Kontrast
Wielkość czcionki

Wirtualny Festiwal „Iskier Niepodległej” 10 listopada 2023

Niebanalny sposób na świętowanie Narodowego Święta Niepodległości – i to z klasą! Biuro „Niepodległa” i Centrum Edukacji Obywatelskiej zapraszają nauczycieli i opiekunów do zgłoszeń do udziału w Wirtualnym Festiwalu „Iskier Niepodległej” 10 listopada 2023. W jego trakcie grupy uczniów rozwiążą zadania związane z osobami ważnymi dla historii Polski – poszerzą wiedzę, a zarazem będą się świetnie bawić! Festiwal jest bezpłatny, a do udziału wystarczy dostęp do komputera z internetem. Z uwagi na bardzo duże zainteresowanie, nie ma już możliwości zapisów na wydarzenie.

Święto niepodległości z Iskrami Niepodległej!

Co czeka na grupy, które zgłoszą swój udział? Wspólne rozwiązywanie łamigłówek i realizacja minidziałań twórczych! Festiwal ma formułę on-line – można go zrealizować w każdej miejscowości z dostępem do internetu. W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości startujemy o godzinie 10:00. Internetowe wydarzenie potrwa około 3 godziny. Na specjalnej stronie, w odstępach czasowych, pojawią się kolejne zadania do realizacji. Należy je wykonać i rozwiązania przesłać w wyznaczonym czasie. Zadania młodzież realizuje w drużynach 4-6 osobowych.

Wirtualny Festiwal towarzyszy projektowi „Iskry Niepodległej” – mobilnych naczep ekspozycyjnych poświęconych wybitnym Polkom i Polakom, którzy zmieniali świat i które były pokazywane podczas ponad 100 przystanków. Uczennice i uczniowie będą mieli okazję w nietypowy sposób wrócić do treści zawartych w pokazie „Iskry Niepodległej”, jeśli mieli okazję w nim gościć, ale udział nie wymaga jednak znajomości pokazu. Festiwal nie jest turniejem wiedzy, lecz okazją do wspólnej zabawy – pracy twórczej, ćwiczenia umiejętności szybkiego wyszukiwania, weryfikowania i przetwarzania informacji, rozwijania kompetencji działania w grupie.

kafelek z nazwą i datą wydarzenia

Wirtualny Festiwal „Iskier Niepodległej” – jak to działa?

Wirtualny Festiwal „Iskier Niepodległej” odbędzie się 10 listopada w godzinach 10:00-13:00, w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Przeznaczony jest dla uczniów od kl. 5 szkoły podstawowej wzwyż. Uczniowie powinni uczestniczyć w drużynach od 3 do 6 osób. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Aby wziąć udział w wirtualnym festiwalu należy:

  1. Zgłosić się online – UWAGA! Z uwagi na bardzo duże zainteresowanie, nie ma już możliwości zapisów na wydarzenie.
  2. 10 listopada 2023 r. zadbać o dostęp do komputera z internetem.
  3. Od godziny 10:00, co 20 minut, zespoły młodzieżowe otrzymają kolejne z pięciu zadań do wykonania. Odpowiedzi należy udzielić za pomocą formularzy na stronie festiwalu, które po wypełnieniu zostaną automatycznie przesłane do organizatorów festiwalu. Rozwiązania zadań można przysyłać do godziny 13:00.
  4. Każdy zespół, który ukończy festiwal, otrzyma zaświadczenie.

Serdecznie zapraszamy!

Biuro „Niepodległa” i Centrum Edukacji Obywatelskiej przygotowały także więcej materiałów edukacyjnych związanych z projektem „Iskry Niepodległej”. Można je wykorzystać przy nauczaniu o polskich wynalazkach i genialnych osobach, które wykorzystując swoje talenty zmieniły świat. Są tam takie narzędzie jak ikony skojarzeń czy gra karciana. Wszystkie materiały są dostępne nieodpłatnie na stronie niepodlegla.gov.pl. Tam też można przeczytać więcej o projekcie Iskry Niepodległej i jego trasie w 2023 roku.

Wirtualny Festiwal „Iskier Niepodległej” sfinansowano z budżetu państwa w ramach środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.