autorski repertuar niezależny.

5 muzyków z instrumentami siedzi na tle ściany z okrągłą dekoracją

 

Wszystkie wydarzenia są bezpłatne. „Niepodległa. Miejsce spotkań” to kawiarniana przestrzeń w Łazienkach Królewskich, w której można wziąć udział w wydarzeniach kulturalnych organizowanych z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości i odbudowywania polskiej państwowości. Na wszystkie wydarzenia zapraszamy do Łazienek Królewskich, przy Al. Ujazdowskich 4 (wejście przez pierwszą furtkę, idąc od Ogrodu Botanicznego).