Kontrast
Wielkość czcionki

"Stulecie kryminału" - mistrzowska antologia opowiadań kryminalnych

W lutym 2019 wystartował konkurs na opowiadanie „Stulecie polskiego kryminału” Biura Programu „Niepodległa” i Komendy Głównej Policji. Po literackiej rywalizacji i wyłonieniu zwycięzców nadszedł czas na podsumowanie: lekturę najlepszych historii pełnych zbrodni. 15 kwietnia 2020 w ręce czytelników trafi zbiór „Stulecie Kryminału”. Zyski ze sprzedaży zostaną przeznaczone na Fundację Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach.

„Stulecie kryminału” – zbrodnicza antologia

Krwistoczerwona okładka skrywa 18 opowiadań. 14 z nich to nagrodzone i wyróżnione prace konkursowe, a 4 kolejne to teksty jurorów, uznanych autorów kryminałów: Roberta Małeckiego, Ryszarda Ćwirleja, Wojciecha Chmielarza i Anny Bińkowskiej. Mistrzowskie kryminalne opowieści o zbrodni i sprawiedliwości to historie policyjne, które rozważają jak wyglądał zawód policjanta 100 lat temu, jak wygląda teraz, a jak będzie za 100 lat. Przedsprzedaż już ruszyła, a 15 kwietnia książka trafi do księgarń w całej Polsce.

baner z okładką książki Stulecie Kryminału i tekstem reklamowym

Konkurs „Stulecie polskiego kryminału”

Konkurs „Stulecie polskiego kryminału” wystartował w lutym 2019 z okazji wyjątkowego stulecia – w lipcu 1919 roku ogłoszono w Polsce dekret o powołaniu Policji i tym samym narodziła się polska kryminalistyka. Oprócz organizatorów, Biura Programu „Niepodległa” i Komendy Głównej Policji, w konkurs zaangażowały się: Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji, wydawnictwo Czwarta Strona, Szkoła Policji w Pile, Maszyna do Pisania, Poznański Festiwal Kryminału GRANDA, portal Kryminalna Piła, Portal Kryminalny oraz portal Czytam, bo lubię.

W ramach konkursowego wyzwania uczestnicy zmierzyli się z trzema kategoriami, udzielając w swoich kreacjach odpowiedzi na pytania: jak wyglądała praca policji sto lat temu, z jakimi wyzwaniami funkcjonariusze policji mierzą się dziś lub jak może wyglądać tropienie przestępców za kolejnych sto lat. Spośród blisko 400 prac jury wybrało 12 najlepszych prac – miejsca 1, 2, 3 i wyróżnienia w każdej kategorii. Do tego grona dołączyły jeszcze 2 opowiadania, które otrzymały wyróżnienia od partnera konkursu, Maszyny do Pisania, oraz wyróżnienie od dyrektora Biura Programu „Niepodległa”. Wręczenie nagród miało miejsce podczas uroczystej gali we wrześniu 2019. Teraz te zabójczo dobre opowiadania trafią w ręce czytelników.

Antologia do zadań specjalnych

okładka książki Stulecie Kryminału z wypisanymi autorami

Imielski, Jędrusik, Kłosińska, Koncman, Kott, Lewandowska-Rosa, Lewandowski, Pawlak, Skorupski, Skręt, Spławska, Szuster, Weisbrodt, Woźniak – to nowe nazwiska w świecie polskiego kryminału. Niezwykle utalentowani przedstawiają uwite przez siebie fabuły, trzymając czytelnika w napięciu do ostatnich słów. Antologia to nie tylko fantastyczne doznanie literackie i sposób na świętowanie jubileuszu 100-lecia polskiej policji, lecz także okazja do realnej pomocy. Zyski ze sprzedaży zostaną przeznaczone na Fundację Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach. Przedsprzedaż już ruszyła.

Zapraszamy do lektury i pomagania!