Kontrast
Wielkość czcionki

Noc Muzeów 2023 z Niepodległą!

Biuro „Niepodległa” zaprasza na Noc Muzeów 2023! Już po raz kolejny fani kultury wyruszą na zwiedzanie, gdy zapadnie zmrok. 13 maja 2023 znajdziecie nas m.in. w Warszawie, Opolu i Ostrowi Mazowieckiej. Zobaczcie co dla Was przygotowaliśmy!

Koncert – podróż muzyczna w czasie na dziedzińcu MKiDN

Gdy rozpocznie się Noc Muzeów 2023 serdecznie zapraszamy na dziedziniec Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie (Pałac Potockich, ul. Krakowskie Przedmieście 15/17). W godzinach 20:30-0:30 odbędzie się koncert – muzyczna podróż przez Polską historię. Przygotowano siedem setów tematycznych, nawiązują do wydarzeń z kolejnych wieków dzięki specjalnie dobranym utworom i gatunkom muzycznym od muzyki średniowiecznej, przez klasyczną i folkową, aż po utwory współczesne.

Plakat o Nocy Muzów MKiDN

Artyści wykonując utwory takie jak „O mój rozmarynie”, „Miłość ci wszystko wybaczy” czy „Dziwny jest ten świat” będą przewodnikami w podróży, dźwiękami opowiadając o czasach powstań narodowych XIX wieku, odzyskaniu niepodległości, dwudziestoleciu międzywojennym czy solidarnościowym czasie ponownego zabiegania o wolność. Na scenie wystąpią m.in.: Katarzyna Moś, Marek Piekarczyk, Mateusz Ziółko, Olga Szomańska, Łukasz Drapała, Karolina Lizar i Stokłosa Collective Band pod przewodnictwem Jana Stokłosy. Dodatkowo na dziedzińcu przygotowano inne atrakcje – na przykład pokaz grup rekonstrukcyjnych z okresu powstania styczniowego.

Iskry Niepodległej w Opolu i Warszawie

Na nocne zwiedzanie polecają się Iskry Niepodległej. Widowisko edukacyjne, umieszczone w naszpikowanych technologią podróżujących naczepach ekspozycyjnych, prezentuje Polki i Polaków, którzy zmieniali świat. Bohaterowie z różnych dziedzin życia tworzących naszą codzienność: techniki, medycyny, nauki, pracy społecznej, kultury, eksploracji świata i kosmosu, sportu do dziś tworzą uniwersalną opowieść o kreatywności naszych rodaków – każdy z nich był metaforyczną iskrą, która rozświetliła świat wokół siebie.

W Noc Muzeów 2023 spektakl będzie można obejrzeć w Warszawie i w Opolu. W stolicy będzie można nas znaleźć przy Krakowskim Przedmieściu – naprzeciwko galerii „Okno na Kulturę”, na parkingu przed Kościołem pw. Wniebowzięcia NMP i Świętego Józefa. Pokazy odbywać się będą w sobotę 13 maja w godz. 13.00–1.00 oraz w niedzielę 14 maja w godz. 10.00–14.00. Z kolei w Opolu staniemy na Placu Kopernika, a multimedialne widowisko oglądać będzie można przez 3 dni: 13 maja w godz. 16.00-24.00, 14 maja w godz. 12.00-18.00 i 15 maja  w godz. 9.00-16.00.

Pokazy VR – Noc Muzeów z goglami VR

W Noc Muzeów zapraszamy także na podróż do wirtualnej rzeczywistości! Biuro „Niepodległa”, Fundacja Koncept Kultura i Muzeum Dom Rodziny Pileckich zapraszają do Kina VR, w którym z ciekawymi postaciami z polskiej historii możemy spotkać się dzięki nowoczesnej technologii. W Ostrowi Mazowieckiej, w Muzeum Domu Rodziny Pileckich pokazy startują 13 maja i potrwają do 16 maja, w godz. 8.00-16.00. W repertuarze znajdą się filmy VR Biura „Niepodległa”: „Dża-Dża”, „Nie kochać w taką noc”, „Kino”, „Wiktoria 1920” i „MS Piłsudski”.

Doświadczenie VR czeka też na mieszkańców i gości stolicy. Filmy pokazywane będą w nowej galerii „Okno na Kulturę”. Jej przestrzeń to miejsce, w którym będzie prezentowana działalność polskich instytucji kultury. Stanowiska przygotowano w Sali Multimedialnej „Okna na Kulturę” (ul. Krakowskie Przedmieście 17). Pokazy odbywać się będą w piątek, 12 maja w godz. 11.00-19.00, sobotę 13 maja w godz. 11.00-1.00, niedzielę 14 maja w godz. 11.00-19.00.

Aleksandra Piłsudska w portrecie filmowym w Sulejówku

Biuro „Niepodległa” i Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, z okazji ogłoszonego przez Sejm Roku Aleksandry Piłsudskiej, zapraszają na muzealne kino letnie. W Noc Muzeów, na sulejowskim dziedzińcu, goście będą mieli okazję obejrzeć portret filmowy bohaterki. Aleksandra Piłsudska już na początku XX wieku była specjalistką od przewozu broni i ładunków wybuchowych, które ukrywała w swoich ubraniach. Od 1905 roku kierowała tajnymi centralnymi składami broni w Warszawie. Przy transportach i akcjach wykazywała się sprytem i odwagą. Fragment jednej z takich akcji zaprezentowano w 3-minutowym filmie. Narratorem jest sama bohaterka – wypowiadane słowa Aleksandra Piłsudska spisała w swoich „Wspomnieniach”.

Oprócz kina letniego Muzeum Józefa Piłsudskiego  przygotowało bogaty program atrakcji. Program można znaleźć na stronie muzeumpilsudski.pl/noc-muzeow-2023.