Kontrast
Wielkość czcionki

Wiktoria 1920 roku – obchody stulecia Bitwy Warszawskiej i wydarzeń związanych z wojną polsko-bolszewicką

W nawiązaniu do artykułu jaki ukazał się w ostatnim wydaniu magazynu „Plus Minus” (z dn. 22.08.2020 r.) dotyczącego obchodów stulecia Bitwy Warszawskiej, Biuro Programu „Niepodległa” przedstawia poniżej informację o działaniach realizowanych w ramach tegorocznego świętowania.

Obchody stulecia Bitwy Warszawskiej 1920 roku to bogata oferta interdyscyplinarnych wydarzeń kulturalnych, wśród których znalazły się propozycje adresowane do różnego typu odbiorców – zarówno pasjonatów historii, jak i tych, którym losy wojny polsko-bolszewickiej nie są tak dobrze znane.

 

Dla uczczenia wydarzeń sprzed stu lat Biuro Programu „Niepodległa” przygotowało szereg projektów kulturalnych. Różnorodne działania realizowane były – i wciąż są – w ramach trzech obszarów: edukacja, przeżycie oraz zaangażowanie. Prowadzona wielotorowo kampania wykorzystuje nowoczesne narzędzia i kanały dotarcia, dzięki czemu przekaz o polskiej historii ma szansę dotrzeć do szerokich grup odbiorców, umacniając wspólnotę Polaków w oparciu o nasze dziedzictwo narodowe. Wspólne przeżywanie, poznawanie, zdobywanie wiedzy i aktywne uczestniczenie w wydarzeniach rocznicowych to działania przyczyniające się do budowania poczucia jedności i solidarności, pozostające nie tylko w pamięci, lecz także w sercach uczestników. Biuro Programu „Niepodległa” realizując zadania z zakresu polityki pamięci zaprasza do wspólnego świętowania poprzez przeżycie i doświadczenie, promując niematerialne wartości oraz upamiętnienia pozostawiające ślad nie tyle w przestrzeni publicznej, co w świadomości uczestników i lokalnych społeczności.

Cykl „Wiktoria 1920 – zapiski z czasów wojny”

Kampania edukacyjna rozpoczęła się już w kwietniu, kiedy ukazał się pierwszy z odcinków przygotowanych w ramach projektu „Wiktoria 1920 – zapiski z czasów wojny”, przygotowanego we współpracy z historykami Fundacji Ośrodka KARTA. Cykl, który prezentowany będzie aż do listopada, to unikatowa opowieść o wydarzeniach prowadzących do sukcesu osiągniętego w roku 1920, uzupełniona unikatowymi materiałami archiwalnymi.

obrazek z żołnierzami na brzegu i kobietami w łódce

Kolejne odcinki prezentowane są w prasie drukowanej – m.in. w czasopiśmie „Rzeczpospolita”, a także w prasie lokalnej w całym kraju oraz w internecie: na portalach niepodlegla.gov.pl, dzieje.pl oraz histmag.org. Dostęp do materiałów uzyskają również odbiorcy zagraniczni – cykl zostanie także przetłumaczony na język angielski.

Cykl podcastów „Niepodległa dzień po dniu”

Kolejnym projektem edukacyjnym jest dźwiękowe kalendarium wydarzeń sprzed stu lat. Materiały prezentowane są raz w tygodniu od połowy maja aż do końca sierpnia na antenie radiowej Jedynki w ramach projektu „Niepodległa dzień po dniu”. Audycje, stworzone we współpracy z Polskim Radiem SA, przygotowane zostały w formie tygodnika pokazującego, co w danym czasie wojny polsko-bolszewickiej działo się na terenie ówczesnej Polski. Zawierają wypowiedzi historyków, teksty oraz efekty dźwiękowe.

Portal narracyjny bitwa1920.gov.pl

Obszernym projektem mającym na celu upowszechnienie wiedzy o wydarzeniach wojny polsko-bolszewickiej jest narracyjny portal informacyjny www.bitwa1920.gov.pl. Portal w ciekawy sposób prowadzi użytkownika przez kolejne istotne wydarzenia, fakty i postaci, wykorzystując archiwalne zdjęcia, animacje, mapy, nagrania filmowe i dźwiękowe.

Materiały dostępne są w siedmiu językach: polskim, angielskim, niemieckim, francuskim, rosyjskim, ukraińskim i węgierskim. Dla ułatwienia dostępu dla użytkowników z całego świata strona jest dostępna również pod adresem www.battle1920.eu. Projekt przygotowany został przez Biuro Programu „Niepodległa” oraz Polskie Radio SA przy wsparciu partnerów merytorycznych projektu: Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku oraz Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego.

banner promujący portal bitwa1920.gov.pl

Wystawa „Bitwa Warszawska. Stulecie Zwycięstwa”

Projektem o charakterze edukacyjnym, który ma szansę dotrzeć do szerokiego grona odbiorców jest również wystawa planszowa „Bitwa Warszawska. Stulecie Zwycięstwa” przygotowana przez Biuro Programu „Niepodległa” we współpracy z Muzeum Wojska Polskiego. Materiały dostępne są do bezpłatnego pobrania i wykorzystania – można je wydrukować i zaprezentować w dowolnej przestrzeni, miejscu, czasie i formacie, w całości lub w części, decydując się tylko na pojedyncze plansze. Wystawa dostępna jest na portalu niepodlegla.gov.pl.

Film dokumentalny „Wojna Światów”

O wydarzeniach prowadzących do historycznego zwycięstwa w 1920 roku opowiada także film dokumentalny „Wojna Światów”, będący wyjątkową produkcją przygotowaną z wykorzystaniem specjalnie wyselekcjonowanych, zrekonstruowanych, a następnie pokolorowanych materiałów archiwalnych pozyskanych z archiwów na całym świecie. Film w reżyserii Mirosława Borka i Krzysztofa Talczewskiego z muzyką Krzesimira Dębskiego, wyprodukowany z inicjatywy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w koprodukcji Telewizji Polskiej i Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego, przy wsparciu Biura Programu „Niepodległa” jest jedyną w swoim rodzaju lekcją historii, pozwalającą zobaczyć tamte wydarzenia na własne oczy. Telewizyjną premierę materiału obejrzało 2,5 mln widzów.

na scenie wyświetlany film z planszą tutułową, rozbłyski na konturacj sylwetek na widowni

Premiera filmu „Wojna Światów” w Teatrze Polskim
Fot. Jędrzej Sokołowski / BPN

„Wiktoria 1920” w technologii Cinematic VR

Poczuć atmosferę i emocje tamtych dni sprzed stu lat pozwala przede wszystkim film „Wiktoria 1920” zrealizowany w technologii Cinematic VR. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnej technologii widz ma szansę przenieść się w samo centrum wydarzeń, spojrzeć na świat oczami bohaterów, towarzyszyć im na każdym etapie przygody. Materiał przygotowany w koprodukcji z Narodowym Centrum Kultury oraz przy wsparciu partnera filmu – Narodowego Banku Polskiego, prezentowany będzie w całej Polsce w ramach mobilnego projektu Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa”, a także zostanie udostępniony dla szerokiej publiczności w Internecie.

Widowisko multimedialne „1920. Wdzięczni bohaterom”

Do wspólnego przeżywania rocznicy zostali zaproszeni także widzowie zgromadzeni na warszawskim PGE Narodowym oraz widzowie przez telewizorami w całej Polsce, oglądający widowisko multimedialne „1920. Wdzięczni bohaterom”, które odbyło się 15 sierpnia – w symboliczną rocznicę Bitwy Warszawskiej. Szczególna formuła widowiska będącego połączeniem koncertu oraz monumentalnej rekonstrukcji historycznej pozwoliła widzom na moment przenieść się sto lat wstecz. Transmisję telewizyjną widowiska obejrzały na żywo 2 mln widzów.

rozświetlona scena z aktorami

Widowisko „1920. Wdzięczni bohaterom”
Fot. Jędrzej Sokołowski / BPN

Program dotacyjny „Koalicje dla Niepodległej – Wiktoria1920”

Zaangażowanie we wspólne świętowanie, przeżywanie i doświadczanie lokalnych społeczności na terenie całego kraju umożliwił program dotacyjny „Koalicje dla Niepodległej – Wiktoria1920”. Dzięki uzyskanym grantom zorganizowanych zostało ponad 350 wydarzeń lokalnych i regionalnych przygotowanych przez blisko 160 instytucji w całym kraju. Decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego budżet przeznaczony na program dotacyjny został zwiększony z 2 do 4,5 mln zł, by umożliwić organizację jak największej liczby wydarzeń.

Kampania „#Wiktoria1920”

Celem prowadzonej przez Biuro Programu „Niepodległa” akcji „#Wiktoria1920” jest pogłębianie świadomości i poczucia dumy ze spektakularnego sukcesu i wysiłku całego społeczeństwa polskiego. W ramach akcji zachęcamy do poszukiwania rodzinnych pamiątek bądź lokalnych upamiętnień wydarzeń roku 1920 oraz publikowania informacji o nich w mediach społecznościowych z oznaczeniem #Wiktoria1920. Akcja, prowadzona za pośrednictwem mediów internetowych, największych polskich stacji telewizyjnych oraz kanałów komunikacji „Niepodległej”, potrwa do końca września.

Wiele wydarzeń mających na celu przywołanie i upamiętnienie wydarzeń okresu wojny polsko-bolszewickiej. Specjalne wystawy przygotowały m.in. Muzeum Narodowe w Warszawie czy Muzeum Narodowe w Krakowie, a także Muzeum Wojska Polskiego. Szczegółowe informacje o wszystkich wydarzeniach przygotowanych w ramach obchodów stulecia Bitwy Warszawskiej dostępne są na portalu niepodlegla.gov.pl – w zakładce „Wiktoria 1920” oraz prowadzonym na portalu kalendarium wydarzeń.