Kontrast
Wielkość czcionki

Turniej Debat Historycznych - Wielki Finał drugiej edycji

Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku i Polska Debatuje zapraszają na drugą edycję Turnieju Debat Historycznych. 12 drużyn z mazowieckich liceów zmierzy się w 3 rundach pasjonujących debat o historii zdobywania niepodległości. Dzień zmagań zwieńczy Wielki Finał między dwiema najlepszymi drużynami. Wydarzenie odbędzie się w przepięknej Sali Marie Curie-Skłodowskiej w Pałacu Staszica – Polskiej Akademii Nauk w Warszawie przy ulicy Nowy Świat 72.

 

Turniej Debat Historycznych, zaproszenie, debata

Turniej Debat Historycznych – zaproszenie

Niepodległość to nie tylko doniosłe wydarzenie z przeszłości, ale przede wszystkim wielkie wyzwanie na przyszłość. Polska odrodziła się ponad sto lat temu dzięki ludziom, których dzieliły koncepcje polityczne, strategie działania i poglądy na świat. Łączyła ich jednak chęć przywrócenia państwa na mapy Europy, zdolność współpracy i wola porozumienia mimo różnic. Debatowanie o wyzwaniach minionych pokoleń ma nam pozwolić na lepsze rozumienie przodków i naszej historii, a także naszych współczesnych dylematów.

Turniej stanowi element trzyletniego Programu Debat Historycznych. Celem projektu jest pokazanie poprzez edukację i rywalizację, że kulturalny spór jest kuźnią wykuwania nowych pomysłów, a dzięki różnorodności jesteśmy w stanie więcej się od siebie nauczyć. Więcej informacji o programie oraz materiały dotyczące debatowania i nauki historii znaleźć można na stronie Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Ramowy harmonogram tegorocznego turnieju prezentujemy poniżej:

8.00 – 8.45 Rejestracja sędziów
9.00 – 9.15 Uroczyste otwarcie Turnieju
9.45 – 10.45 1 runda (pierwsze 3 rundy odbywają się w Instytucie Historycznym UW)
11.15 – 12.15 2 runda
12.30 – 13.30 Lunch
13.45 – 14.30 3 runda
14.30 – 14.45 Obrady sędziów
15.00 – „Odwojowana czy darowana? Czy do odzyskania przez Polskę niepodległości doszło głównie w wyniku czynu zbrojnego Polaków czy też korzystnego zbiegu okoliczności?” – wykład gościnny, dr hab. Piotr Szlanta
15.45 – Ogłoszenie zwycięskich drużyn i tezy Finału
16.00 – 17.00 Debata finałowa
17.00 – 17.30 Uroczyste rozdanie nagród

Na wykład oraz debatę finałową zapraszamy wszystkich zainteresowanych, wstęp wolny.

Turniej objął patronatem Instytut Historyczny UW.