Opole uczciło niepodległą muralem
- Data publikacji
- 19 stycznia 2018
Mural to rodzaj sztuki monumentalnej, która coraz częściej pojawia się w polskich miastach. Wielkie malowidła, są nie tylko przejawem upiększania przestrzeni miejskiej, ale także nierzadko przedstawieniem ważnych treści. Te dobrze wykonane stają się atrakcją przyciągającą uwagę turystów. I właśnie taki nowy mural, odsłonięty z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, zdobi ścianę budynku Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego od strony ulicy Piastowskiej.
Malunek nie jest krzykliwy, ani nachalny. Pasuje do zabytkowego charakteru budynku, co było jednym z wymagań projektu. Ma formę taśmy filmowej, gdzie w poszczególnych kadrach przedstawiono sylwetki tych, którzy odgrywali ważne role w odzyskiwaniu przez Polskę niepodległości. Na widza spoglądają znani ogółowi: Wincenty Witos, Józef Piłsudski, Wojciech Korfanty, czy Ignacy Paderewski, ale są także postaci związane z regionem: Alfons Zgrzebniok, komendant powstań śląskich, Norbert Gończyk, zwany „Śląskim Homerem” i Bronisław Koraszewski, dziennikarz i działacz społeczny Śląska Opolskiego. W jednym z kadrów jest też napis Polonia Restituta. „To piękna i przemyślana koncepcja, dzięki której przez lata przechodzący centrum Opola będą mogli sobie przypomnieć o ludziach, dzięki którym możemy się cieszyć życiem w wolnym kraju” mówił wojewoda opolski Adrian Czubak.
Mural jest dziełem dr Bartłomieja Trzosa i studentów z Instytutu Sztuki Uniwersytetu Opolskiego. Prace przy nim trwały około 7 dni. Odsłonięto go uroczyście 10 listopada 2017 roku, w obecności lokalnych polityków i działaczy, w przeddzień 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. „Zdaję sobie sprawę, że okrągła rocznica przypada w 2018 roku, jednak chcemy się do tego pięknego jubileuszu godne przygotować. Stąd nasze inicjatywy w kierunku przypomnienia sobie i społeczeństwu o wydarzeniach, które miały miejsce 99 lat temu” wyjaśniał wojewoda.
Patriotyczna elewacja została zrealizowana w ramach projektu wojewody opolskiego w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2021.