Kontrast
Wielkość czcionki

Polskie uwertury i koncerty XX i XXI wieku - premiera wyjątkowej płyty

28 lutego 2020 będzie miała miejsce premiera wyjątkowej płyty: „Polskie uwertury i koncerty XX i XXI wieku”. Zawiera nagranie koncertu Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa, który miał miejsce w czerwcu 2019 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Wydarzenie odbyło się w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości i zostało całkowicie poświęcone muzyce polskiej XX i XXI wieku. Dzięki płycie każdy będzie mógł je sobie przypomnieć.

Koncerty na wiolonczelę i uwertury

Płyta prezentuje ojczystą muzykę XX i XXI wieku i jest zarazem popisem znakomitego wiolonczelisty Tomasza Strahla. Koncert był okazją uczczenia podwójnego jubileuszu Piotra Mossa, bowiem w 2019 roku obchodził on swoje 70. urodziny oraz półwiecze pracy artystycznej.  Na krążku można znaleźć cztery utwory:

  • Roman Statkowski „Uwertura do opery „Maria”;
  • Stanisław Moryto „Koncert na wiolonczelę i orkiestrę smyczkową”;
  • Antoni Szałowski „Uwertura na orkiestrę”;
  • Piotr Moss, „II Koncert wiolonczelowy „Prières”.

Uwertura do opery Maria w chwili premiery (1906) uznawana była za jedno z najlepszych polskich dzieł tego gatunku czasów postmoniuszkowskich. Czas międzywojenny reprezentuje za to wielobarwna Uwertura na orkiestrę Antoniego Szałowskiego. Choć pozostałe dwa koncerty wiolonczelowe dzieli dekada, należą one już do dwóch różnych stuleci – dzieło Stanisława Moryty „Koncert na wiolonczelę i orkiestrę smyczkową” powstało w 1992, a „II Koncert wiolonczelowy” z podtytułem „Prières” („Modlitwy”) Piotra Mossa skomponowano w 2003 roku. 

plakat z logami, tytułem w kółku w języku polskim i angielskim i nazwiskami artystów

Muzyka poważna w Studiu Koncertowym Polskiego Radia

Nagranie zrealizowano na żywo w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie 22 czerwca 2019 roku. Utwory wykonała Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa pod batutą dyrygenta Mirosława Jacka Błaszczyka. Solistą był wybitny wiolonczelista Tomasz Strahl. Za reżyserię dźwięku, montaż i mastering odpowiada Tadeusz Mieczkowski, a jego asystentem została Klementyna Mieczkowska. Premiera albumu będzie miała miejsce 28 lutego 2020.

Sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.