Kontrast
Wielkość czcionki

O Powstaniu Wielkopolskim na terenie województwa lubuskiego - nowy portal wojewody

Powstanie Wielkopolskie to jedno ze zwycięskich powstań, które ukształtowały granice II RP. Wojewoda lubuski zaprasza do poznawania nowego portalu, który opowiada o miejscowościach leżących obecnie na terenie województwa lubuskiego, których mieszkańcy byli zaangażowani w powstanie na przełomie 1918 i 1919 roku. Artykuły historyczne, film i materiały edukacyjne są dostępne na nowej stronie pwlubuskie.pl.

Powstanie wielkopolskie w lubuskim

Portal pwlubuskie.pl to opracowanie o wydarzeniach związanych z Powstaniem Wielkopolskim. Opowiada o miejscowościach, obecnie znajdujących się w granicach województwa lubuskiego, z których pochodzili mieszkańcy zaangażowani w powstanie, m.in.: ze Wschowy, Nowego Kramska, Babimostu, Międzyrzecza, Skwierzyny, Kargowej, Dąbrówki Wielkopolskiej. Gdy odradzała się niepodległa Polska były to tereny pograniczne, zamieszkiwane także przez Polaków. Materiał obejmuje lata 1918-1921, co pozwala przyjrzeć się ostatnim przygotowaniom do powstania, jego przebiegowi i bezpośrednim konsekwencjom wydarzeń.

Podstawą opracowania były materiały źródłowe, które odnaleziono podczas kwerendy archiwalno-bibliotecznej. Do współpracy zostały zaproszone samorządy regionu, parafie i media lokalne, przeprowadzono także zbiórkę wśród mieszkańców. Opracowanie przygotował profesor Uniwersytetu Szczecińskiego, ks. Dariusz Śmierzchalski-Wachocz.

screen z portalu pwlubuskie.pl

Portal pwlubuskie.pl

pwlubuskie.pl

Informacyjno-edukacyjny portal pwlubuskie.pl, poświęcony jest Powstaniu Wielkopolskiemu na terenie obecnego województwa lubuskiego. Na stronie można znaleźć bardzo ciekawe materiały:

  • W zakładce Historia opis wydarzeń sprzed 100 lat,
  • Film złożony z wypowiedzi specjalistów przybliżający miejsca w województwie lubuskim w kontekście Powstania Wielkopolskiego,
  • Galerię zdjęć z możliwością nieodpłatnego ich pobrania, które pokazują ważne dla działań 1918-21 miejscowości i ważne historycznie miejsca upamiętnienia,
  • Materiały edukacyjne do pobrania do przeprowadzenia lekcji historii w formie ciekawej gry dydaktycznej w starszych klasach szkoły podstawowej oraz w szkole ponadpodstawowej.

Wiedza, którą można pozyskać na portalu jest tym cenniejsza, że nawiązuje do przypadającej w 2021 roku setnej rocznicy utworzenia m.in. granicy polsko-niemieckiej w 1921 r. Portal został oficjalnie zaprezentowany 3 lutego 2021, w rocznicę walk o Nowe Kramsko.

Projekt „Śladami Powstania Wielkopolskiego na terenie obecnego województwa lubuskiego” sfinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.