Szlakiem plebiscytu 1920 na Powiślu z aplikacją mobilną
- Data publikacji
- 8 marca 2021
11 lipca 1920 roku na obszarze Warmii, Mazur i Powiśla odbył się plebiscyt, który zadecydował o przynależności państwowej tych ziem, gdy mapy Europy były rysowane na nowo po I wojnie światowej. 100 lat później Muzeum Zamkowe w Malborku zaprasza na podróż z aplikacją mobilną śladami plebiscytowej historii miejsc i ludzi, którzy zaangażowali się w walkę o polskość. Aplikacja dostępna jest bezpłatnie do pobrania dla użytkowników smartfonów.
Aplikacja „Szlak Powiśle 1920”
Aplikacja „Szlak Powiśle 1920” dostępna jest bezpłatnie dla użytkowników systemów Android i IOS. Ciekawe informacje znajdą w niej zarówno mieszkańcy regionu jak i turyści. Zespół naukowy wytyczył szlaki, które pozwalają zwiedzać Powiśle i poznawać jego historię we własnym tempie: pieszo, rowerem lub samochodem. Aplikacja będzie rozbudowywana – pojawią się w niej nowe miejsca i szlaki, tak by żadne z miejsc ważnych dla opowieści o Plebiscycie na Powiślu nie zostało pominięte.
Dla każdego obiektu na szlaku w aplikacji „Szlak Powiśle 1920” opracowana została notatka prezentująca historię i znaczenie miejsca dla działalności powiślańskich Polaków w okresie plebiscytowym. Uzupełniają ją fotografie, dokumenty archiwalne i różne obiekty pochodzące ze zbiorów oddziałów Muzeum Zamkowego w Malborku, lokalnych instytucji kultury i z kolekcji prywatnych. Obiekty można poznawać po kolei, zgodnie z sugerowanymi trasami, lub samodzielnie wyszukiwać je z listy i przy pomocy wyszukiwarki. Szczególną uwagę poświęcono ludziom – postaci związane z polską działalnością prezentowane są w aplikacji w kontekście swojej aktywności w polskich środowiskach w okresie Plebiscytu.
Plebiscyt na Powiślu 1920
Połączenie obiektów w trasy pozwala na ich przemierzanie z jednoczesnym śledzeniem postępu wędrówki na ekranie telefonu dzięki wykorzystaniu systemu GPS. By ułatwić zapoznawanie się z nimi w terenie z czasem prezentacje zostaną uzupełnione o opisy czytane przez lektora. Wkrótce w aplikacji pojawią się też filmy.
Aplikacja „Szlak Powiśle 1920” stanowi wirtualne przedłużenie działań realizowanych przez Muzeum Zamkowe w Malborku z oddziałami w Kwidzynie i Sztumie na setną rocznicę Plebiscytu 1920 r. na Powiślu. Od końca czerwca 2020 w internecie dostępne były krótkie filmy animowane poświęcone wydarzeniom lipca 1920 w ramach kampanii informacyjno-promocyjnej. Powstała także wystawa czasowa „O Niepodległą Polskę. Plebiscyt 1920 roku na Powiślu”, która zebrała prawie 200 eksponatów – świadectw fascynującego epizodu w historii regionu, jakim był okres plebiscytowy.
Projekt „Szlak Powiśle 1920” sfinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.