Kontrast
Wielkość czcionki

„Po Wielkiej Wojnie” - wystawa ENRS we włoskim Trieście

Plenerowa podróżująca wystawa „Po Wielkiej Wojnie. Nowa Europa 1918–1923” stworzona przez Europejską Sieć Pamięć i Solidarność zagościła właśnie we włoskim Trieście. Ekspozycja opowiada o pierwszych latach europejskiej historii po I wojnie światowej. Przygotowali ją historycy z kilkunastu krajów, a wykorzystali do tego ponad 200 materiałów archiwalnych – fotografii, dokumentów i filmów oraz spisane wspomnienia.

Archiwalia złożyły się na opowieść o wyłanianiu się nowego porządku w Europie, przede wszystkim Środkowo-Wschodniej. Wystawa pokazuje niespotykaną skalę przemian politycznych w odniesieniu do współczesnych stosunków międzynarodowych i stosunku do polityki pamięci w różnych krajach. W ten sposób możemy odkryć jak konsekwencje zjawisk sprzed 100 lat odczuwamy dziś. Poprzez zestawienie różnych interpretacji procesów, które rozegrały się po Wielkiej Wojnie, czyli I wojnie światowej, wystawa prezentuje także odmienne wrażliwości poszczególnych narodów i różnorodność obrazów tego konfliktu utrwalonych w zbiorowej pamięci.

Ekspozycja ma formę biało-srebrnego pawilonu w kształcie sześcianu, a zwiedzać ją można także w środku – tam również znajdują się teksty, zdjęcia archiwalne i elementy interaktywne. W konstrukcji użyto kontrastujących elementów – ciężkiej stali oraz jasnego, lekkiego materiału, co ma odzwierciedlać zderzenie starego i nowego.

na dole wystawa złożona z plansz i fotografii, na górze konstrukcja charakterystycznego pawilonu "po wielkiej wojnie"

Wystawa „Po wielkiej wojnie…” – wewnątrz sześcianu
Fot. Dominik Tryba

Wystawa „Po Wielkiej Wojnie. Nowa Europa 1918–1923” prezentowana jest od czterech lat w ramach międzynarodowego tournée. Odwiedziła dotąd Pragę (Czechy), Sarajewo (Bośnia i Hercegowina), Bratysławę (Słowacja), Verdun (Francja), Berlin, Weimar i Daarmstadt (Niemcy), Rijekę (Chorwacja), Wiedeń (Austria), Kowno (Litwa), Tallin (Estonia), Dublin (Irlandia) oraz polskie miasta: Wrocław, Kraków, Warszawę, Poznań i Lublin.

Więcej informacji na temat projektu, ekspertów zaangażowanych w przygotowanie wystawy oraz międzynarodowej trasy można znaleźć pod adresem www.enrs.eu/afterthegreatwar.

Projekt sfinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.