Wspólnie świętowaliśmy na Krakowskim Przedmieściu!
- Data publikacji
- 14 listopada 2018
Za nami fantastyczna niedziela na Krakowskim Przedmieściu! Wspólnie i radośnie świętowaliśmy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Szacunkowo nasz festiwal odwiedziło aż 300 tysięcy osób!
Wystartowaliśmy o 13:00. Atrakcje rozłożone były wzdłuż dwóch tras. Trasa biała to przystanki Polskie. Ogromną popularnością cieszyły się „Tańce Polskie”. W namiocie na dziedzińcu MKiDN można było nauczyć się kroków przy dźwiękach skocznej, tradycyjnej muzyki.
[ngg_images source=”galleries” container_ids=”5″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_imagebrowser” ajax_pagination=”1″ template=”/home/niepodlegla/www/niepodlegla-wp-project-es/wordpress/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/ngglegacy/view/imagebrowser-caption.php” ngg_triggers_display=”never” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]
Dzieci, w strefie „Kto Ty Jesteś?–Polak Mały” na dziedzińcu ASP, zafascynowane bawiły się pod okiem animatorów. Niedaleko sceny mogły włączyć się w malowanie muralu. Niedaleko czekała także fotobudka, gdzie można było wykonać zdjęcia pamiątkowe. Sala kinowa w ramach przystanku „Kino – Arcydzieła Sztuki Filmowej” wypełniona była po brzegi. Klasyki polskiego Kina, jak „Potop”, „Lalka”, „Wesele”, czy „Popiół i diament” uzupełnił pokaz specjalny filmu zagranicznego z Ignacym Paderewskim we własnej osobie „Sonata Księżycowa”. Kinomani mieli w czym wybierać. Przystanek „Smaczna Polska” był strefą gastronomiczną z kuchniami regionalnymi. Tradycyjne potrawy serwowała obsługa w strojach ludowych. Co godzinę odbywały się warsztaty specjałów kuchni polskiej.
Na „Scenie Muzycznej – Świętujmy Razem” na dziedzińcu UW występy słynnych zespołów pozwalały bawić się przy doskonałej muzyce. L.U.C. i Rebel Babel Ensemble, Eldo, O.S.T.R., Contra Mundum, Józef Skrzek i Golec uOrkiestra dzielili się pozytywną energią ze sceny. Finał w wykonaniu górali był fantastyczny i towarzyszyła mu 100-metrowa biało-czerwona flaga.
[ngg_images source=”galleries” container_ids=”4″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_imagebrowser” ajax_pagination=”1″ template=”/home/niepodlegla/www/niepodlegla-wp-project-es/wordpress/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/ngglegacy/view/imagebrowser-caption.php” ngg_triggers_display=”never” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]
Trasa czerwona miała sześć przystanków dotyczących Ojców Niepodległości. Na każdym z przystanków czekało spotkanie z jednym z naszych bohaterów narodowych. Przystanek poświęcony Wincentowi Witosowi, który był wybitnym działaczem polskiego ruchu ludowego, uświetnił ogromny, tegoroczny wieniec dożynkowy z Wierzchosławic. Przystanek poświęcony Ignacemu Paderewskiemu znajdował się koło hotelu Bristol, którego artysta był fundatorem. W jego apartamencie, którego wyposażenie przetrwało, wykonano sześć koncertów wybitnych polskich pianistów, które były transmitowane na telebimie na ulicy.
Przystanek poświęcony mówcy i posłowi, Ignacemu Daszyńskiemu, działaczowi socjalistycznemu w zaborze austriackim został przygotowany pod oficjalną siedzibą Prezesa Rady Ministrów i Rady Ministrów w latach 1918-1939, czyli Pałacem Prezydenckim. Uczestnicy przybijali tam pieczątkę z powstania Rządu Ludowego. Józefowi Piłsudskiemu, a właściwie planom jego konnego pomnika, można było przyjrzeć się bliżej w Kordegardzie, gdzie rozdawano miniaturki Orła Legionów Polskich – element munduru żołnierzy polskiego wojska. Przystanek poświęcony Wojciechowi Korfantemu, wybitnemu parlamentarzyście i działaczowi polskiemu na Górnym Śląsku umiejscowiono przed Pałacem Wesslów, gdzie mieściła się redakcja „Kuriera Codziennego” i „Tygodnika Ilustrowanego”, bo Korfanty wydawał i był redaktorem naczelnym innych tytułów międzywojennych. Rozdawaliśmy tam specjalną jednodniówkę „Kuryer Niepodległości”
[ngg_images source=”galleries” container_ids=”6″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_imagebrowser” ajax_pagination=”1″ template=”/home/niepodlegla/www/niepodlegla-wp-project-es/wordpress/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/ngglegacy/view/imagebrowser-caption.php” ngg_triggers_display=”never” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]
Cała ulica Krakowskie Przedmieście tętniła życiem. Przejazdy zabytkowych samochodów i powozów, jak i możliwość skorzystania z tramwaju konnego tworzyły klimat ulicy sprzed 100 lat. Ruchem sterowali policjanci w strojach z międzywojni. Były też modne panie z GRH Bluszcz, które prezentowały stroje z lat 20. i 30.
Radosną atmosferą z wysoka dyrygowali biało-czerwoni szczudlarze. Wielkiego poloneza na Krakowskim Przedmieściu wytańczyli uczniowie z Liceum z Buska Zdroju, a także z Zespołu Warszawianka. Na ulicy także można było spotkać zespoły muzyczne: Ferajna z Hoovera, Alldęte Brass Band, Klasztorna Orkiestra Dęta „Bazylikon”, Wielkie Bębny Bazarnik Show, czy Duet Akordeonowy Vertin&Mamzel. Show przygotowało także Rebel Babel i Żywy Teatr Uliczny.
[ngg_images source=”galleries” container_ids=”7″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_imagebrowser” ajax_pagination=”1″ template=”/home/niepodlegla/www/niepodlegla-wp-project-es/wordpress/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/ngglegacy/view/imagebrowser-caption.php” ngg_triggers_display=”never” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]
Było fantastycznie – widać to na zdjęciach. Była też cała grupa atrakcji towarzyszących, gdzie można było zajrzeć i zobaczyć coś więcej. Każdy mógł znaleźć coś miłego dla siebie.
Już dziś zapraszamy wszystkich do świętowania za rok!