Kontrast
Wielkość czcionki

Eksperymenty zza dźwiękoszczelnej kurtyny - Studio Eksperymentalne Polskiego Radia na wystawie w Karlsruhe

„Through the Soundproof Curtain. The Polish Radio Experimental Studio” to wystawa prezentująca dziedzictwo Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia – unikatowego w skali byłego Bloku Wschodniego centrum twórczości elektronicznej, które łączyło neoawangardowe eksperymenty audiowizualne ze ścieżkami dźwiękowymi dla kina popularnego. Do 6 stycznia 2019 roku wystawę można podziwiać w ZKM | Center for Art and Media w Karlsruhe.

stare stoły z odtwarzaczami taśmy dźwiękowej

Fot. Andrzej Zborski, 1962–1972. Dzięki uprzejmości Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Awangarda i elektronika za żelazną kurtyną

Studio Eksperymentalne Polskiego Radia powstało w Warszawie w 1957 roku i szybko stało się miejscem unikatowym w tej części Europy. Przez kilka dekad oferowało twórcom przestrzeń artystycznej autonomii i kreatywnej wolności, tak rzadkiej  w strefie sowieckich wpływów po II wojnie światowej.

Oficjalnie głównym celem działalności Studia była muzyka ilustracyjna dla filmu, radia i telewizji, a także praca nad nowymi rozwiązaniami w zakresie produkcji i projektowania ścieżek muzycznych. Inżynierowie pracujący z artystami mieli dostęp do najnowocześniejszej w tamtych czasach technologii, potrafili sprostać wymaganiom różnorodnych twórców i dzięki temu eksperymenty dźwiękowe przez nich realizowane wywarły istotny wpływ na rozwój nie tylko europejskiej muzyki artystycznej, lecz także na kulturę popularną i masową wyobraźnię w całym Bloku Wschodnim.

Członkowie zespołu nie ograniczali się tylko do produkcji – zajmowali się także promocją nowych form muzyki, organizując wykłady, przygotowując cykle popularyzatorskich audycji i publikując tematyczne artykuły.

Wystawa „Through the Soundproof Curtain. The Polish Radio Experimental Studio” w ZKM | Center for Art and Media Karlsruhe ma podkreślić ten interdyscyplinarny charakter Studia i jego wielowymiarowość, prezentując je jako ośrodek zwróconych ku przyszłości innowatorów w sztukach audiowizualnych.