Kontrast
Wielkość czcionki

Koncert dla Niepodległej 2019 - przeżyjmy to jeszcze raz!

10 listopada 2019 roku w gmachu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia odbył się „Koncert dla Niepodległej – słowa, które znaczą”. W ten sposób uczciliśmy 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Ze względu na obchodzone w 2019 roku stulecie powstań śląskich – trzech zrywów niepodległościowych, które ostatecznie zakończyły się w 1922 r. podpisaniem korzystnej dla Polski konwencji w sprawie Śląska – koncert odbył się w Katowicach, w sercu Śląska. Dziękujemy, że byliście wtedy z nami. Wydarzenie zostało utrwalone cyfrowo – dzięki temu możemy dziś wrócić w czasie i przeżyć to jeszcze raz!

„Koncert dla Niepodległej – słowa, które znaczą” w Katowicach

Koncert przypomniał wybitne utwory polskiej muzyki klasycznej w aranżacjach współczesnych oraz współczesne utwory rozrywkowe – w klasycznych aranżacjach symfonicznych. W ten sposób zinterpretowano słowa takie jak: dom, matka, przyszłość, wolność, życie, nadzieja, ojczyzna, miłość czy tradycja, które przez swą uniwersalność i ładunek emocjonalny odwołują się do esencji naszego istnienia, morale, historii i do codziennej egzystencji.

Wystąpili znamienici artyści m.in.: Andrzej Lampert, Natalia Szroeder, Małgorzata Ostrowska czy Kasia Stankiewicz. Koncert dostępny jest na kanale YouTube – dzięki temu można do niego powrócić w dowolnym momencie i na dowolnym ekranie.

„Koncert dla Niepodległej – słowa, które znaczą” zza kulis

Dziś już możemy uchylić rąbka tajemnicy, jak widowisko powstawało. W specjalnym materiale można zobaczyć jak przygotowywali się artyści, jak wyglądały próby i jak uszykowano jedną z najpiękniejszych sal koncertowych na świecie. „Koncert słowa które znaczą – Koncert dla Niepodległej” to koncert o wartościach takich jak miłość, rodzina, ojczyzna” – powiedział Jan Kowalski, dyrektor Biura Programu „Niepodległa”. Ponadczasową atmosferę wydarzenia starano się oddać w migawkach nagrywanych na taśmie 8 mm, łącząc je z fragmentami utrwalonymi w najnowszych technologiach.

Dziękujemy, że byliście razem z nami!