Kontrast
Wielkość czcionki

Noc Muzeów 2018 z Niepodległą

Już jutro, gdy zapadnie zmrok, tłumy fanów kultury wyjdą na ulice w większości miast. Przed nami Noc Muzeów 2018! Nieznane zakamarki instytucji kultury, warsztaty, prezentacje i cała moc atrakcji – to wszystko czeka na spragnionych wrażeń gości. W Łodzi czeka na Was specjalna wystawa.

Ze zlikwidowanej Warszawskiej Odlewni Czcionek Idzikowski i S-ka, Jadwiga i Paweł Tryznowie, twórcy Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi, działającego w willi Grohmanna, uratowali ponad 1700 szufli zecerskich. Wśród nich znaleźli czcionkę z 1928 roku. Nazywa się „Brygada” i powstała dla uczczenia 10-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Podczas tegorocznej Nocy Muzeów pokazywana będzie ekspozycja, a także warsztaty typograficzne, związane właśnie z tym krojem pisma. Jest to tym ciekawsze, że prowadzone są prace nad przywróceniem tego fontu do cyfrowego wykorzystywania, z okazji 100-lecia!

granatowy baner z napisem Brygada 1918

Noc Muzeów z niepodległościowymi tematami

Wiele innych instytucji także zdecydowało się promować tematy niepodległościowe. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaprasza do odkrywania Pałacu Potockich, w którym się mieści, na koncert i wystawę. Także w stolicy okolicznościowe atrakcje przygotowało Muzeum Wojska Polskiego, które zaprezentuje udział kobiet w walce o wolność ojczyzny, Politechnika Warszawska ze swoim programem około naukowym i Komenda Główna Policji, która zaprasza na filmy i rekonstrukcje.

Świętowanie obejmuje całą Polskę. Archiwum Państwowe w Opolu organizuje m.in. warsztaty taneczne w stylu retro. W Muzeum Regionalnym im. Zygmunta Krasińskiego w Złotym Potoku stanie obóz wojskowy z namiotem sztabowym, posterunkiem, szpitalem polowym i stanowiskiem ogniowym z ciężkim karabinem maszynowym. Przed budynkiem Muzeum Miejskiego w Wadowicach zaparkują zabytkowe samochody z epoki, a miłośnicy fotografii będą mogli skorzystać z fotobudki i zrobić sobie zdjęcie w monidle. Muzeum Ziemi Piskiej w wyjątkowej formule, zaprosi na spacer po Piszu śladem Melchiora Wańkowicza, jednego z najpoczytniejszych autorów międzywojnia. W Białymstoku zaś działalność Polskiego Białego Krzyża, instytucji powołanej w celu pomocy polskim żołnierzom walczącym na frontach I wojny światowej o niepodległą Polskę, przybliży Uniwersytet Medyczny, w otoczeniu iluminacji, koncertów i warsztatów.

grupa ludzi stoi przed kolorowo oświetlonym pałacem, w rękach mają parasolki i torby, kręcą się i oglądają

Noc Muzeów w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
fot. Danuta Matloch
Zdjęcie ze strony MKiDN

Prognozy pogody na sobotnią noc są optymistyczne. Przygotowane programy wydarzeń nęcą i kuszą, zatem wszystkich zachęcamy do wyjścia z domów i odkrywania naszego polskiego dziedzictwa podczas Nocy Muzeów 2018. Życzymy wielu wrażeń!