Kontrast
Wielkość czcionki

„Związani historią. Stosunki polsko-żydowskie na ziemiach polskich” - interdyscyplinarna konferencja w Warszawie

„Związani historią. Stosunki polsko-żydowskie na ziemiach polskich” to interdyscyplinarna konferencja naukowa, podczas której ponad czterdziestu badaczy, naukowców i specjalistów z całej Polski przedstawi wyniki swoich prac poświęconych poszczególnym aspektom stosunków polsko-żydowskich. Konferencja obędzie się w dniach 20 – 22 listopada 2019 roku w siedzibie Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie.

„Związani historią. Stosunki polsko-żydowskie na ziemiach polskich” to także zainaugurowany w 2018 roku projekt, którego celem jest zgromadzenie artykułów i wydanie serii książek składającej się zarówno z monografii, jak i tomów poświęconych poszczególnym aspektom polsko-żydowskich kontaktów. – – Chodzi o przedstawienie zarówno współpracy, jaki i rywalizacji czy konfliktów, a także różnych wymiarów współżycia przedstawicieli dwóch narodowości  na ziemiach polskich na przestrzeni dziejów – podkreśla kierowniczka projektu prof. Anna Landau-Czajka.

banner wydarzenia

Trzydniowe sympozjum będzie podsumowaniem pierwszego etapu projektu. Celem konferencji jest pokazanie wielokulturowości ziem Rzeczypospolitej na przykładzie relacji środowisk polskich i żydowskich oraz próba odpowiedzi na pytania jak kształtowały się kontakty między obiema wspólnotami na przestrzeni wieków, jak wyglądały ich relacje w trudnym wieku XX, czy tworzyła się wspólnota obywateli ponad podziałami i jak kształtowały się tożsamość obywatelska, kultura i poczucie odpowiedzialności za kraj. Projekt stara się także uchwycić co zmieniło w stosunkach polsko-żydowskich pojawienie się politycznego antysemityzmu i nacjonalizmu.

Ponad czterdziestu badaczy z wielu ośrodków akademickich z całej Polski, a także osoby zajmujące się stosunkami polsko-żydowskimi, doktoranci i specjaliści (historycy, socjologowie, psychologowie, literaturoznawcy, antropolodzy, kulturoznawcy i dziennikarze) przedstawią wyniki swoich badań. Obejmują one bardzo szeroki zakres tematyczny i czasowy – od XVI wieku do czasów współczesnych. Wiele wystąpień dotyczy współżycia obu narodowości w konkretnych miejscowościach, w organizacjach zawodowych, przedstawiania stosunków polsko-żydowskich w muzyce i twórczości literackiej. Dużo miejsca poświęcono też czasom Zagłady.

W ramach konferencji odbędzie się także spotkanie poświęcone książce dr. hab. Jana Doktóra „Bracia, obcy czy współobywatele. Debaty chrześcijańskie na temat judaizmu i jego wyznawców w Europie do początków XIX wieku”, która jest pierwszym tomem serii „Stosunki Polsko-Żydowskie” wydawanej przez ŻIH. W dyskusji z autorem udział wezmą m.in. prof. Stanislaw Obirek i prof. Anna Landau-Czajka.

Sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022.