Kontrast
Wielkość czcionki

Skrzydła i gwiazdy - dwa komiksy o historii Śląska Opolskiego

Historia i teraźniejszość przeplatają się w nowym projekcie Wojewody Opolskiego. Dwa komiksy: „Skrzydła na pancerzach” oraz „Gwiazdy nad głową”  i słuchowisko są dostępne na specjalnej stronie internetowej skrzydlaigwiazdy.pl. Bohaterami komiksów są młodzi ludzie, a akcja rozgrywa się w Brzegu.

Komiks o historii

Dwa komiksy: „Skrzydła na pancerzach. Wiek wolności – wiek odpowiedzialności 1920 – 2020” oraz „Gwiazdy nad głową. Historia Powstań Śląskich 1919 – 1921” nawiązują ściśle do opolskiej historii. Treść pierwszego z nich to opowieść o Bitwie Warszawskiej. Drugi, „Gwiazdy nad głową”, związany jest z historią lokalnych wydarzeń Powstań Śląskich 1919-1921 ze szczególnym uwzględnieniem Bitwy o Górę św. Anny. Bohaterami obu komiksów są współcześni młodzi ludzie, którzy zmagają się z pandemią. Ich współczesność zderza się z przeszłością np. podczas spotkań z seniorami, Panem Baltazarem – dzięki ich wspomnieniom ożywają na łamach komiksu wydarzenia, które rozgrywały się 100 lat temu.

W realizację projektu zaangażowali się profesjonaliści z zakresu reżyserii (Michał Cetnarowski) oraz ilustracji (Marcin Kułakowski). Do obu komiksów powstał audiobook (realizacja Radio Opole). Instytut Śląski i Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu prowadziły nadzór nad merytoryką treści. Komiksy i słuchowisko są już dostępne bezpłatnie na specjalnie uruchomionej stronie internetowej: www.skrzydlaigwiazdy.pl, gdzie poza wersją wizualną jest dostępna także wersja „do słuchania”, wykonana głównie z myślą o osobach z niepełnosprawnościami.

Projekt „Skrzydła na pancerzach. Gwiazdy nad głową” – seria komiksów na stulecie Bitwy Warszawskiej oraz w rocznicę Powstań Śląskich sfinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.