Kontrast
Wielkość czcionki

„Rajza z Korfantym” w Warszawie

103. lata temu, w nocy z 19 na 20 sierpnia 1920, wybuchło zakończone sukcesem II Powstanie Śląskie. Z tej okazji Biuro „Niepodległa” oraz Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego zaprasza na wyjątkowe wydarzenie – „Rajza z Korfantym – Ślōnsko Bajarka”! W sobotę 19 sierpnia 2023 o godzinie 16:00 spotkajmy się w Niepodległa. Miejsce Spotkań!

„Rajza z Korfantym – Ślōnsko Bajarka” w Warszawie

„Ślōnsko Bajarka” to interaktywne widowisko, podczas którego goście będą mieli szansę „chycić szprymy”, czyli nauczyć się śląskich słówek, tradycyjnych pieśni, posłuchać ciekawych historii na temat tradycji Górnego Śląska, a także wziąć udział w tańcu i śpiewie. Regionalna kultura zagości w ogródku Niepodległa. Miejsce Spotkań – pawilonu kulturalnego prowadzonego przez Biuro „Niepodległa” w budynku herbaciarni w Łazienkach Królewskich w Warszawie.

„Ślōnsko Bajarka” to oryginalne wydarzenie słowno-muzyczne autorstwa Dominiki Kierpiec-Kontny, wiolonczelistki, absolwentki Akademii Muzycznej w Katowicach. Artystka w pomyśle o Bajarce postanowiła połączyć swoje największe pasje: miłość do kultury Górnego Śląska, improwizację na wiolonczeli oraz bezpośredni kontakt z publicznością. Podczas spotkania  uczestnicy etnograficznego „show” wprowadzeni zostaną w świat tradycji i kultury Górnego Śląska.

 

„Rajza z Korfantym” to sieć inicjatyw edukacyjnych i kulturalnych realizowanych przez Instytut Korfantego. Mają one na celu skierowanie reflektorów na postać Wojciecha Korfantego – jednego z ojców Niepodległości, patrona roku 2023. Słowo „rajza” oznacza wędrówkę, włóczęgę, dlatego projekt zawędrował do miast w Polsce m.in Mysłowic, Cieszyna, Rybnika, Częstochowy i Gdańska. Warszawska edycja będzie już szóstym spotkaniem z cyklu. „Rajza z Korfantym” poprzez interdyscyplinarny, różnorodny i atrakcyjny program łączy przeszłość z teraźniejszością.

103. rocznica zwycięskiego II Powstania Śląskiego

„Rajza z Korfantym – Ślōnsko Bajarka” w Warszawie zbiega się w czasie z obchodami 103. rocznicy zwycięskiego II Powstania Śląskiego. Wspominając wojnę polsko-bolszewicką często zapomina się, że Polacy musieli także równocześnie zorganizować się na innych frontach. Kiedy wojska sowieckie zbliżały się do Warszawy Niemcy podjęli próbę wykorzystania tej sytuacji dla przejęcia Górnego Śląska bez plebiscytu. Narastające od kilku miesięcy napięcie prowadziło do strajków, wieców protestacyjnych i ataków z użyciem przemocy. II Powstanie Śląskiego wybuchło w nocy z 19 na 20 sierpnia 1920 roku. Było dobrze zorganizowane. Głównym jego celem było wyparcie niemieckiej Policji Bezpieczeństwa z obszaru plebiscytowego. Po 6 dniach zakończyło się sukcesem – ogłoszono rozwiązanie niemieckiej policji i powołano Policję Górnego Śląska o polsko-niemieckim składzie. Nie był to jednak jeszcze koniec walk o przyłączenie ziem Górnego Śląska w granice II RP.

portret młodego mężczyzny w kapeluszu

Korfanty Wojciech – polityk (przed 1900).
Zbiory NAC

W 1920 roku, gdy trwało Powstanie, Wojciech Korfanty był Polskim Komisarzem Plebiscytowym na Górnym Śląsku i jedną z najważniejszych postaci walki o przyłączenie Śląska do Polski. Patron Roku 2023 ustanowiony przez Sejm RP karierę polityczną rozpoczął już na początku XX wieku. 25 października 1918 wystąpił w Reichstagu z żądaniem przyłączenia do państwa polskiego wszystkich ziem polskich zaboru pruskiego i Górnego Śląska. Był zaangażowany w Powstanie Wielkopolskie, a sam był przywódcą III Powstania Śląskiego w 1921 roku. W niepodległej Polsce kontynuował karierę polityczną w Sejmie RP jak i w Sejmie Śląskim. Był także wydawcą prasowym. Więcej o jednym z Ojców Niepodległości możecie dowiedzieć się dzięki Portretowi Filmowemu Wojciecha Korfantego.

Zapraszamy wszystkich 19 sierpnia 2023 o godzinie 16:00 do Niepodległa. Miejsce Spotkań! Wstęp jest wolny!