Kontrast
Wielkość czcionki

Noc Bibliotek 2018 z Niepodległą

Biblioteki, to miejsca które stają się coraz szerzej działającymi instytucjami kultury. Oprócz wypożyczania książek prowadzą akcje promujące czytelnictwo, jak i przybliżają lokalne dziedzictwo dzieciom i dorosłym. Jedną z takich fantastycznych imprez, gdzie będzie można się zabawić, jak i czegoś nauczyć, jest Noc Bibliotek, w tym roku pod hasłem „RzeczpospoCzyta”.

Z okazji 100 lat niepodległości Polski, program skupi się na rodzimych osiągnięciach. Królować będzie polska literatura, ilustracje, sztuka, przyroda, jak i historia. Staną się one kanwą dla wielu niekonwencjonalnych działań. Przykładowo, jedna z koncepcji warsztatów to sonda uliczna i badanie, jak Polacy wyobrażają sobie Polskę za 100 lat. Inne propozycje, które podsuwają bibliotekom organizatorzy, to spotkanie autorskie, projekt mobilnej biblioteki, literacki escape room, czy reżyserowanie gry pośród regałów. Autorzy projektu liczą także na inwencję kreatywnych bibliotekarzy i nieszablonowe pomysły.

cerwone kółko w tle a na nim napis noc bibliotek

Pierwsze 1600 szkół otrzyma paczki z materiałami. Wydarzenie będzie miało miejsce w sobotę, 9 czerwca. To też ostateczny termin zgłoszeń dla chętnych do organizacji. Wystarczy zarejestrować swoje wydarzenie na stronie imprezy. Liczba placówek biorących udział w akcji jest porażająca, przekroczyła już 1500! Są to biblioteki publiczne, szkolne, pedagogiczne, wyższych uczelni, przedszkolne, parafialne, klasztorne, muzealne, szpitalne, więzienne, instytutów naukowych i instytucji, i inne miejsca, udostępniające szerszej publiczności księgozbiór.

Noc Bibliotek to ogólnopolska wieczorno-nocna akcja. Jej celem jest promowanie czytania i bibliotek w niekonwencjonalny sposób. Stawia na otwartość, dostępność i prezentacji oferty dla osób w każdym wieku. Już czwarty raz wyobraźnię rozpalać będą „śledztwa, romanse, czary i groza”, ale w tym roku staną ramię w ramię z duchem Niepodległej. Wszystkich serdecznie zachęcamy do dobrej zabawy i niecodziennych spotkań z literaturą!