Kontrast
Wielkość czcionki

Śpiewać każdy może - interaktywny śpiewnik Narodowego Centrum Kultury

Narodowe Centrum Kultury zaprasza do rozśpiewanego świętowania stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, prezentując interaktywny śpiewnik zawierający nie tylko teksty mniej lub bardziej znanych utworów, lecz także akompaniamenty służące do domowego muzykowania.

Na stronie http://www.zaspiewajmy.pl/ znajdziemy zarówno utwory patriotyczne i wojskowe, jak i tradycyjne pieśni i piosenki przekazywane z pokolenia na pokolenie, a także ważne dla Polski kompozycje takich artystów jak Czesław Niemen, Wojciech Młynarski czy Jacek Kaczmarski. Piosenkom towarzyszą opisy historyczne i słowniczek, dzięki którym można dowiedzieć się wiele zarówno o okolicznościach ich powstania, jak i o najnowszych dziejach Polski. 

Śpiewnik patriotyczny

Celem tego dużego, multimedialnego portalu jest przeniesienie do internetu i bezpłatne upublicznienie jak najpełniejszego dorobku polskiej pieśni patriotycznej.

Ideą interaktywnego śpiewnika jest nie tylko szerzenie historycznych faktów i prezentowanie ciekawostek, ale przede wszystkim nakłonienie rodaków do wspólnego muzykowania w gronie rodziny czy też przyjaciół. Utworom towarzyszą gotowe akompaniamenty wykonane przez znakomitych pianistów, a także nuty do samodzielnego wykonania przez bardziej zaawansowanych muzycznie użytkowników.

kartka z uwerturą na klawiszach fortepianu

NCK zachęca do nagrywania własnych interpretacji utworów i nadsyłania ich do autorów projektu – najciekawsze wykonania będą zaprezentowane na stronie śpiewnika. 

Śpiewnik posiada także wersję przyjazną niepełnosprawnym.

Muzyczne dzieje Niepodległej

Utwory dostępne w śpiewniku pogrupowane są według lat powstawania, począwszy od 1918 roku, a skończywszy na współczesnych kompozycjach. Część piosenek oparta jest na innych, starszych utworach, pochodzących jeszcze z XIX wieku, jak „O mój rozmarynie”. Piosenki od zawsze towarzyszyły naszym dziejom, to także patriotyczne pieśni pozwalały utrzymać ducha polskości i dodawały otuchy żołnierzom i cywilom w czasach wojen. Niektóre z dużo młodszych utworów to już na stałe elementy naszej narodowej tożsamości, jak chociażby „Sen o Warszawie” Niemena, „Jeszcze w zielone gramy” Młynarskiego, czy też „Mury” Kaczmarskiego. 

Na stronie nie mogło zabraknąć najważniejszego utworu – obecny jest oczywiście „Mazurek Dąbrowskiego” wg tekstu Józefa Wybickiego z 1797 r. 

Zapraszamy do wspólnego śpiewania!