Kontrast
Wielkość czcionki

Nowy rok szkolny z Niepodległą - inspiracje dla uczniów i nauczycieli

W związku z rozpoczynającym się nowym rokiem szkolnym zachęcamy do szybkiej powtórki z historii razem z Niepodległą. Na naszej stronie internetowej można znaleźć mnóstwo materiałów, które w atrakcyjny sposób przybliżają wiele zagadnień z najnowszej historii Polski, a także mogą służyć jako pomoc dydaktyczna w szkołach, domach kultury i instytucjach publicznych. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji, które wybraliśmy dla tych, którzy 1 września wracają do szkolnych ław oraz dla nauczycieli, pedagogów, edukatorów i animatorów. Część z nich powstała dzięki współpracy Biura Programu „Niepodległa” z innymi instytucjami.

Dla chętnych przygotowaliśmy ulotkę w wersji do pobrania: ulotka „Materiały edukacyjne”

okładka z tytułem, zdjęciem w kółku i linkami do social mediów

Scenariusze lekcji i zajęć dla dzieci

W zakładce O niepodległej można znaleźć mnóstwo pomysłów na zabawy, warsztaty i ćwiczenia z dziećmi.

 • W kartach retro zabaw znajdziemy aż 14 zestawów z pomysłami wspólnego spędzania czasu z dziećmi, które zaczerpnięto z oryginalnych poradników z okresu międzywojennego. Ponadczasowe zadania można wykonywać w każdym domu z pomocą przedmiotów, które są powszechnie dostępne. „Karty retro zabaw” powstały na podstawie zachowanych materiałów z dwudziestolecia międzywojennego – książek, poradników, czasopism.
 • Karty edukacyjne „Tak powstawała Niepodległa” to zestaw 10 łamigłówek dla całych rodzin, towarzyszących wystawie „Tak powstawała Niepodległa”. Wyzwania ze sportowcami, popisy z artystami i kręte labirynty edukacji zapraszają do poznawania II RP.
 • Zapraszamy też do kreatywnego spędzania czasu z „Kartami odkrywców”! Sześć tematycznych zeszytów stanowi zbiór zadań o zróżnicowanym poziomie trudności dla całych rodzin. 
 • Dla 4 klas szkoły podstawowej przygotowaliśmy też scenariusz lekcji o pierwszych transatlantykach. Dla dzieci od 6 do 11 lat mamy przygotowane warsztaty plastyczne, a dla szerszego grona wystawę do pobrania oraz filmiki edukacyjne.
 • W playlistach naszego kanału na YouTubeie można też znaleźć pomysły na kreatywne spędzenie czasu. Pomogą w tym twórcze spotkania – Warsztaty rękodzieła i śpiewu tradycyjnego, albo też  Zabawy muzyczne – Wirtualne animacje dla dzieci z muzyką tradycyjną. Więcej pomysłów można znaleźć na naszym YouTubie.
 • Także Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów w ramach projektu Historia: poszukaj przygotował interaktywne lekcje polskiej historii stworzone m.in. dla Polonii. Historia: poszukaj to projekt edukacyjny skierowany do uczniów, edukatorów muzealnych, nauczycieli i muzealników. Pokazuje – oprócz „wielkiej polityki” – rozwój literatury, sztuki, nauki itp. Specjalne miejsce zajmuje historia odzyskania przez Polskę niepodległości. Na portalu można pobrać również ciekawe opracowania: „Gra o niepodległość” i „Podjąć wyzwanie! II Rzeczpospolita na drodze do nowoczesności”.
 • W ramach cyklu „Polska Niepodległa – Historia w ożywionych obrazach” Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych składającego się z dziesięciu filmów przedstawiających wydarzenia oraz postaci związane z dążeniami do odzyskania przez Polskę niepodległości powstały też materiały edukacyjne przeznaczone dla nauczycieli starszych klas szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych. Dostępne są one po bezpłatnej rejestracji na platformie wfdif.online/edukacja/. Scenariusze zajęć oraz karty pracy dotyczą zekranizowanych wydarzeń, ich tła historyczno – kulturowego i zagadnień z edukacji filmowej.
 • Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku rozbudowuje pakiety lekcji i warsztatów szkolnych. Dla młodzieży ze szkół ponadpodstawowych i seniorów przygotowano cykl „oksfordzkich” debat historycznych. Nauczyciele i uczniowie mają do dyspozycji podręcznik o prowadzeniu debat, artykuły instruktażowe i serię zeszytów historycznych pomagających przeprowadzić dyskusje na określone tematy niepodległościowe.
 • Narodowe Centrum Kultury przygotowało pakiet edukacyjny #BarwyWspólne. To zestaw narzędzi edukacyjnych, które pomagają w rozmowie z dziećmi i młodzieżą na temat patriotyzmu. W zestawie znalazły się interaktywne narzędzia edukacyjne, propozycje scenariuszy dla nauczycieli, animatorów i edukatorów. Pakiet jest bezpłatnie udostępniany na stronie NCK.
 • W ramach projektu edukacyjnego „WYNALAZCY, ODKRYWCY, PRZEMYSŁOWCY – historia polskich innowacji” Narodowe Muzeum Techniki przygotowało bezpłatne zestawy zawierające grę edukacyjną, wydawnictwo tematyczne uzupełnione poradnikiem metodycznym oraz skrypt ułatwiający zaplanowanie warsztatów i lekcji w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych oraz przy działaniach animacyjno – kulturalnych. Zestaw przybliża sylwetki polskich naukowców, odkrywców i wynalazców, pokazuje ich wkład w rozwój techniki i przemysłu w Polsce i na świecie. Treści są zgodne z założeniami podstawy programowej.
 • Geograficzno-Polityczny Atlas Polski to kartograficzny projekt edukacyjny. Główny celem projektu jest ukazanie Polski jako nowoczesnego państwa z bogatą przeszłością za pomocą narzędzi właściwych geografii. Odnosi się także do tradycji działań geografów na rzecz polskiego państwa, która pokazała się na przykład podczas konferencji paryskiej, gdy kształtowały się granice powojennej Europy. W ramach projektu powstały scenariusze lekcji dla szkół średnich.
 • Podstawą przedsięwzięcia „100 na 100. Muzyczne dekady wolności” była lista 100 arcydzieł polskiej literatury muzycznej, które powstawały od 1918 roku do dzisiaj. Portal internetowy stonasto.pl to multimedialna encyklopedia wiedzy o polskiej muzyce współczesnej. W zakładce „Utwory” prezentuje każde opracowane w ramach projektu dzieło – informacje o utworze, autorze, jak i jego fragment muzyczny. W ramach komponentu edukacyjnego na stronie znalazły się scenariusze lekcji dla nauczycieli szkół podstawowych, ponadpodstawowych i artystycznych. Dla dzieci dostępne są gry i aplikacje pozwalające na eksperymentowanie z dźwiękami i tworzenie własnych kompozycji. Ponadto zrealizowano m.in. filmowe wizytówki – krótkie 3-minutowe materiały wideo o każdym ze 100 utworów.
 • Zachęcamy też do zapoznania się z portalem, który poświęcony został Bitwie Warszawskiej – www.bitwa1920.gov.pl. To nowoczesny serwis, który powstał dzięki współpracy dwóch instytucji – Biura Programu „Niepodległa” oraz Polskiego Radia. Portal skierowany jest do tych, którzy chcą dowiedzieć się czemu Bitwa Warszawska nazywana jest Cudem nad Wisłą, ale także do osób, które pasjonują się historią. Chcieliśmy przekazać w nowoczesny sposób wiedzę o roku 1920. Portal wpisuje historię potyczek na przedpolach polskiej stolicy w szerszy kontekst historyczny oraz geopolityczny. To równocześnie przedstawienie realiów XX wieku i skutków wygranej bitwy, które odczuwamy także dziś – wiek później. Odeszliśmy jednak od książkowego przekazywania wiedzy, a postawiliśmy na multimedia, infografiki i interakcję z użytkownikiem. Narracja strony ma pozwolić odwiedzającym portal poczuć atmosferę panującą w Polsce, Europie i na świecie sto lat temu. Serwis wzbogacony jest o ponad 30 unikatowych nagrań, z których część pochodzi z Archiwum Polskiego Radia i Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.
 • Dla pasjonatóww tego okresu mamy też inną propozycję – dostępny jest cykl historyczny poświęcony Bitwie Warszawskiej. W zakładce O niepodległej pod nazwą „Wiktoria 1920 – zapiski z czasów wojny” wraz z Ośrodkiem KARTA zebraliśmy materiały, które pokazują jak wyglądały kolejne tygodnie 1920 roku. To starannie dobrane fragmenty listów, wspomnień, oficjalnych not, odezw i wycinki z prasy. Projekt to opowieść snuta głosami świadków wydarzeń sprzed stu lat, wzbogacony o archiwalne zdjęcia. 
 • Zapraszamy też do zapoznania się i do korzystania z bezpłatnej wystawy poświęconą tematyce wojny polsko-bolszewickiej „Bitwa Warszawska. Stulecie zwycięstwa”. Biuro Programu „Niepodległa” przygotowało ją we współpracy z Muzeum Wojska Polskiego. Wystawa pomyślana została jako materiał popularnonaukowy jako pomocny dla instytucji kultury, jednostek samorządu terytorialnego, szkół czy organizacji pozarządowych. Ekspozycja składa się z 20 plansz – pokazano na nich zabytki ze zbiorów Muzeum Wojska Polskiego oraz wyjątkowe, archiwalne zdjęcia z 1920 roku, merytoryczne teksty przygotowali specjaliści z Muzeum. Wystawa jest do pobrania w zakładce o Niepodległej w dziale, w którym udostępniamy różne pomoce i materiały m.in. dydaktyczne.

banner promujący portal bitwa1920.gov.pl

 

Materiały audiowizualne

 • Biuro Programu „Niepodległa” przygotowało kilkuminutowe filmiki – portery filmowe, prezentujące ważne postaci z historii Polski. Osią opowieści jest wybrany fragment z biografii danej osoby, a narrator uzupełnia portret często słowami samego bohatera – są to cytaty z pism lub pamiętników. Portrety te można zobaczyć na naszym kanale YouTube oraz w zakładce O Niepodległej w dziale „Materiały filmowe”.
 • W tym samym miejscu dostępny jest film VR 360 stopni „Wiktoria 1920”, który przenosi widzów do 1920 roku. Bohaterowie wyruszają w pełną przygód podróż w stronę Warszawy, uciekając przed bolszewikami, biorąc udział w walkach, snując jednocześnie plany na powojenną przyszłość, a wszystko to w technologii Cinematic VR – 360 stopni 3D. 
 • Również w zakładce O Niepodległej udostępniamy bezpłatnie do pobrania opracowane przez specjalistów wystawy, które mogą być prezentowane w mniejszym formacie jako np. gazetki szkolne, lub w dużym formacie jako np. samodzielne wystawy w otwartej przestrzeni. Do tej pory przygotowaliśmy plansze o symbolach narodowych, wystawę „Tak powstawała Niepodległa” o pierwszych latach odradzającej się II RP, wystawę o polskich górach i ich ochronie oraz roli Zakopanem w kulturze, wystawę o związkach II RP z morzem, o kolejach w niepodległej Polsce oraz o Bitwie Warszawskiej 1920 r.
 • Serial dokumentalny „Polskie Sto Lat” dostępny w serwisie ninateka.pl opowiada o Polsce XX wieku. Cykl 42 filmów dokumentalnych prezentuje najważniejsze wydarzenia i postaci z historii Polski, od przełomu XIX i XX wieku po rok 2018. Każdy z odcinków dotyczy konkretnych problemów lub przełomowych momentów dziejowych. Serialowej opowieści towarzyszą archiwalne zdjęcia i materiały audiowizualne – przy jego tworzeniu wykorzystano materiały z archiwów filmowych, fotograficznych i dźwiękowych poważnych instytucji naukowych, uczelni i nadawców medialnych.
 • Where is Poland?” to anglojęzyczny, multimedialny przewodnik po ziemiach polskich pod zaborami. Obejmuje wydarzenia i procesy w skomplikowanej historii Polski od zaborów do końca I wojny. Na czytelników czekają materiały ikonograficzne z epoki, aplikacje i minigry.
 • Cykl edukacyjny „Rzecz Polska” to program o najważniejszych dokonaniach krajowego designu. Przedstawia przedmioty użytkowe, charakterystyczne dla danego dziesięciolecia, rekonstruuje historię ich powstania, pokazuje funkcje w przestrzeni oraz przedstawia twórców i projektantów. Wszystkie przedmioty są przedstawione także w formie animacji, technicznego rysunku, co ułatwia zrozumienie ich wyjątkowości. 
na czerwonym tle rozrzucone: sylwetka mężczyzny i fragment mapy

Screen ze strony whereispoland.com przedstawiający zaznaczoną miejscowość Granica i portret Georga Brandesa

Bazy wiedzy

 • Szukaj w Archiwach to serwis, który udostępnienia skany materiałów archiwalnych z archiwów państwowych i innych organizacji – współtworzą go aż 62 instytucje: archiwa, biblioteki, instytuty i fundacje. Jest to gigantyczna baza dawnych zdjęć, dokumentów, zabytków, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Kopie prezentowane w serwisie, o ile nie zastrzeżono inaczej w opisach, mogą być w dowolny sposób wykorzystywane, w tym pobierane ze strony na dysk lokalny, kopiowane i rozpowszechniane z wykorzystaniem dowolnej techniki. Jednocześnie Archiwa Państwowe udostępniły ponad 500 wystaw archiwalnych online, z których spora część dotyczy historii odbudowy Polski po odzyskaniu niepodległości, postaci i wydarzeń historycznych, dawnych zwyczajów i tradycji, kultury, architektury, kulinariów, czy sposobów spędzania wolnego czasu. Oprócz tego na stronie Narodowego Archiwum Cyfrowego działa Archiwalna biblioteka cyfrowa z wydawnictwami albumowymi.
 • Kolekcja Polskiego Portalu Biograficznego zawiera ponad 23 tysiące zdjęć, prawie 12 tysięcy opisanych postaci i prawie 800 ciekawostek, artykułów i newsów. Materiały archiwalne i pamiątki rodzinne zebrane w kolekcje są związane np. z polskimi formacjami wojskowymi i politykami, społecznikami, naukowcami, podróżnikami czy ludźmi kultury. W portalu na uwagę zasługuje kilka zakładek: Kalendarium ukazuje drogę Polaków do niepodległej ojczyzny; Chmura wiedzy umożliwia błyskawiczne poruszanie się po zasobach według klucza rzeczowego i pozwala odnaleźć powiązania między wybitnymi postaciami epoki, a Kolekcje pozwalają łatwo odnaleźć zebrane informacje na wybrany temat.
 • Biblioteka Narodowa stworzyła serwis „Aleje Niepodległości”. Zawarto w nim afisze, gazety, ulotki, a nawet pieśni sprzed 100 lat oraz biogramy i publikacje ludzi, którym zawdzięczamy Niepodległą Rzeczpospolitą. Wszystkie kolekcje cyfrowych materiałów wzbogacono komentarzami historyków Dodatkowo Biblioteka Narodowa prowadzi bibliotekę cyfrową Polona.pl, która zawiera dużo ciekawych materiałów, książek, grafik i ulotek sprzed lat.
 • W 2018 roku zrealizowano projekt „100 Pomników Historii na stulecie odzyskania Niepodległości” którego celem było zwiększenie liczby szczególnie ważnych dla historii Polski miejsc do symbolicznej setki. O Pomnikach Historii, miejscach z listy UNESCO, jak i o zabytkach nieruchomych i archeologicznych z każdego zakątka Polski można poczytać w portalu zabytek.pl. Jego zasoby liczą około 80 tysięcy obiektów, znajdują się tam informacje o polskich zabytkach wraz z opisami, towarzyszącymi im zdjęciami i zasobami cyfrowymi (np. modelami 3D obiektów, chmurami punktów, panoramami). Atrakcyjne pod względem popularyzacji zabytków czy planowania szlaków turystycznych są zakładki „Kolekcje” i „Wycieczki”.
 • Mapa Polskich Kompozytorów umożliwia odbiorcom błyskawiczny dostęp do biografii kompozytorów wzbogaconych o ciekawostki, reprezentatywnych przykładów muzycznych oraz starannie opracowanej sieci powiązań dostarczającej bogaty globalny kontekst kulturowy danego artysty podkreślając jego inspiracje, jak i wpływy, które wywarł. Treści serwisu dostępne są po polsku i po angielsku. Dzięki chmurze wiedzy możemy poznawać polską muzykę według grup i terminów, ośrodków artystycznych lub chronologicznie, w postaci punktów na osi czasu. Przygotowano także specjalne przewodniki, np. o kompozytorach wolnej Polski czy kobiecym głosie w polskiej muzyce XX i XXI wieku.
 • Polska Kronika Tańca dokumentuje historię polskiej sztuki tańca z ostatnich stu lat. Jej centrum jest oś czasu, umożliwiająca wyszukiwanie wydarzeń tanecznych od roku 1918 do 2018. Kalendarium prezentuje kulturę taneczną w Polsce od momentu odzyskania niepodległości, przez cały wiek dwudziesty, aż do obecnego sezonu artystycznego, dzięki czemu zaprezentowano różne przejawy polskiej sztuki tańca. Na osi, oprócz najważniejszych wydarzeń tanecznych przedstawiono także sylwetki artystów, miejsca, stylistyki w odniesieniu do okresów i wydarzeń z historii Polski.
 • Portal „Śladami Polakówprzypomina wybitnych Polaków i ich osiągnięcia, bez których trudno dziś sobie wyobrazić codzienność. Na stronie prócz wykazu postaci dostępna jest mapa z miejscami ich działalności i oś czasu. Opracowane biogramy takich postaci jak Prószyński, Funk, Strzelecki, Hirszfeld, Factor czy Patek pokazują wkład Polaków w rozwój różnych dziedzin światowej nauki i sztuki.
 • Pod adresem spiewajmypolske.pl znajduje się Antologia Pieśni Patriotycznej. Prezentowany repertuar opowiada o skomplikowanej historii Niepodległej przez pryzmat pięciolinii. Składa się na niego sto najpiękniejszych i najważniejszych dla Polaków pieśni, ich fascynujące dzieje i sylwetki ich twórców. Wszystkie rozpisano w wersji na głos z fortepianem i chwytami gitarowymi, a część rozpisano na chór.
zdjęcie wystawy o Pomnikach Historii na lotnisku Chopina

Wystawa: „Najcenniejsze dziedzictwo. Odkryj nasze Pomniki Historii” w rzestrzeni Lotniska Chopina / fot. BPN

Inspiracje dla dzieci i młodzieży

 • Do wszystkich, którzy pamiętają o śladach pozostawionych przez przodków i troszczą się o nie – a chcieliby robić to jeszcze lepiej – skierowany jest projekt Archiwa Rodzinne Niepodległej. Poradnik, napisany przez profesjonalnych archiwistów, przeznaczony jest dla tych osób, które posiadają archiwum własnego rodu bądź chcą je stworzyć. Teksty przynoszą odpowiedź na najróżniejsze pytania: jak własnoręcznie przeprowadzić porządkowanie archiwum, jak je opisać, dokonać zabiegów konserwatorskich i jak je zdigitalizować. Wiedza została podzielona na katalogi odnoszące się do różnych rodzajów materiałów archiwalnych: dokumentów, albumów, fotografii i pamiątek.
  Wskazówka: Poradniki można wykorzystać by zachęcić uczniów do zabezpieczenia własnych pamiątek.
 • Głównym jego celem projektu „100 100-latków na 100-lecie” było dotarcie do świadków i uczestników kluczowych wydarzeń polskiej historii XX wieku oraz nagranie ich wywiadów biograficznych Wspomnienia te posłużyły do stworzenia wyjątkowej wystawy dostępnej na rowiesnicyniepodleglej.pl. Prezentuje ona zdjęcia, fragmenty wspomnień i komentarze Rówieśników Niepodległej, obrazując historie dorastania w okresie międzywojennym, traumę II wojny światowej i realia codziennego życia codziennego w komunizmie Jest opowieścią o najważniejszych wydarzeniach i wynalazkach XX wieku, a także próbą odpowiedzi na pytanie, czym jest niepodległość.
  Wskazówka: Przeprowadzone wywiady mogą posłużyć jako przykład wykorzystania historii mówionej do popularyzacji lokalnej historii
 • Projekt „Pełnoletni 1918/2018” zakładał zbudowanie międzypokoleniowej więzi pomiędzy osobami, które w 2018 roku osiągną pełnoletność oraz tymi, którzy urodzili się w roku 1900 i w dorosłość wchodzili wraz z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Młodzież z rocznika 2000, angażując się w poszukiwania źródłowe i tworzenie historycznych, cyfrowych portretów osób urodzonych 100 lat wcześniej, zyskała okazję do bliższego poznania realiów poprzedniej epoki. Prace młodych ludzi prezentujące rysy biograficzne postaci można odnaleźć na mapie.
  Wskazówka: Fantastyczny pomysł na warsztaty międzypokoleniowe łączące nowych dorosłych i seniorów.
 • Narodowe Muzeum Techniki zaprosiło pracowników dawnych zakładów przemysłowych, specjalistów i techników, by podzielili się swoimi opowieściami o minionych latach. W efekcie powstał cykl „Ocalić od zapomnienia” złożony z 14 wywiadów filmowych, które udostępniono na kanale Youtube. W cyklu można znaleźć opowieści o np.: projekcie Honker, Zakładach Zbrojeniowych w Skarżysku Kamiennej, fabryce FSO, Zakładach lniarskich w Żyrardowie, promie nurtowym w Opatowcu, Mostach Baileya czy polskich komputerach z lat 70. i 80.
  Wskazówka: Przeprowadzone wywiady mogą posłużyć jako przykład wykorzystania historii mówionej do popularyzacji lokalnej historii.
 • Flagowymi architektonicznymi symbolami procesów modernizacyjnych zachodzących w okresie II RP są dynamicznie rozwijające się miasta jak Gdynia, Warszawa czy Katowice. Autorzy biorący udział w projekcie „Infrastruktura Niepodległości” zachęcają do poszukiwań po równie ciekawych, choć mniej znanych perełkach architektonicznych w małych ojczyznach. Wyniki ich prac można poznawać na stronie przewodniki.niaiu.pl.
  Wskazówka: Warto zaprosić uczniów do poszukiwań architektonicznych w swojej okolicy!
 • „Szczęśliwy naród, który ma poetę… Polskie wiersze 1918-2018” to wyjątkowy projekt Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego, który powstał z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W serii etiud filmowych współcześni poeci, krytycy, aktorzy, dziennikarze, profesorowie przedstawiają wybrane przez siebie wiersze i sylwetki artystów sprzed lat. Pokazują tym, że poezja, choćby miała i sto lat, może być nadal aktualna. Każdy odcinek trwa około 10 minut. W drugiej części etiudy wybrane przez współczesnych wiersze znanych poetów ostatniego stulecia zostają odczytane, a tłem dla nich są dedykowane sceny lub animacje. Filmową interpretację poezji przygotowali studenci i absolwenci Akademii Teatralnej w Warszawie. Kolejne odcinku cyklu są udostępniane na portalu ninateka.pl.
  Wskazówka: Pomysł na ciekawą lekcję języka polskiego
 • Metafory niepodległości w fotografii to seria 100 artykułów o polskiej fotografii współczesnej. Pokazuje spojrzenie artystów wizualnych na pojęcia związane z niepodległością. Fotografie zostały przyporządkowane do dziesięciu haseł: Historia, Pamięć, Człowiek, Emancypacja, Tożsamość, Krajobraz, Warszawa, Poza centrum, Symbole i wartości, Przemiany. W serii znalazły się zarówno fotografie polskich klasyków, jak i prace autorów o mniej rozpoznanym dorobku. W ilustrowanych artykułach można przyjrzeć się zarówno obrazowi polskiej współczesnej fotografii, jak i współtworzonej przez nią rzeczywistości. Są ciekawym punktem wyjścia do refleksji nad przeszłością.
  Wskazówka: Pomysł na warsztaty i zajęcia ze sztuki do opowiadania o lokalnej historii i jej ludziach przez obraz i lokalnych artystów.
 • Zaśpiewajmy.pl to interaktywny śpiewnik internetowy. Znajduje się w nim ponad 100 piosenek ilustrujących obraz Polski w kontekście zmian pokoleniowych, obyczajowych i życia codziennego Polaków żyjących w XX i XXI wieku, od pierwszych walk o niepodległość, po czasy dzisiejsze. Każdy utwór w bazie zawiera dostępne do ściągnięcia: tekst, zapis nutowy i podkład muzyczny. Piosenkom towarzyszą opisy historyczne i słowniczek, dzięki którym można dowiedzieć się wielu ciekawostek zarówno o okolicznościach ich powstawania, jak i o najnowszych dziejach Polski.
  Wskazówka: Twórcy szkolnych festynów i akademii z pewnością znajdą coś dla siebie
 • Wystawa „Marszałek Piłsudski i projekt ORNAK – nowe horyzonty rzeczywistości rozszerzonej w muzealnych progach” pokazują postać marszałka Józefa Piłsudskiego oraz odrodzoną Polskę przez pryzmat popularnych w okresie międzywojennym materiałów dydaktycznych. Powstawały one w Warszawskim ORNAK-u, wytwórni dostarczającej przezrocza dla szkół, wojska oraz placówek dyplomatycznych za granicą treści o stanie naszego kraju. Najnowsza wiedza o gospodarce, ważnych postaciach i wydarzeniach trafiała do odbiorców jako – nazywając je współczesnym językiem – prezentacje multimedialne. Efekty dostępne są na stronie nmt.waw.pl/ornak/.
  Wskazówka: Może warto zajrzeć do zbiorów szkolnych bibliotek albo starych kronik i opowiedzieć o edukacji sprzed lat historią własnej szkoły?

   

To tylko niektóre z wybranych przez nas propozycji. Zachęcamy do odwiedzania naszej strony i zgłębiania wiedzy w zakładce O Niepodległej, w której pojawiają się nowe materiały – w tym wystawy do pobrania, artykuły o tematyce historycznej i popularno-naukowe oraz przydane w szkołach, domach kultury czy innych instytucjach publicznych wystawy i pomoce dydaktyczne. W zakładce Aktualności informujemy na bieżącą o nowych projektach własnych, naszych partnerów i innych instytucji zaangażowanych w realizację Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA. Również w zakładce Wydarzenia można znaleźć interesujące projekty, w tym związane z edukacją i szkolnictwem.