Premiera filmu „Żeby zdążyć opowiedzieć” ze świętokrzyskimi świadkami historii
- Data publikacji
- 24 października 2022
Pięcioro świętokrzyskich świadków historii dzieli się z widzami opowieścią o swoich trudnych doświadczeniach w nowym filmie „Żeby zdążyć opowiedzieć”. 9 listopada 2022 w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbędzie się pokaz premierowy. Kolejne pokazy zostaną ogłoszone wkrótce.
„Żeby zdążyć opowiedzieć” – opowieści świadków historii
„Żeby zdążyć opowiedzieć” to film, który przedstawia ludzi doświadczonych wojną. Seniorzy, świadkowie historii, dzielą się swoimi opowieściami. Widzowie poznają ich historie nie od strony daty i suchych faktów, lecz emocji i przeżyć które w tamtych momentach towarzyszyły bohaterom. Nielinearna opowieść o obliczach II wojny to zbiór spontanicznie przytoczonych wspomnień. Pozwala także poznać ludzi z sąsiedztwa i miejsca w regionie, w których pamięć o wydarzeniach sprzed 80 lat wciąż żyje.
W filmie wystąpiło pięcioro świadków historii. Wśród nich znalazła się mieszkanka Kielc, pani Halinka, która przeżyła zsyłkę na Sybir. Pani Zosia i pani Marysia, ocalały z pacyfikacji w Michniowie w lipcu 1943 roku. Pan Andrzej to Powstańcy Warszawski, dziś mieszkający w Kielcach. W tym samym mieście osiadł pan Mieciu, który był członkiem Batalionów Chłopskich. Ich historie, choć różne, łączy dramat wojny. Widzowie mogą spędzić z bohaterami 25 minut.
Premiera w Kielcach i pokazy w powiatach województwa świętokrzyskiego
Na premierowy pokaz „Żeby zdążyć opowiedzieć” zaproszono bohaterów filmu, młodzież ze świętokrzyskich szkół, przedstawicieli organizacji kombatanckich, administracji publicznej, wojska i służb mundurowych oraz partnerów projektu. Podczas projekcji w Wojewódzkim Domu Kultury zaprezentowany zostanie również spot „W służbie” przedstawiający skrawek codzienności ludzi, którzy ze służbą cywilną związali swą zawodową karierę, przygotowany w związku z obchodzonym w 2022 roku 100-leciem służby cywilnej.
Reżyserką filmu „Żeby zdążyć opowiedzieć” jest Aleksandra Niemczyk, zdjęcia wykonał Marian Wąchała. Zarówno film, jak i spot to produkcje Stowarzyszenia „Sztuka Łączenia”, które powstały w ramach projektu Wojewody Świętokrzyskiego „W służbie”, dofinansowanego ze środków Wieloletniego Programu Rządowego „Niepodległa” na lata 2017–2022. Pokazy filmu zaplanowano we wszystkich powiatach województwa świętokrzyskiego.
Partnerami projektu są: Muzeum Wsi Kieleckiej, Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach, Archiwum Państwowe w Kielcach, Kuratorium Oświaty w Kielcach oraz Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach.