"Dziady" na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Wilnie
- Data publikacji
- 28 października 2018
„Dziady” Adama Mickiewicza w reżyserii Eimuntasa Nekrošiusa zaprezentowane zostaną w Wilnie podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego SIRENOS. Spektakl miał premierę dwa lata temu, a powstał specjalnie dla Teatru Narodowego w Warszawie na jubileusz 250-lecia placówki. Teraz nasz „arcydramat” narodowy ma przybliżyć litewskiej publiczności polską historię, kulturę i duchowość, które są w nim ujęte.
„Dziady” Mickiewicza to niemal świętość w polskim kanonie tradycji teatralnej. Jest to dzieło trudne do ukazania na scenie, ale wypełnione bogactwem kultur polskiej i litewskiej, duchowości z rozumem, ludowych wierzeń i mądrości z racjonalizmem zachodniego świata. Spektakl w rękach litewskiego reżysera Eimuntasa Nekrošiusa, znanego na polskich scenach absolwenta Rosyjskiego Uniwersytetu Sztuki Teatralnej, to „Dziady” w nowej odsłonie – wizyjne, refleksyjne i swoiste. To zresztą specjalizacja reżysera, któremu uznanie przyniosła umiejętność odkrywczej interpretacji klasycznych dzieł. Nekrošius wykorzystuje w pełni swoją plastyczną i muzyczną wyobraźnię, jego interpretacje są rozpoznawalne. Wcześniej wystawił w Teatrze Narodowym także „Ślub” Witolda Gombrowicza.
Festiwal SIRENOS odbywa się w Wilnie od 2004 roku i zdążył już uzyskać międzynarodową renomę. W poprzednich edycjach zaprezentował publiczności najbardziej znanych europejskich reżyserów teatralnych, wśród których znaleźli się: Romeo Castellucci, Tadashi Suzuki, Jan Fabre, Krzysztof Warlikowski, Krystian Lupa, Rimini Protokoll, Sasha Pepelyaev i wielu innych. W tym roku odbędzie się w ostatnich dniach października.
Spektakl „Dziady” zostanie w Wilnie wystawiony w języku polskim z napisami w języku litewskim i angielskim.
Organizatorami spektaklu są: Instytut Adama Mickiewicza, Instytut Polski w Wilnie, Teatr Narodowy w Warszawie, Festiwal Sirenos oraz ORLEN Lietuva.
Projekt jest częścią koordynowanego przez Instytut Adama Mickiewicza międzynarodowego programu kulturalnego POLSKA 100, realizowanego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022.
Współfinansowany ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022.