Kontrast
Wielkość czcionki

Zwycięstwo 1920 na Lubelszczyźnie - edukacyjne filmy wojewody

Tocząca się w latach 1919-1920 wojna z bolszewikami, w okresie odtwarzania państwowości polskiej i kształtowania granic Rzeczypospolitej, była sprawdzianem dla państwowej administracji rządowej. Sto lat później do tych wydarzeń powrócił wojewoda w dwóch projektach „Lubelszczyzna dla Niepodległej w 1920 roku” oraz „Formowanie Niepodległej. Zwycięstwo 1920”. Materiały edukacyjne pozwalają poznawać lokalną historię i inspirują do własnych poszukiwań.

Wojna polsko-bolszewicka na Lubelszczyźnie

Historia wojny polsko-bolszewickiej jest nieodłącznie związana z województwem lubelskim. Polacy stoczyli na Lubelszczyźnie szereg walk i potyczek z Armią Czerwoną, które miały ogromne znaczenie w zwycięstwie Wojska Polskiego. Pierwsze walki w województwie lubelskim to szereg potyczek podczas tzw. Bitwy nad Bugiem, trwającej od 31 lipca do 7 sierpnia 1920 r. Północna część Lubelszczyzny (linia Dęblin-Kock-Chełm) była miejscem przygotowania i przeprowadzenia ofensywy z nad Wieprza (od 16 sierpnia), decydującego uderzenia Wojska Polskiego, dzięki któremu Polacy wygrali bitwę warszawską. Także w województwie lubelskim miała miejsce najgłośniejsza bitwa kawaleryjska tej wojny – 31 sierpnia 1920 pod Komarowem. Ludność Lubelszczyzny oraz władze państwowe, pomimo ogromnych trudności, jakie spadły na odradzające się państwo polskie i zniszczone I wojną światową ziemie polskie, zdały wówczas egzamin.

W związku z 100. rocznicą Bitwy Warszawskiej i zwycięstwa w wojnie polsko-bolszewickiej dwa projekty edukacyjne przypomniały lokalne wątki w historii tego wielkiego konfliktu. Dzięki przygotowanym inicjatywom edukacyjnym można było poznawać historię przebiegu działań wojennych i codzienność mieszkańców Lubelszczyzny w 1920 roku. Konferencje, konkursy i wystawy zachęcały do włączenia się we wspólne świętowanie.

 

Bitwa pod Komarowem i nie tylko

Pod koniec sierpnia, z okazji 100 rocznicy Bitwy pod Komarowem, zorganizowano uroczysty piknik historyczny „Byli tacy jak Wy – Bitwa pod Komarowem 1920” w Wolicy Śniatyckiej koło Zamościa. Przygotowano dioramy historyczne, pokazy rekonstruktorów historii i broni, stoiska edukacyjne z gawędami historycznymi, a także edukacyjny punkt werbunkowy do Armii Ochotniczej. Podczas niego kręcono zdjęcia do filmu edukacyjnego pt. Lubelszczyzna dla niepodległej”, który może służyć jako narzędzie edukacyjne do pozna ukazujące historię wojny polsko-bolszewickiej w województwie lubelskim.

Przy okazji powstał folder edukacyjny „Zwycięstwo 1920”. Wojna polsko-bolszewicka na Lubelszczyźnie”, promujący historię i lokalnych bohaterów wojny 1920. Został przekazany do szkół w województwie lubelskim. Uzupełnia go  cykl lekcji muzealnych „Poczuj dumę i smak Zwycięstwa 1920”. 5 filmów przygotowali historycy i muzealnicy z Muzeum Narodowego w Lublinie.

Projekty „Lubelszczyzna dla Niepodległej w 1920 roku” oraz „Formowanie Niepodległej. Zwycięstwo 1920” dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.