Kontrast
Wielkość czcionki

"Potrójne życie materii" - warsztaty w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

We Wrocławiu szykuje się prawdziwa gratka dla młodych projektantów i majsterkowiczów! Historia: Poszukaj i Muzeum Narodowe we Wrocławiu (wraz z oddziałami: Muzeum Etnograficznym oraz Pawilonem Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej) w listopadzie zapraszają na zajęcia, których motywem przewodnim będzie materia, a w szczególności drewno i tkanina. Uczestnicy zainspirują się obiektami z muzealnej kolekcji, a następnie przystąpią do stworzenia własnych dzieł. Wstęp wolny, obowiązują zapisy.

Warsztaty dla młodych projektantów i majsterkowiczów

Warsztaty przygotowano z myślą o młodych projektantach i majsterkowiczach w wieku 13–19 lat. Motywem przewodnim zajęć w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, Muzeum Etnograficznym i Muzeum Sztuki Współczesnej w Pawilonie Czterech Kopuł jest materia. Wszystkie dzieła sztuki, które będą wykorzystywane jako punkt wyjścia zajęć plastycznych, zrobione są tekstyliami (stroje z stałej wystawy Cudo-Twórcy w Gmachu Głównym, ludowe, drukowane lub haftowane tkaniny oraz Sztandary Władysława Hasiora), bądź są z drewna (skrzynie cechowe, asamblaż Krzysztofa M. Bednarskiego czy malowane meble).

Wątkiem spajającym zajęcia będą tragiczne losy Polaków w czasie i po II wojnie światowej. Przyglądając się sztuce uczestnicy poznają opowieść o akcji przesiedleńczej ludności polskiej ze wschodnich rubieży Rzeczypospolitej na Dolny Śląsk i Pomorze w wyniku postanowień konferencji jałtańskiej. Historia zaklęta w przedmiotach będzie poznawana przez pryzmat artefaktów etnograficznych, wojennych reminiscencji w sztuce współczesnej, czy pokazaniu jak na modę wpływają wydarzenia historyczne.

dłonie osoby przeciskającej farbę przez sito, na pierwszym planie gotowy wzór

fot. Kamila Szuba / BPN

„Potrójne życie materii” we Wrocławiu

I. Warsztaty w Muzeum Narodowym we Wrocławiu – Gmach Główny

Tkanina: Potencjał minionych wieków – warsztat projektanta mody

Warsztaty zostaną zrealizowane na wybranych eksponatach z działu MODA na wystawie stałej Cudo-Twórcy. Szczególna uwaga poświęcona zostanie strojom z lat 40. i 80. XX wieku. II wojna światowa i stan wojenny zaowocowały niezwykłą kreatywnością krawców. Piętno wydarzeń odbiło ślad na ówczesnej modzie, ale jednocześnie wzmogło pomysłowość. Zdolności plastyczne i manualne były wysoko cenione. Garnitury męskie przerabiano na kostiumy damskie, szyto suknie z czaszy spadochronowych, a z rozplątanych, jedwabnych linek od spadochronów dziergano bluzki. Wyjątkowa w swoim stylu była także malowana ręcznie sukienka z lat 80 XX w. W czasie spotkania uczestnicy poznają kolekcję zabytkowych strojów, które będą bazą do odkrywania zasad pracy projektanta mody, ze szczególnym uwzględnieniem współczesnych projektów, które były inspirowane historycznymi strojami. W części praktycznej uczniowie stworzą własne tablice projektowe.

Terminy:

 • 10.11.21, godz. 10:00 (w grupie max do 15 osób)
 • 19.11.21, godz. 10:00 (w grupie max do 15 osób)

Drewno: Tajemnice skrzyń cechowych – warsztat dekoracji drewna

Warsztaty zostaną zrealizowane na wybranych eksponatach zgromadzonych w korytarzu na wystawie Cudo-Twórcy. Uczestnicy zajęć poznają kolekcję zabytkowych skrzyń cechowych wykonanych z różnych gatunków drewna i różnorodnie dekorowanych z czasu od XVI do I poł. XX wieku. Będą one inspiracją do warsztatów plastycznych. Prowadzący opowie o znaczeniu rzemiosła na Śląsku oraz przedstawi funkcję oraz znaczenie skrzyń cechowych w kulturze miejscowych rzemieślników. Uczniowie poznają zasady pracy stolarza oraz typowe dekoracje dawnych skrzyń. W części praktycznej, za pomocą przygotowanych wcześniej różnobarwnych drewnianych fornirów, zaprojektują drewniane szkatułki.

Terminy:

 • 10.11.21, godz. 10:00 (w grupie max do 15 osób)
 • 19.11.21, godz. 10:00 ( w grupie max do 15 osób)

II. Warsztaty w Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Tkanina: Pochód Sztandarów

W Sztandarach eksponowanych w Pawilonie Czterech Kopuł artysta Władysław Hasior (1928–1999) wykorzystał wątki ludowe, chrześcijańskie i martyrologiczne. Pospolitość, nietrwałość i marność sąsiaduje w nich z pompatycznością i wzniosłością. Ironiczna refleksja towarzyszy również formie dzieła — do wykonania jarmarcznych sztandarów użyto lichych materiałów. Wykorzystując kawałki różnych tkanin, linijki, ekierki i białą kredę uczestnicy warsztatów wykonają fragment tkaniny z symbolem najważniejszej dla siebie wartości. Następnie w grupach będą łączyć indywidualne fragmenty we wspólne sztandary.

Terminy:

 • 23.11, godz. 10:15 (w grupie max do 15 osób)
 • 30.11, godz. 12:00 (w grupie max do 15 osób)

Drewno: Dom mojego ojca

Pamięć o okrucieństwie wojny i zbrodni Holocaustu żyje w sztuce artystów, którzy byli jej świadkami. Pobyt w obozie koncentracyjnym określił postawę artystyczną Józefa Szajny (1922-2008). W prezentowanej w Pawilonie Czterech Kopuł instalacji pt. „Sylwetki” za pomocą zmultiplikowanej fotografii artysta przywołał postać rzeźbiarza Ludwika Pugeta, który zginął w Auschwitz. Echa wojny powracają w sztuce polskiej do dziś. Krzysztof M. Bednarski w swoich pracach „Ja, Bruno Szulc” (1982) oraz „Dom mojego ojca” (2003) podejmuje próbę ocalenia zbiorowej i indywidualnej pamięci, sięgając do osobistych wspomnień, prywatnych przedmiotów i symboli. Uczestnicy warsztatów inspirowanych tymi artefaktami, wykorzystując gotowe krzesła, szary papier i taśmę klejącą, wspólnie stworzą performens odnoszący się do pamięci wojny.

Terminy:

 • 23.11 godz.10:15 (w grupie max do 15 osób)
 • 30.11.godz.12:00 (w grupie max do 15 osób)

III. Warsztaty w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu

Tkanina: Druk na nowo

Warsztat z etnodizajnu to opowieść o wędrówkach tkanin w czasie drugiej wojny światowej. Ubiór oraz tkaniny takie jak koce, obrusy czy ręczniki zawsze stanowiły ważny element dobytku człowieka. Po drugiej wojnie światowej Dolny Śląsk stał się domem dla ludzi różnych wyznań i różnego pochodzenia. Wiele tradycyjnych strojów i tkanin w nowej rzeczywistości straciło swoje dawne znaczenie. Warsztat będzie próbą stworzenia mozaiki z dawnych i nowych dolnośląskich motywów. Uczestnicy będą odbijać szablony na płóciennych plecakach i skomponują własne wzory inspirowane haftami i detalami z dekoracyjnych klocków do drukowania tkanin.

Terminy:

 • 18.11 godz.12:00 (w grupie max do 15 osób)
 • 25.11 godz. 12:00 (w grupie max do 15 osób)

Drewno: Region wychodzi z szafy

W zbiorach Muzeum Etnograficznego znajdują się m.in. malowane meble. Wiele z nich przebyło długą drogę wraz z ich właścicielami. Podczas akcji przesiedleńczej skrzynie posagowe służyły do przewozu dorobku całego życia, zdjęć, dokumentów, książek. W jaki sposób stały się eksponatami muzealnymi? Jak oswajano meble i sprzęty pozostawione przez ludność niemiecką na ziemiach zachodnich i północnych? Na te i na inne pytania młodzież będzie mogła poszukać odpowiedzi podczas warsztatów z etnodizajnu. Uczestnicy będą malować wzory na drewnie inspirowane motywami zaczerpniętymi ze skrzyń i kufrów przywiezionych na Dolny Śląsk przez osadników po drugiej wojnie światowej.

Terminy:

 • 19.11, godz. 12:00
 • 26.11, godz. 12:00

Warsztaty przeznaczone są dla młodzieży w wieku 13–19 lat. Wstęp jest wolny, ale obowiązują zapisy: lub tel. 713725148. Cykl warsztatów „Potrójne życie materii” odbywa się w ramach programu historycznego „Historia: poszukaj” realizowanego przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. Sfinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022.