Kontrast
Wielkość czcionki

Osiedla niepodległej - Sadyba Oficerska na Mokotowie

Staropolskie słowo „sadyba”, oznaczające siedzibę, od stu lat kojarzone jest z oficerskim osiedlem będącym efektem działalności założonej w 1923 r. Oficerskiej Spółdzielni Budowlano-Mieszkaniowej. Projekt osiedla domów wysoko postawionych oficerów Wojska Polskiego, Ministerstwo Robot Publicznych RP zatwierdziło jeszcze w tym samym roku. Na spacer po nim zapraszamy w ramach kolejnego odcinka cyklu Osiedla niepodległej!

Położone na terenach dawnego carskiego fortu osiedle było realizacją modnej i chętnie podejmowanej idei miasta ogrodu. Chociaż idea ta, realizowana w specyficznych warunkach odradzającej się Rzeczypospolitej, była zaledwie dalekim echem stworzonej przez Ebenezera Howarda wizji zielonych kolonii mieszkaniowych, dzisiejsza Sadyba jest jednym z najbardziej urokliwych osiedli, powstałych w okresie dwudziestolecia na południowych krańcach stolicy.

widok osiedla z lotu ptaka

Część układu urbanistycznego Sadyby Oficerskiej widzianej od strony południowej.
Fot. BN.

Pomnik kolejki wilanowskiej – ul. Okrężna

Położone w pewnym oddaleniu od centrum tereny Fortu Czerniaków, wokół którego powstało oficerskie osiedle mieszkaniowe, z miastem łączyła wąskotorowa kolejka wilanowska. Jej powstanie było efektem współpracy Wiktora Magnusa oraz Henryka Hussa. Powstała w roku 1891 i była tym samym najstarszą podwarszawską kolejką wąskotorową. Jej modernizacja i rozwój przyczyniły się do rozbudowy Sadyby, jak i licznych podwarszawskich miejscowości. Choć zlikwidowano ją Pamiątkami po w 1971 roku, pamiątkami po niej są zachowane dworce kolejki w Wilanowie i Klarysewie oraz pomnik lokomotywy zlokalizowany przy ulicy Okrężnej.

Fosa dawnego Fortu IX – Park im. Szczubełka

fragment fosy z lotu ptaka

Park im. Szczubełka z otaczającą go poforteczną fosą otaczającej dawny Fort IX (nazywany potocznie Fortem Czerniaków)
Fot. BN

Nieodłącznym elementem osiedla oficerskiego, który wpłynął na urozmaicenie topograficzne całego założenia, jest fosa, wokół której w latach 20. XX wieku wytyczono ulice i utworzono willowe osiedle. Fosa ta jest częścią fortu powstałego w latach 1883-87, wchodzącego w skład zewnętrznego pierścienia umocnień Twierdzy Warszawa.  Zaadaptowanie pozbawionej swojej pierwotnej funkcji fosy do nowej roli było bardzo udanym zabiegiem. Zachowały się przedwojenne fotografie odbijających się w tafli wody domów.

Dom gen. Tadeusza Piskora – ul. Morszyńska 25

Dom przy Morszyńskiej 25 powstał w 1925 roku dla gen. brygady Tadeusza Piskora. Ten ulubieniec komendanta, a następnie Marszałka, przeszedł całą drogę kariery wojskowej od Związku Walki Czynnej, przez Związek Strzelecki, aż do Legionów i Polskiej Organizacji Wojskowej. W II RP Tadeusz Piskor stał na czele Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. W wojnie obronnej 1939 roku dowodził Armią „Lublin”. Jego doczesne szczątki w roku 1990 spoczęły w Tomaszowie Lubelskim.

2 budynki z lotu ptaka

Od lewej przedwojenny dom ppłk dypl. Alojzego Przeździeckiego przy ul. Morszyńskiej 23 i dom gen. dyw. Tadeusza Piskora przy ul. Morszyńskiej 25
Fot. BN

Dom gen. Tadeusza Kasprzyckiego – ul. Morszyńska 27

Również przy Morszyńskiej, w piętrowym domu nakrytym niskim dachem, którego fasadę akcentowały arkadowe okna w parterze, zamieszkał gen. Tadeusz Kasprzycki. Jego kariera również biegła od Związku Walki Czynnej, przez Legiony, do eksponowanych stanowisk okresu II RP. Kasprzycki w roku 1927 został mianowany dowódcą 19 Dywizji Piechoty w Wilnie, zaś na stopień gen. brygady awansował dwa lata później. Po śmierci Piłsudskiego generał został Ministrem Spraw Wojskowych w rządzie Walerego Sławka.

Dom architekta Józefa Handzelewicza – ul. Morszyńska 29

Dom przy Morszyńskiej 29 wyróżnia się tarasem z charakterystyczną balustradą wypełnioną arkadami. Zamieszkał tam wybitny architekt Józef Handzelewicz. W jego dorobku odnajdujemy liczne realizacje tworzone dla Pocztowej Kasy Oszczędności. Współpraca ta sięgała początku lat 20. XX wieku, a rozpoczęła się od propozycji PKO zaprojektowania centrali u zbiegu Świętokrzyskiej i Jasnej. Następnie, również dla tego inwestora, architekt przygotował projekty domów czynszowych przy ul. Filtrowej 68, ul. Ludnej 9 czy ul. Narutowicza 45 w Łodzi.

Dom Józefa Becka – ul. Okrężna 22

dom z lotu ptaka

Dom przy ul. Okrężnej 22, w którym przed wojną mieszkał minister Józef Beck.
Fot. BN

Przy ulicy Okrężnej 22 mieszkał minister spraw zagranicznych, Józef Beck. Nim został ministrem kierującym polską polityką zagraniczną zrobił karierę wojskową, którą zakończył w stopniu pułkownika dyplomowanego Wojska Polskiego. Polityka ministra często była krytykowana ze względu na bezwzględne podporządkowanie się Marszałkowi. Do historii przeszło jego sejmowe wystąpienie z 5 maja 1939 roku, w którym minister jednoznacznie odrzucił niemieckie rządzenia wobec Polski. Dom zlokalizowany przy ulicy Okrężnej to piętrowa willa nakryta dachem pokrytym czerwoną dachówką. Jest przykładem zachowawczej, nawet ascetycznej architektury i reprezentuje typ powtarzalnych domów, które charakteryzowały osiedla urzędnicze czy wojskowe powstające w okresie dwudziestolecia.

Autor: Adrian Sobieszczański

 

Warszawa to nie tylko starówka, PKiN i blokowiska – to miasto skrywa wiele perełek i innowacyjnych rozwiązań urbanistycznych, które budują historię polskiej architektury i tożsamości. W 2023 roku wystartował cykl spacerów „Osiedla niepodległej” – wraz z przewodnikiem odkrywamy ukryte wśród zieleni stolicy dziedzictwo II Rzeczpospolitej. Schodzimy z utartych szlaków i zaglądamy w mniej znane zakątki Warszawy by skupić się na zdobnych attykach, mansardowych dachach i programach dekoracyjnych tworzonych w duchu poszukiwań polskiego stylu narodowego. Artykuły w cyklu „Osiedla Niepodległej” to pigułka wiedzy, która zaprasza do samodzielnego odkrywania Warszawy na nowo.