Kontrast
Wielkość czcionki

Krzywa Wieża, piramidy i Chrystus Zbawiciel w biało-czerwonych barwach

Ponad 30 budynków i innych charakterystycznych obiektów na całym świecie zabłysło 11 listopada na biało-czerwono. To oczywiście element obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W naszych narodowych barwach mogliśmy zobaczyć między innymi: egipskie piramidy i Sfinksa, Krzywą Wieżę w Pizie, figurę Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro czy też wieżowiec Burdż Chalifa w Dubaju.

wieże podświetlone na biało-czerwono

Najbardziej ikoniczne budynki w Kuwejcie, Wieże Kuwejckie iluminowane w polskich barwach narodowych.
Zdjęcie z Twittera Ambasady RP w Kuwejcie

Informację przekazał wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk na antenie TVP w programie „Kwadrans Polityczny”. Do obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości przyłączyło się wiele krajów, nie tylko europejskich – biało-czerwone barwy pojawiły się 11 listopada także w Kolumbii, Singapurze, Australii, Stanach Zjednoczonych czy na Filipinach.

budynek z iluminacją biało-czerwoną

Ratusz w Sarajewie znalazł się wśród znanych miejsc, które przybrały biało-czerwone barwy z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Zdjęcie z Twittera Ambasady RP w Sarajewie.

Wiceminister Szynkowski vel Sęk dodał, że za granicami naszego kraju zaplanowano także wiele innych wydarzeń z okazji wyjątkowej rocznicy powrotu Polski na mapy świata: „To jest ponad 1000 wydarzeń, które już się odbywają i będą odbywać po 11 listopada. W wielu krajach na świecie organizujemy spektakle, festiwale, wystawy, wizyty studyjne, spotkania, również takie nowoczesne formy komunikacji jak wizyty vlogerów, którzy przyjadą do nas z Rumunii”.

piramidy podświetlone na biało, sfinks na czerwono

W dniu 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę również w Egipcie można podziwiać biało-czerwone barwy!
Zdjęcie z Twittera MSZ.

Innym wydarzeniem było także czytanie przez obcokrajowców depeszy dyplomatycznej Józefa Piłsudskiego, datowanej na 16 listopada 1918 roku, w której marszałek poinformował o powstaniu państwa polskiego.

budynek podświetlony na biało-czerwono

Ratusz w Tel Awiwie zaświecił się na biało-czerwono – Izrael świętuje 100-lecie razem z nami!
Zdjęcie z Twittera Instytutu Polskiego w Tel-Avivie.

Polska w minionych latach sama włączała się w obchody rocznic ważnych dla innych państw, także poprzez iluminacje – Pałac Kultury i Nauki w Warszawie przybierał m.in. narodowe barwy Ukrainy z okazji dwudziestopięciolecia odzyskania niepodległości przez naszych sąsiadów.