Kontrast
Wielkość czcionki

Program Polska Scotland w repertuarze Royal Scottish National Orchestra

W kwietniu 2021 w Royal Scottish National Orchestra powrócił polsko-szkocki sezon artystyczny! Polska muzyka współczesna, koncerty warsztaty kompozytorskie, panele dyskusyjne i projekty angażujące lokalną społeczność Glasgow znów są dostępne dla melomanów. W repertuarze pojawiły się utwory Pendereckiego, Szymanowskiego, Lutosławskiego, Kilara czy Wajnberga w znakomitych wykonaniach. Kolejne koncerty są udostępniane poprzez platformę streamingową RNSO co piątek, do 11 czerwca 2021.

Koncerty w Glasgow

Program Polska Scotland skupia się przede wszystkim na prezentacji polskiej muzyki współczesnej. Podczas kilkunastu koncertów sezonu artystycznego 2020/2021 w repertuarze Royal Scottish National Orchestra pojawiają się będą utwory najważniejszych polskich kompozytorów minionego stulecia: Pendereckiego, Szymanowskiego, Lutosławskiego, Kilara czy Wajnberga. Zaprezentują je znakomici wykonawcy – Thomas Søndergård, Nicola Benedetti czy Benjamin Grosvenor – tegoroczny laureat nagrody „The Gramophone” za interpretacje koncertów Chopina.

zdjęcie z góry na siedzących muzyków przed pulpitami w trakcie gry na instrumentach

Dla programu Polska Scotland duże znaczenie mają kwestie historyczno-społeczne tworzące pretekst do poszukiwania nowych kontekstów do współpracy między RSNO a Instytutem Adama Mickiewicza. Oprócz koncertów zaplanowano liczne wydarzenia towarzyszące. Związki Polski ze Skocją sięgają XV wieku i układów handlowych między portami w Gdańsku i Aberdeen. Rozwijały się przez XVII-wieczną migrację do Polski szkockich kupców, muzycznie świętowaną wizytę Chopina w Glasgow, Edynburgu i Aberdeen i obecność polskich żołnierzy w Szkocji podczas II wojny światowej, z których wielu zdecydowało się pozostać i założyć rodziny. Program Polska Scotland to nie tylko repertuar symfoniczny, to także podkreślenie związków RSNO z polskimi muzykami, zaczynając od postaci Emila Młynarskiego, dyrygenta orkiestry w latach 1910-1916 do kompozytorów, którzy dyrygowali wykonaniami własnych utworów: Andrzeja Panufnika w 1956 roku, Krzysztofa Pendereckiego w latach siedemdziesiątych i Witolda Lutosławskiego w 1979 i 1981.

Penderecki, Szymanowski, Lutosławski, Kilar, Wajnberg

Pierwszy z polsko-szkockich koncertów roku 2021 odbył się 16 kwietnia. Kolejne koncerty udostępniane są poprzez platformę streamingową RNSO co piątek: 23 i 30 kwietnia, 8, 14, 21 i 28 maja oraz 4 czerwca. Zakończenie cyklu nastąpi 11 czerwca. Szczegółowy program wydarzeń, nazwiska wykonawców oraz zasady uczestnictwa w streamingu znaleźć można na stronie Royal Scottish National Orchestra.

Sfinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.